Aktualizacja: 17.03.2025 19:26 Publikacja: 18.04.2023 01:31
Bot z twarzą i głosem osoby, która umarła? To już się dzieje. Cyfrowe awatary. są hitem w Chinach
Foto: Dall-E
Nowatorska technologia, pozwalająca na wirtualne przywrócenie do „życia" bliskich, którzy odeszli, zadebiutowała na szeroką skalę podczas Festiwalu Qingming. To tradycyjne święto, podczas którego Chińczycy czczą zmarłych, m.in. sprzątając i dekorując groby.
System generowania awatarów, wyglądających jak nieżyjący już członkowie rodziny, ale pozwalający również na rozmowę z taką cyfrową postacią, powstał na bazie ChatGPT oraz generatora obrazów Midjourney. Kontrowersyjne narzędzie udostępniają domy pogrzebowe, aby w ten sposób pożegnać się ze zmarłym. Ruchomy awatar, który dzięki sztucznej inteligencji może komunikować się z otoczeniem, stał się hitem, a większość osób pozytywnie oceniło tę technologię – podaje serwis Guangzhou Daily.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że wycofuje się z Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA).
Włochy niechętnie patrzą na pomysł wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Sojusznicy Kijowa szukają sposobów na zebranie pieniędzy w Europie.
Już tylko 29 procent Amerykanów ocenia pozytywnie partię Baracka Obamy i Joe Bidena. To najgorszy wynik od przeszło trzech dekad.
W 2024 roku 62,3 miliona turystów zostawiło w Turcji 61,1 miliarda dolarów. Były to najlepsze wyniki w historii tureckiej turystyki. W tym roku padną kolejne rekordy - zapowiadają tureckie władze.
Po decyzji Białego Domu setki milionów ludzi na świecie stracą dostęp do wolnego słowa. Szczególnie ucieszy się Władimir Putin, Aleksander Łukaszenko i wielu innych satrapów. Niektórzy dziennikarze za pracę dla amerykańskiej rozgłośni siedzą w więzieniach.
Peruwiański rolnik Saúl Luciano Lliuya pozwał RWE – niemieckiego giganta energetycznego – twierdząc, że emisje koncernu przyczyniły się do topnienia lodowców w Andach, zwiększając ryzyko powodzi w jego rodzinnej miejscowości. „Domagam się sprawiedliwości klimatycznej” – zaznacza mężczyzna.
W wieku 97 lat zmarł słynny deweloper i drugi najbogatszy człowiek Hongkongu, Lee Shau Kee. Zbudował jedno z największych imperiów nieruchomości regionu i znacząco przyczynił się do rozwoju Hongkongu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas