Reklama
Rozwiń

Mózgi przedsiębiorców są inaczej zbudowane. Zaskakujące wyniki badań

Belgijscy naukowcy udowadniają, że budowa mózgu przedsiębiorcy wykazuje zwiększoną liczbę połączeń neuronowych, co pozwala na większą elastyczność poznawczą, niezbędną dla sukcesu.

Publikacja: 17.08.2023 10:44

Mózgi przedsiębiorców mają więcej połączeń neuronowych. Na zdjęciu Jeff Bezos, założyciel Amazona

Mózgi przedsiębiorców mają więcej połączeń neuronowych. Na zdjęciu Jeff Bezos, założyciel Amazona

Foto: Bloomberg

Badania prowadził, przy wykorzystaniu innowacyjnej metody fMRI w stanie spoczynku, multidyscyplinarny zespół z HEC – School of Management na Uniwersytecie w Liège i Szpitala Uniwersyteckiego w Liège.

Korzystając z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku (rs-fMRI), badanie wykazało, że przedsiębiorcy mają lepszą łączność między prawą półkulą (związaną z elastycznością poznawczą) a przednią korą przedczołową (kluczowy region dla wyborów eksploracyjnych) w porównaniu z również badanymi menedżerami. Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Entrepreneurship Theory and Practice", sugerują, że przedsiębiorcy mają większą elastyczność poznawczą, umożliwiając im efektywne przechodzenie między eksploracją a eksploatacją, co jest równowagą kluczową dla sukcesu.

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia fMRI opartego na zadaniach poddawanych badanemu, rs-fMRI, na którym opiera się to badanie, obserwuje mózg w stanie spoczynku, przy braku zadań poznawczych lub prezentacji bodźców, co stanowi innowacyjne podejście do lepszego zrozumienia pracy umysłu. W badaniu wzięło udział 40 osób, przedsiębiorców i menedżerów.

Czytaj więcej

IBM stworzył układ scalony podobny do mózgu. Przełom w sztucznej inteligencji?

- Badanie to stanowi ważny postęp w naszym rozumieniu przedsiębiorczego umysłu. Podkreśla potencjał neuronauki i sposób, w jaki to podejście uzupełnia tradycyjne narzędzia wykorzystywane do badania poznania przedsiębiorczości - mówi w rozmowie ze scitechdialy.com Frédéric Ooms, badacz i adiunkt w dziedzinie zarządzania i przedsiębiorczości, pierwszy autor publikacji, opartej na wynikach pracy doktorskiej. - Podkreślając różnicę w elastyczności poznawczej, oferuje również nową perspektywę informowania o projektowaniu szkoleń lub programów rozwoju zawodowego, których celem jest poprawa elastyczności poznawczej i ducha przedsiębiorczości jednostek w różnych organizacjach - dodał.

- W świecie szybkich i nieprzewidywalnych zmian organizacje muszą kultywować przedsiębiorczy sposób myślenia i wspierać elastyczność poznawczą w swoich zespołach, cechy uznane przez OECD za wyzwanie XXI wieku - zauważa profesor Bernard Surlemont, profesor przedsiębiorczości w ULiège ( HEC Liege).

- To wspólne, multidyscyplinarne badanie pokazuje, w jaki sposób techniki neuroobrazowania pomagają lepiej wizualizować sieci neuronowe zaangażowane w „elastyczność poznawczą”, aby móc przystosować się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, co jest źródłem sukcesu przedsiębiorcy – zauważa dr Steven Laureys, neurolog i profesor kliniczny w Centre du Cerveau Szpitala Uniwersyteckiego (CHU) z Liège.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku