Twórca ChatGPT chce oszukać śmierć. Odmładzanie ludzkich komórek

Sam Altman to jedno z najgorętszych nazwisk świata technologii ostatnich miesięcy. Współtwórca i szef OpenAI, firmy, która stoi za rewolucyjnym botem konwersacyjnym, ma już pomysł na kolejny przełomowy biznes.

Publikacja: 09.04.2023 01:41

Sam Altman wierzy, że firma z San Francisco znajdzie sposób na opóźnienie procesu starzenia

Sam Altman wierzy, że firma z San Francisco znajdzie sposób na opóźnienie procesu starzenia

Foto: Bloomberg

Po ChatGPT przyszła pora na innowacje wydłużające życie. Jak podaje magazyn "MIT Technology Review", Altman zainwestował 180 mln dol. w startup, który szuka sposobu na oszukanie śmierci. Spółka Retro Biosciences, bo o niej mowa, pracuje nad wydłużeniem przeciętnego życia człowieka o 10 lat. Na bazie inżynierii genetycznej planuje „odmładzać” ludzkie komórki, a także prowadzi badania nad transfuzją osocza oraz lekami zastępującymi ów proces. Altman wierzy, że firma z San Francisco znajdzie sposób na opóźnienie procesu starzenia.

Czytaj więcej

Naukowcy twierdzą, że odkryli lek na długowieczność. Kluczem komórki zombie

37-letni szef Open AI już dużo wcześniej zresztą zainteresował się badaniami nad tzw. młodą krwią. Chodziło o doświadczenia w laboratorium, podczas których naukowcy zszyli razem młode i stare myszy, tak aby miały wspólny układ krwionośny. W wyniu tego eksperymentu stare osobniki wydawały się częściowo "odmłodzone". W Retro Biosciences liczą, że uda się dokonać przełomu. Odpowiada za to szef startupu i przyjaciel Altmana, Joe Betts-LaCroix, a także zespół wybitnych naukowców, w tym Alejandro Ocampo, badacz z Uniwersytetu w Lozannie.

Czytaj więcej

Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy

We wspieranie laboratoriów anti-aging angażują się też inni możni tego świata. Peter Thiel, założyciel PayPal i Palantir, był pierwszym inwestorem w Unity Biotechnology, spółce która opracowuje terapie opóźniające choroby związane ze starzeniem się na poziomie komórkowym. Potencjał start-upu zauważył też Jeff Bezos. Miliarder – wspólnie Yurim Milnerem, rosyjsko-izraelskiem przedsiębiorcą (założyciela Mail.ru) – stworzył Altos Labs, gdzie m.in. znany badacz Wolf Reik, czołowy autorytet w dziedzinie epigenetyki, prowadzi doświadczenia nad długowiecznością.

Pieniądze płyną też od Larry'ego Ellisona (prezes giganta oprogramowania Oracle przekazał na ten cel ponad 0,5 mln dol.) czy Larry'ego Page'a (współzałożyciela Google), który pomógł sfinansować Calico, określane jako laboratorium „hakowania wieku”.

Technologie
Powstał nowy humanoidalny robot. Jest „przerażająco sprawny” i bardziej ludzki
Technologie
Zaskakujące doniesienia o ciążach „z Ozempicu”. To również lek na niepłodność?
Technologie
Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów
Technologie
Student z trzema rękami. Wpadka Uniwersytetu Gdańskiego
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę