Nie przerywajcie prac nad AI! Nie wszyscy popierają Elona Muska

„Zyskają Chiny”, „To trudne do zrealizowania” – ważne osobistości Doliny Krzemowej sprzeciwiają się przerywaniu prac nad sztuczną inteligencją.

Publikacja: 11.04.2023 03:19

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji

Foto: afp

Przerwa w rozwoju AI i projektów typu ChatGPT OpenAI i Microsoftu oraz Bard Google'a dałaby tylko przewagę konkurentom w Chinach – powiedział Eric Schmidt, były prezes Google, po tym, jak tysiąc naukowców i postaci świata high tech podpisało list ostrzegający przed szybkim rozwojem tej technologii.

W rozmowie z Australian Financial Review Schmidt powiedział, że istnieją uzasadnione obawy dotyczące szybkości badań nad sztuczną inteligencją, ale powinny one zostać złagodzone przez firmy technologiczne poprzez współpracę w celu ustanowienia standardów.

W ubiegłym tygodniu ponad tysiąc naukowców i dyrektorów, w tym dyrektor generalny Tesli Elon Musk, podpisało list otwarty opublikowany przez Future of Life Institute, w którym wezwano do wstrzymania badań nad sztuczną inteligencją na „co najmniej sześć miesięcy”, ostrzegając przed potencjalnie katastrofalnymi skutkami dla społeczeństwa, jeśli nie zostanie wprowadzone odpowiednie zarządzanie.

„W ostatnich miesiącach laboratoria sztucznej inteligencji utknęły w niekontrolowanym wyścigu, aby rozwijać i wdrażać coraz potężniejsze cyfrowe umysły, których nikt – nawet ich twórcy – nie może zrozumieć, przewidzieć ani niezawodnie kontrolować” – czytamy w liście.

Czytaj więcej

Natychmiast wstrzymać prace nad sztuczną inteligencją! Musk wzywa, jest poparcie

Ale Schmidt powiedział, że nie jest zwolennikiem sześciomiesięcznej przerwy, ponieważ „po prostu przyniosłoby to korzyści Chinom”. – To, za czym się opowiadam, to zebranie wszystkich jak najszybciej, aby omówić, jakie są odpowiednie bariery ochronne – mówił, cytowany przez Bloomberga.

Dodał, że zachodnie rządy muszą działać szybciej, aby nadążyć za chińskimi badaniami i rozwojem. – Chiny są bardzo mądre, wiedzą, co robią. Musimy wziąć się w garść – powiedział.

Z kolei założyciel Microsoftu Bill Gates twierdzi, że wezwania do wstrzymania sztucznej inteligencji nie „rozwiążą problemów”. Miliarder i technologiczny wizjoner, który obecnie skupia się na działalności filantropijnej, powiedział agencji Reuters, że lepiej byłoby skupić się na tym, jak najlepiej wykorzystać rozwój sztucznej inteligencji. Trudno jest bowiem zrozumieć, jak proponowana przerwa w pracach nad nią mogłaby zadziałać globalnie. – Naprawdę nie wiem, kto mógłby zaprzestać prac nad AI, czy każdy kraj na świecie zgodziłby się przestać i dlaczego – dodał.

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji i opisał ją jako rewolucyjną, jak internet lub telefony komórkowe.

Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI