Idealna kobieta powinna mieć blond włosy, brązowe oczy i oliwkową karnację, podczas gdy idealny mężczyzna miałby podobne cechy, tyle że byłby brunetem. Do takich wniosków prowadzi analiza obrazów idealnych kobiet i mężczyzn, o których stworzenie Bulimia Project poprosiła programy sztucznej inteligencji.

Wizerunki tworzono w oparciu o analizę zaangażowania użytkowników mediów społecznościowych, a wyjściowa baza składała się z miliardów zdjęć. Jak zauważa Bulimia Project, wygenerowane wizerunki są „w dużej mierze nierealistyczne”.

Co więcej, obrazy stworzone w oparciu o treści z mediów społecznościowych okazały się dużo bardziej „naładowane seksualnie” niż te które stworzyła AI ucząca się na treściach z pozostałych części internetu. Kobiety miały szczupłe sylwetki i wąskie talie, podczas gdy mężczyźni byli umięśnieni, nosili obcisłe t-shirty oraz mieli zarost.

„Wydaje się, że przyczyną tego, że sztuczna inteligencja wymyśliła na podstawie tego, co znalazła w mediach społecznościowych, takie rodzaje sylwetek, jest to, że nierealistyczne typy sylwetek promują same platformy” – komentuje Bulimia Project.