Szczepionka – to właściwie połączenie spersonalizowanej szczepionki oraz immunoterapii. Już w badaniu II fazy okazało się, że szczepionka zatrzymała rozwój nowotworu skóry u prawie połowy osób biorących udział w tym badaniu.
Czerniak, czyli nowotwór złośliwy melanocytów, stanowi 2 proc. ogółu zachorowań na nowotwory w Polsce. Z badań wynika jednak, że zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10 proc. Każdego roku wykrywa się w Polsce 3000 nowych przypadków czerniaka. Na całym świecie notuje się rocznie blisko 160 tys. przypadków choroby. Czerniak zazwyczaj źle rokuje i często daje przerzuty.
Czerniak szerzący się powierzchownie
Badanie kliniczne wykazało, że połączenie eksperymentalnej szczepionki mRNA z immunoterapią doprowadziło do zmniejszenia o 44 proc. ryzyka nawrotu czerniaka lub zgonu w porównaniu z zastosowaniem samej immunoterapii. Badanie, sponsorowane przez koncern Moderna, którym kierowali naukowcy z NYU Langone Health i Perlmutter Cancer Center, obejmowało zarówno mężczyzn, jak i kobiety, którzy przeszli operację usunięcia czerniaka z węzłów chłonnych lub innych narządów i byli w grupie zwiększonego ryzyka nawrotu choroby w formie przerzutów.
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego z powodzeniem ukierunkowali i zniszczyli ludzkie komórki raka szyjki macicy i piersi, a także mysie komórki czerniaka złośliwego.