Zarobki wpływają na tempo starzenia. Zaskakujące odkrycie szwajcarskich naukowców

Naukowcy odkryli wyraźny związek między niskimi dochodami a starzeniem się. Rozkład istoty białej w ludzkim mózgu postępuje wraz z wiekiem. Jednak jak się okazuje, życie w biedzie wyraźnie przyspiesza ten nieuchronny proces.

Publikacja: 04.04.2024 09:55

Szwajcarzy udowodnili związek między dochodami w szybkością starzenia się

Szwajcarzy udowodnili związek między dochodami w szybkością starzenia się

Foto: Adobe Stock

Naukowcy znaleźli związek między szybszym rozkładem istoty białej, czyli starzeniem się mózgu a niskimi dochodami gospodarstwa domowego. Na łamach naukowego JNeurosci, naukowcy przedstawili badania opierające się na analizie 751 osób w wieku od 50 do 91 lat, przeprowadzonej przez zespół naukowców z dwóch szwajcarskich uczelni: Uniwersytetu w Lozannie i Uniwersytetu Genewskiego.

Co przyspiesza starzenie

Naukowcy uwzględniali takie czynniki jak wiek, płeć i kluczowe problemy zdrowotne. Efekt okazał się dość zaskakujący: osoby z biedniejszych gospodarstw domowych wykazywały więcej oznak starzenia się istoty białej w mózgach w skanach MRI i osiągały gorsze wyniki w testach funkcji poznawczych niż osoby z zamożniejszych gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Dlaczego się starzejemy? Naukowcy już wiedzą

„Badanie to miało na celu zapewnienie wglądu w ścieżki łączące narażenie społeczno-ekonomiczne – dochód gospodarstwa domowego, ostatnie znane stanowisko zawodowe i trajektorie społeczno-ekonomiczne przebiegu życia – z mikrostrukturą mózgu i zdolnościami poznawczymi w średniej i późnej dorosłości” – napisali naukowcy w opublikowanym artykule.

Istota biała jest bardzo istotna, jeśli chodzi o przenoszenie wiadomości i sygnałów w mózgu, a jej ilość ma wpływ na zdolności poznawcze. Życie w ubóstwie – lub, jak to ujęli naukowcy, narażenie na „chroniczne niekorzystne warunki społeczno-ekonomiczne” – od dawna wiąże się ze złym stanem zdrowia i szybszym pogorszeniem funkcji poznawczych. W tym przypadku zespół chciał bliżej przyjrzeć się przyczynom takiego stanu rzeczy, stwierdzając, że liczba włókien odchodzących od każdego neuronu (gęstość neurytów) i stopień powłoki ochronnej na tych włóknach (mielinizacja) wydają się przyczyniać do bardziej szybki rozkład istoty białej.

Czytaj więcej

Naukowcy są pewni, że ludzie mogą żyć wiecznie. Jest tylko pewien problem

Lepiej być bogatym

W ramach badania na szwajcarskich uczelniach wykryto, jak swobodnie cząsteczki – głównie woda – przemieszczają się przez mózg (średnia dyfuzyjność), co wydaje się zależeć od ilości mieliny i gęstości gałęzi neuronów. Wskazuje to, że są to ważne czynniki, na których należy się skupić. U osób z wyższymi dochodami gospodarstwa domowego te markery starzenia się mózgu istoty białej nie miały aż tak negatywnego wpływu na wydajność poznawczą. Wydaje się, że posiadanie większej ilości pieniędzy działa jak swego rodzaju bufor chroniący przed pogorszeniem funkcji poznawczych – pomimo zaobserwowanych zmian fizycznych, co sugeruje, że poza dotychczas obserwowanymi zmianami istnieje jeszcze inny ważny mechanizm.

Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?