Za nową generacją urządzeń stoi koncern China Electronics Technology Group Corp. (CETG) Jak pisze „China Daily”, wielozadaniowy model YLC-16, który działa w paśmie S, wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, w tym zaawansowane procesory cyfrowe, zużywa mało energii i charakteryzuje się dużą stabilnością w działaniu. Składane anteny w szybkim czasie (zaledwie paru minut) można przygotować do przetransportowania.
Co więcej, całym urządzeniem można sterować zdalnie (transmisja danych odbywa się w czasie rzeczywistym przez światłowód, a także za pośrednictwem łączności mikrofalowej i satelitarnej). Trójwymiarowy system dozorowania średniego zasięgu już przykuł uwagę armii na całym świecie. Zamówieniami zainteresowane mają być kraje Afryki i Azji.
Czytaj więcej
Pekin chce zdobyć przewagę w nowym, technologicznym wyścigu zbrojeń. Tę mają mu dać nowatorskie rakiety z silnikami napędzanymi borem.
CETG zapewnia, że przed „oczami” YLC-16 nie ukryje się żaden obiekt latający. Ale sprzęt może być także wykorzystywany do celów meteorologicznych. Jest on w stanie obserwować zjawiska pogodowe - tajfuny, ulewy i burze. Chińscy inżynierowie zapewniają, że dzięki śledzeniu przez ten radar ekstremalnych zjawisk atmosferycznych można skuteczniej przewidywać zmiany pogodowe i w efekcie redukować negatywne skutki klęsk żywiołowych.
YLC-16 od grudnia 2021 r. jest testowany w prowincji Fujian.