Ten test krwi wykrywa już 50 nowotworów. Sukces naukowców z Oxfordu

Nowe badanie krwi okazało się wyjątkowo skuteczne w wykrywaniu raka - podała brytyjska agencja rządowa National Health Service.

Publikacja: 08.06.2023 11:27

Test wciąż jest w fazie opracowywania, ale już teraz może zwiększyć liczbę zidentyfikowanych nowotwo

Test wciąż jest w fazie opracowywania, ale już teraz może zwiększyć liczbę zidentyfikowanych nowotworów

Foto: Adobe Stock

Test poprawnie wykrył dwa na trzy nowotwory w grupie 5 tys. osób, które odwiedziły swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem nowotworu. Badanie przeprowadzono w Anglii i Walii. W 85 proc. przypadków wykrycia nowotworu badanie wskazało również pierwotną lokalizację raka – informuje BBC.

Test Galleri (MCED - multi-cancer early detection) szuka wyraźnych zmian w fragmentach kodu genetycznego, które wyciekają z różnych nowotworów. Wczesne wykrycie uleczalnego raka może uratować życie pacjenta.

Test wciąż jest w fazie opracowywania - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ale już teraz może zwiększyć liczbę zidentyfikowanych nowotworów. Pacjenci zgłaszają się do swoich lekarzy rodzinnych z różnymi objawami, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na nowotwór, takimi jak na przykład utrata masy ciała. Dopiero wiele badań w szpitalu, związanych z wieloma wizytami jest w stanie wykryć właściwą przyczynę.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka skóry. Przełom w leczeniu czerniaka

Tymczasem u ponad 350 osób biorących udział w badaniu – największym tego rodzaju u pacjentów z podejrzeniem raka – zdiagnozowano go następnie przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak skany i biopsje. Badanie jest już dość dokładne, ponieważ aż u 75 proc. osób, które uzyskały pozytywny wynik testu krwi, potwierdzono raka. Tylko u 2,5 proc. osób z wynikiem negatywnym ostatecznie okazało się, że jednak mają raka.

Na razie test może służyć jako wstępne badanie, które następnie trzeba potwierdzić innymi metodami. Prof. Mark Middleton, prowadzący badania nad testem, powiedział BBC, że pomaga on lekarzom pierwszego kontaktu w decyzji co do dalszego badania pacjentów.

NHS używa również testu Galleri, opracowanego przez kalifornijską firmę Grail, u tysięcy osób bez objawów, aby sprawdzić, czy test jest w stanie wykryć wczesne nowotwory. Wstępne wyniki spodziewane są w przyszłym roku – a jeśli się powiodą, NHS planuje rozszerzyć wdrożenie na kolejny milion osób w 2024 i 2025 roku.

Okazało się, że test jest szczególnie skuteczny w przypadku trudnych do wykrycia nowotworów jak rak głowy i szyi, jelit, płuc, trzustki i gardła. - Wyniki badania sugerują, że ten test może być wykorzystany do wspierania lekarzy rodzinnych w dokonywaniu ocen klinicznych, aale potrzeba dalszych badań, na większej próbie, aby sprawdzić, czy może poprawić ocenę lekarza ogólnego i ostatecznie wyniki pacjentów – uważa dr David Crosby z Cancer Research UK. Dyrektor krajowy NHS ds. raka, prof. Peter Johnson uważa, że to „badanie jest pierwszym krokiem w testowaniu nowego sposobu identyfikacji raka tak szybko, jak to możliwe”.

Technologie
Boty AI już w 2025 roku będą rozumieć i pracować jak ludzie. I mogą ich zastąpić
Technologie
Fałszywe oferty pracy to już plaga. Sztuczna inteligencja wspiera oszustów
Technologie
„Babcie supermodelki”. Naukowcy wynaleźli lek przedłużający życie aż o jedną czwartą
Technologie
Chcieli tworzyć historię i nadać AI prawa pracownicze. „Bunt” i klęska dużej firmy
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Technologie
Powstały superbaterie przyszłości. Mają niezwykłe możliwości