Kobieta, korzystając z prawa do nieujawniania jej nazwiska na mocy niemieckiego prawa dotyczącego prywatności, pozywa niemieckiego producenta szczepionek o co najmniej 150 000 euro (około 670 tys. zł) odszkodowania za uszkodzenie ciała oraz odszkodowanie za nieokreślone szkody materialne – informuje Reuters.
Czytaj więcej
Pierwszy pozew przeciwko firmie farmaceutycznej za skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19 złożono wiosną tego roku w Niemczech. Od tego czasu do sądów w trafiają kolejne pozwy pacjentów skarżących się na niepożądane efekty szczepionek.
Co dolegało Niemce po szczepionce na COVID-19 Pfizer/BioNTech?
Powódka twierdzi, że z powodu szczepionki cierpiała na ból górnej części ciała, obrzęki kończyn, zmęczenie i zaburzenia snu. Tobias Ulbrich, prawnik w kancelarii Rogert & Ulbrich, który reprezentuje powódkę, powiedział Reuterowi, że zamierza zakwestionować w sądzie ocenę dokonaną przez organy regulacyjne Unii Europejskiej i niemieckie organy oceniające szczepionki, że zastrzyk BioNTech ma pozytywny profil ryzyka i korzyści. Niemieckie prawo farmaceutyczne stanowi, że producenci leków lub szczepionek są zobowiązani do zapłaty odszkodowania za skutki uboczne tylko wtedy, gdy „nauki medyczne” wykażą, że ich produkty powodują nieproporcjonalną szkodę w stosunku do korzyści lub jeśli informacje na etykiecie są błędne – pisze Reuters.
Czytaj więcej
Antywirusowy lek stosowany w terapii osób, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub umiarkowany, może wywoływać mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 i przyspieszać pojawianie się nowych wariantów - twierdzą naukowcy.
Data rozprawy w sprawie możliwych skutków ubocznych została niespodziewanie odwołana przez Sąd Okręgowy w Hamburgu. Rzecznik sądu powiedział, że powodem była skarga adwokata powoda na sędziego, który miał prowadzić sprawę. Adwokat zarzucił sędziemu stronniczość. Rozprawa rozpocznie się najpewniej jesienią.