Odkrycie z USA toruje drogę niezwykle szybkiej i kompaktowej pamięci komputerowej. Stoją za nim naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin oraz Instytutu Struktury i Dynamiki Materii Maxa Plancka. Chodzi o sprzężenie magnetoelektryczne, czyli zjawisko, w którym właściwości elektryczne i magnetyczne materiału mogą na siebie wpływać.
Co przyniesie odkrycie naukowców
Naukowcy odkryli, że warstwowy materiał multiferroiczny, jodek niklu, wykazuje najsilniejsze sprzężenie magnetoelektryczne, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w jakimkolwiek znanym materiale tego rodzaju. - Odkrycie tych efektów w skali atomowo cienkich płatków jodku niklu było ogromnym wyzwaniem, ale nasz sukces oznacza znaczny postęp w dziedzinie multiferroików – powiedział Frank Gao, doktorant z fizyki, współautor projektu.
Odkrycie to może zrewolucjonizować rozwój ultraszybkich, energooszczędnych urządzeń w różnych dziedzinach, w tym w informatyce kwantowej. Multiferroiki to unikalne materiały posiadające zarówno porządek elektryczny, jak i magnetyczny, które są ze sobą powiązane poprzez właściwość zwaną sprzężeniem magnetoelektrycznym. Ta właściwość jest bardzo pożądana ze względu na postęp technologiczny ze względu na jej potencjał w zakresie szybszych, mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń.
Czytaj więcej
Naukowcy stworzyli znacznie lepsze niż krzem materiały do produkcji procesorów. Nowe półprzewodniki mogą mieć grubość kilku atomów, a doskonałe właściwości elektryczne. To zrewolucjonizuje elektronikę.
Naukowcy odkryli, że nowy materiał przewyższa wszystkie znane dotąd pod względem sprzężenia magnetoelektrycznego. Osiągnięto to poprzez wzbudzenie materiału ultrakrótkimi impulsami laserowymi i obserwację wynikających z tego zmian w jego uporządkowaniach elektrycznych i magnetycznych.