Prototypowy „mózgopodobny” układ scalony może sprawić, że sztuczna inteligencja będzie bardziej energooszczędna w sytuacji, gdy pojawiły się obawy dotyczące emisji gazów cieplarnianych, w efekcie rosnącej produkcji chipów AI. IBM podał, że jego prototyp może prowadzić do bardziej wydajnych, mniej zużywających baterię chipów AI dla smartfonów. Jego skuteczność zależy od komponentów, które działają w podobny sposób jak połączenia w ludzkich mózgach.
- W porównaniu z tradycyjnymi komputerami ludzki mózg jest w stanie osiągnąć niezwykłą wydajność przy niewielkim zużyciu energii - mówi BBC Thanos Vasilopoulos z laboratorium badawczego IBM w Zurychu w Szwajcarii.
Podkreśla, że doskonała efektywność energetyczna oznaczałaby, że duże i bardziej złożone obciążenia mogą być wykonywane w środowiskach o niskim poborze mocy lub ograniczonych mocach baterii, na przykład w samochodach, telefonach komórkowych i aparatach fotograficznych. - Dodatkowo dostawcy usług w chmurze będą mogli wykorzystywać te chipy do obniżania kosztów energii i śladu węglowego – dodał Thanos Vasilopoulos.
Czytaj więcej
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, którego jesteśmy w ostatnich miesiącach świadkami, to jeden z kolejnych technologicznych przełomów, z jakimi świat ma do czynienia od wieków – uważają eksperci. Ale AI może być też przekleństwem.
Większość chipów jest cyfrowa, co oznacza, że przechowują informacje jako 0 i 1, ale nowy chip wykorzystuje komponenty zwane memrystorami [rezystorami pamięci - red.], które są analogowe i mogą przechowywać szereg liczb.