IBM stworzył układ scalony podobny do mózgu. Przełom w sztucznej inteligencji?

Gigant technologiczny zapewnia, że nowe chipy umożliwią stworzenie bardziej ekologicznej i energooszczednej sztucznej inteligencji. Powstaną też komputery oparte na memrystorach.

Publikacja: 14.08.2023 11:31

Ludzki mózg stał się inspiracją do tworzenia nowych chipów

Ludzki mózg stał się inspiracją do tworzenia nowych chipów

Foto: Adobe Stock

Prototypowy „mózgopodobny” układ scalony może sprawić, że sztuczna inteligencja będzie bardziej energooszczędna w sytuacji, gdy pojawiły się obawy dotyczące emisji gazów cieplarnianych, w efekcie rosnącej produkcji chipów AI. IBM podał, że jego prototyp może prowadzić do bardziej wydajnych, mniej zużywających baterię chipów AI dla smartfonów. Jego skuteczność zależy od komponentów, które działają w podobny sposób jak połączenia w ludzkich mózgach.

- W porównaniu z tradycyjnymi komputerami ludzki mózg jest w stanie osiągnąć niezwykłą wydajność przy niewielkim zużyciu energii - mówi BBC Thanos Vasilopoulos z laboratorium badawczego IBM w Zurychu w Szwajcarii.

Podkreśla, że doskonała efektywność energetyczna oznaczałaby, że duże i bardziej złożone obciążenia mogą być wykonywane w środowiskach o niskim poborze mocy lub ograniczonych mocach baterii, na przykład w samochodach, telefonach komórkowych i aparatach fotograficznych. - Dodatkowo dostawcy usług w chmurze będą mogli wykorzystywać te chipy do obniżania kosztów energii i śladu węglowego – dodał Thanos Vasilopoulos.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja jest jak pług. Jeden z największych przełomów w historii

Większość chipów jest cyfrowa, co oznacza, że przechowują informacje jako 0 i 1, ale nowy chip wykorzystuje komponenty zwane memrystorami [rezystorami pamięci - red.], które są analogowe i mogą przechowywać szereg liczb.

Sztuczna inteligencja jak mózg

Różnicę między rozwiązaniem cyfrowym a analogowym można porównać do różnicy między włącznikiem światła, a zaciemniaczem. Ludzki mózg jest analogowy, a sposób działania memrystorów jest podobny do sposobu działania synaps w mózgu.

Profesor Ferrante Neri z University of Surrey wyjaśnia, że memrystory należą do sfery tego, co można nazwać komputerami inspirowanymi naturą, które naśladują funkcje mózgu. Memrystor mógł „zapamiętać” swoją historię elektryczną, podobnie jak synapsa w systemie biologicznym. - Połączone memrystory mogą tworzyć sieć przypominającą biologiczny mózg - mówi.

Naukowcy są ostrożnymi optymistami co do przyszłości chipów wykorzystujących tę technologię, ale ostrzegają, że opracowanie komputera opartego na memrystorach nie jest prostym zadaniem i że przed upowszechnieniem stoi  szereg wyzwań, w tym koszty materiałów i trudności produkcyjne.

Chipy z nowymi możliwościami

Zastosowanie tych komponentów sprawia, że nowy chip jest bardziej energooszczędny, ale zawiera również elementy cyfrowe. Ułatwia to umieszczenie chipa w istniejących systemach AI. Wiele telefonów ma teraz na pokładzie chipy AI, które pomagają np. w przetwarzaniu zdjęć. Na przykład iPhone ma układ z „silnikiem neuronowym”.

Czytaj więcej

Właściciel kontrowersyjnej firmy wesprze badania Muska nad chipami w mózgu

IBM ma nadzieję, że w przyszłości chipy w telefonach i samochodach będą bardziej wydajne, co zapewni dłuższą żywotność baterii i nowe aplikacje. Ostatecznie chipy, takie jak prototyp IBM, mogłyby pomóc zaoszczędzić dużo energii, gdyby zastąpiły chipy w bankach komputerów zasilających aplikacje potężnych systemów AI.

Można by również zmniejszyć zużycie wody potrzebnej do chłodzenia energochłonnych centrów danych. Centra danych potrzebują ogromnych ilości energii elektrycznej, aby mogły działać - duży obiekt może zużywać tyle energii elektrycznej, co średniej wielkości miasto.

Profesor informatyki na Uniwersytecie w Bath, James Davenport, powiedział, że odkrycie IBM jest „potencjalnie interesujące”, ale ostrzegł, że chip nie jest „łatwym w użyciu” rozwiązaniem problemu, ale raczej „możliwym pierwszym krokiem”.

Technologie
Po które boty AI sięgamy najczęściej? „Król” jest jeden, ale trwa walka o podium
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Technologie
Nowe organiczne ogniwa słoneczne odpowiedzią na kosmiczne zagrożenie
Technologie
Kamizelka kuloodporna nie do przebicia? Powstał najbardziej wytrzymały materiał
Technologie
Chcą przywrócić do życia dodo i mamuty. Firma osiągnęła astronomiczną wartość
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego