Reklama
Rozwiń

Rewolucja w leczeniu cukrzycy. Zamiast zastrzyków samodotleniający się implant

Inżynierowie z MIT opracowali przełomowe urządzenie do leczenia cukrzycy typu 1, które ma zastąpić codzienne zastrzyki insuliny. Urządzenie zawiera wytwarzające ją komórki oraz produkuje dla nich tlen.

Publikacja: 09.10.2023 15:46

Większość pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 musi uważnie monitorować poziom glukozy we krwi i wst

Większość pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 musi uważnie monitorować poziom glukozy we krwi i wstrzykiwać sobie insulinę przynajmniej raz dziennie

Foto: Adobe stock

Urządzenie zostało już przetestowane na myszach z cukrzycą. Okazało się, że skutecznie utrzymywało poziom glukozy przez ponad miesiąc.

Jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia cukrzycy typu 1 (cukrzycy insulinozależnej) jest wszczepianie komórek wysepek trzustkowych, które w razie potrzeby mogą wytwarzać insulinę, co może uwolnić pacjentów od konieczności częstych zastrzyków insuliny. Jednak jedną z głównych wad tej metody jest to, że wszczepionym komórkom w końcu kończy się tlen i przestają wytwarzać insulinę. Inżynierowie z MIT postanowili uporać się z tym problemem i zaprojektowali nowe wszczepialne urządzenie, które nie tylko przenosi setki tysięcy komórek wysepek trzustkowych wytwarzających insulinę, ale także posiada własną wewnętrzną "fabrykę tlenu", która wytwarza go poprzez rozszczepienie pary wodnej znajdującej się w organizmie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI miało poprowadzić biznes. Totalna klapa potentata
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim
Technologie
Google „otwiera” swojego bota. Gemini zyska nowe możliwości?