W materiale opublikowanym w „Science” zespół naukowców z Northwestern Polytechnical University w Xi'an w Chinach poinformował, że odniósł sukces, przeszczepiając komórki progenitorowe znajdując się w blastemie jelenia na głowę myszy. Komórki te w ciągu 45 dni zamieniły się w małe poroża.
Poroże jelenia jest jedyną znaną częścią ciała ssaków, która regeneruje się co roku na wiosną, a także jedną z najszybciej rosnących tkanek u ssaków (nawet ponad 2 cm dziennie). W przypadku jeleni zlokalizowano komórki wywołujące coroczny wiosenny odrost. Pozyskano je ze świeżo zrzuconego poroża.
Czytaj więcej
Ban He Jiankui przed rokiem wyszedł z chińskiego więzienia za eksperymenty na ludzkich zarodkach. Teraz ma wrócić do swoich projektów, co wzbudza w środowisku naukowym wielkie kontrowersje.
Różne ssaki mają ten sam typ komórek samoodnawiających,
ale jelenie są jedynymi, które go wykorzystują. Ssaki w dużej mierze straciły
zdolność do regeneracji narządów.
„Coroczny odrost poroża jelenia stanowi cenny model do badania regeneracji narządów u ssaków” – piszą autorzy badania. Ich zdaniem sukces przeniesienia komórek macierzystych od jelenia do myszy daje nadzieję, że pewnego dnia pojawi się prawdziwe możliwość klinicznej naprawy kości, a nawet leczenia urazów kręgosłupa u ludzi. Nie można jednak wykluczyć pojawienia się w tej sprawie wątpliwości etycznych.