Nowatorska technologia, pozwalająca na wirtualne przywrócenie do „życia" bliskich, którzy odeszli, zadebiutowała na szeroką skalę podczas Festiwalu Qingming. To tradycyjne święto, podczas którego Chińczycy czczą zmarłych, m.in. sprzątając i dekorując groby.

System generowania awatarów, wyglądających jak nieżyjący już członkowie rodziny, ale pozwalający również na rozmowę z taką cyfrową postacią, powstał na bazie ChatGPT oraz generatora obrazów Midjourney. Kontrowersyjne narzędzie udostępniają domy pogrzebowe, aby w ten sposób pożegnać się ze zmarłym. Ruchomy awatar, który dzięki sztucznej inteligencji może komunikować się z otoczeniem, stał się hitem, a większość osób pozytywnie oceniło tę technologię – podaje serwis Guangzhou Daily.

Czytaj więcej

Twórca ChatGPT chce oszukać śmierć. Odmładzanie ludzkich komórek

Chińskie zakłady pogrzebowe z tego typu nowatorskimi narzędziami eksperymentują już od ponad roku. Wejście na rynek ChatGPT przyspieszyło popularyzację tej innowacji. Bot sterujący obrazem zmarłej babci to jednak dopiero początek. Firmy funeralne już pracują nad podobnym narzędziem, które pozwoli opiekować się (w wirtualny sposób) awatarem zmarłego psa lub kota.