Natychmiast wstrzymać prace nad sztuczną inteligencją! Musk wzywa, jest poparcie

Elon Musk apeluje w liście otwartym o pilne zatrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji, w tym botami w rodzaju ChatGPT, który „wyrwał się spod kontroli”. Wsparł go m.in. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple.

Publikacja: 29.03.2023 11:54

Elon Musk wraca oni uwagę, że dynamika, z jaką wdrażane są coraz potężniejsze technologie AI jest zb

Elon Musk wraca oni uwagę, że dynamika, z jaką wdrażane są coraz potężniejsze technologie AI jest zbyt szybka

Foto: Bloomberg

Kontrowersyjny miliarder, który jest jednym z założycieli i byłym hojnym donatorem OpenAI, a więc firmy, który stoi za rewolucyjnym ChatGPT, wystosował list otwarty, w którym – wraz z grupą ekspertów i głośnymi nazwiskami branży technologicznej – wzywa do sześciomiesięcznej przerwy w opracowywaniu systemów potężniejszych niż nowo uruchomiony ChatGPT-4. Musk Powołuje się przy tym na potencjalne zagrożenia dla ludzkości – pisze Time.

Czytaj więcej

Oszustwa na wnuczka po nowemu. ChatGPT pomoże przestępcom

Autorami listu są organizacja non-profit Future of Life Institute i Elon Musk. Podpisało się już pod nim ponad 1,1 tys. osób, w tym współtwórca Apple Steve Wozniak, a także Emad Mostaque, były dyrektor generalny Stability AI, naukowcy z DeepMind, firmy z grupy Alphabet (właściciel m.in. Google), pracującej nad systemami AI, a także guru branży inteligentnych algorytmów – Yoshua Bengio i Stuart Russell. Zwracają oni uwagę, że dynamika, z jaką wdrażane są coraz potężniejsze technologie AI jest zbyt szybka i wskazują, że ten rozwój powinien wyhamować do czasu „opracowania i wdrożenia przez niezależnych ekspertów wspólnych protokołów bezpieczeństwa dla takich projektów”. Domagają się także audytu.

Czytaj więcej

„Trochę się boimy”. Opracował ChatGPT, a teraz ostrzega

Ich zdaniem to co dzieje się dziś w zakresie prac nad konwersacyjną sztuczną inteligencją to „gigantyczny eksperyment”. Instytut sugeruje, że agresywne wdrażanie dużych modeli językowych w ostatnim czasie charakteryzuje brak planowania i zarządzania, a swoisty wyścig AI wymknął się spod kontroli. W liście można przeczytać, że autorzy obecnych projektów nie potrafią „zrozumieć, przewidzieć ani wiarygodnie kontrolować” wpływu „potężnych cyfrowych umysłów”.

Wśród nazwisk, osób, które podpisały się pod listem otwartym, nie ma tych związanych z OpenAI.

Technologie
Ten test krwi wykrywa już 50 nowotworów. Sukces naukowców z Oxfordu
Technologie
Chipy i implanty mózgowe coraz bliżej. Spółka Muska warta już miliardy
Technologie
Następcy concorde’a już grzeją silniki. W godzinę do Nowego Jorku
Technologie
Jak „wytresować” bota? Polskie firmy sięgają po ChatGPT i zyskują
Technologie
Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę