Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami

Naukowcy z Państwa Środka umieścili DNA niemal niezniszczalnych stworzeń, jakimi są niesporczaki, w ludzkich komórkach macierzystych. To droga do stworzenia np. superżołnierzy odpornych m.in. na promieniowanie.

Publikacja: 22.05.2023 01:28

Chiny mogą stworzyć żołnierzy zdolnych przetrwać wojnę nuklearną

Chiny mogą stworzyć żołnierzy zdolnych przetrwać wojnę nuklearną

Foto: shutterstock

Niesporczaki są niesamowite. Tak niesamowite, że chińscy naukowcy pracujący dla wojska uważają, że geny tego małego stworzenia można wykorzystać do uodpornienia ludzi na promieniowanie. Przynajmniej taki jest plan: stworzenie superżołnierzy zdolnych przetrwać wojnę nuklearną.

Naukowcy z Akademii Nauk Wojskowych w Pekinie twierdzą, że wprowadzenie genu mikroskopijnego niesporczaka do ludzkiej zarodkowej komórki macierzystej pozwoli im stworzyć superżołnierza, który – podobnie jak niesporczak – przetrwa atak nuklearny.

Czytaj więcej

Chiny stworzyły superradar. Wykryje wszystko, nawet samoloty „stealth”

Naukowcy wykorzystali narzędzie do edycji genów CRISPR/Cas9, aby pobrać geny niesporczaka, które wytwarzają białka osłonowe, i wstawili je do sztucznie hodowanych ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Podobno pozwoliło to tym komórkom przetrwać „śmiertelną ekspozycję na promieniowanie rentgenowskie”, co oznacza, że naukowcom nie tylko udał się transfer DNA niesporczaka, ale także, że komórki funkcjonowały normalnie. Zaobserwowali także, że komórki wykazały szybsze tempo wzrostu.

Chińscy naukowcy są zdania, że dzięki odkryciu stworzą superżołnierza, który przetrwa atak nuklearny, nie będzie cierpiał na chorobę popromienną, a może da się także uodpornić go na inne choroby. Dlatego też zamierzają kontynuować badania.

Miniaturowe niesporczaki uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze znanych organizmów. Mogą przetrwać w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150°C, znoszą 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6000 atmosfer, potrafią również przetrwać ponad 100 lat bez wody, a nawet są w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej. SpaceX wystrzelił 5000 niesporczaków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Organizmy te są również w stanie znieść niezwykłe stężenia soli. Wydaje się, że niesporczaki są niemal niezniszczalne.

Chińskie eksperymenty daleko wybiegają poza stosowane dotąd w armiach środki farmakologiczne zwiększające odporność na stres i zmęczenie czy opracowywane egzoszkielety mające zwiększyć radykalnie siłę żołnierzy.

Technologie
Ten test krwi wykrywa już 50 nowotworów. Sukces naukowców z Oxfordu
Technologie
Chipy i implanty mózgowe coraz bliżej. Spółka Muska warta już miliardy
Technologie
Następcy concorde’a już grzeją silniki. W godzinę do Nowego Jorku
Technologie
Jak „wytresować” bota? Polskie firmy sięgają po ChatGPT i zyskują
Technologie
Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę