Przełomowe odkrycie. Era elektroniki o niespotykanej szybkości, wydajności i miniaturyzacji

Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które może zrewolucjonizować sferę elektroniki, taką jak magnetyczna pamięć komputerowa. Może to przyspieszyć rozwój ultraszybkich i energooszczędnych urządzeń, m.in. w informatyce kwantowej.

Publikacja: 18.07.2024 10:23

Odkrycie może zrewolucjonizować rozwój ultraszybkich, energooszczędnych urządzeń w różnych dziedzina

Odkrycie może zrewolucjonizować rozwój ultraszybkich, energooszczędnych urządzeń w różnych dziedzinach

Foto: Adobe Stock

Odkrycie z USA toruje drogę niezwykle szybkiej i kompaktowej pamięci komputerowej. Stoją za nim naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin oraz Instytutu Struktury i Dynamiki Materii Maxa Plancka. Chodzi o sprzężenie magnetoelektryczne, czyli zjawisko, w którym właściwości elektryczne i magnetyczne materiału mogą na siebie wpływać.

Co przyniesie odkrycie naukowców

Naukowcy odkryli, że warstwowy materiał multiferroiczny, jodek niklu, wykazuje najsilniejsze sprzężenie magnetoelektryczne, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w jakimkolwiek znanym materiale tego rodzaju. - Odkrycie tych efektów w skali atomowo cienkich płatków jodku niklu było ogromnym wyzwaniem, ale nasz sukces oznacza znaczny postęp w dziedzinie multiferroików – powiedział Frank Gao, doktorant z fizyki, współautor projektu.

Odkrycie to może zrewolucjonizować rozwój ultraszybkich, energooszczędnych urządzeń w różnych dziedzinach, w tym w informatyce kwantowej. Multiferroiki to unikalne materiały posiadające zarówno porządek elektryczny, jak i magnetyczny, które są ze sobą powiązane poprzez właściwość zwaną sprzężeniem magnetoelektrycznym. Ta właściwość jest bardzo pożądana ze względu na postęp technologiczny ze względu na jej potencjał w zakresie szybszych, mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń.

Czytaj więcej

To już koniec krzemu. Powstają chipy 20 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa

Naukowcy odkryli, że nowy materiał przewyższa wszystkie znane dotąd pod względem sprzężenia magnetoelektrycznego. Osiągnięto to poprzez wzbudzenie materiału ultrakrótkimi impulsami laserowymi i obserwację wynikających z tego zmian w jego uporządkowaniach elektrycznych i magnetycznych.

- Nasze odkrycie toruje drogę niezwykle szybkim i energooszczędnym urządzeniom magnetoelektrycznym, w tym pamięciom magnetycznym – stwierdził w komunikacie prasowym Xinyue Peng, drugi współautor projektu.

Może utorować drogę ultraszybkiej, energooszczędnej pamięci magnetycznej, umożliwiającej przechowywanie i odzyskiwanie danych z prędkościami znacznie przewyższającymi obecne technologie, zużywając przy tym znacznie mniej energii. Ponadto może umożliwić błyskawiczną i wysoce niezawodną komunikację między kubitami, podstawowymi elementami komputerów kwantowych.

Czytaj więcej

Elektronika z drewna i papieru. Naukowcy mają odpowiedź na rosnącą górę odpadów

elektronikaCo więcej, odkrycie to może doprowadzić do opracowania bardzo czułych czujników chemicznych, zapewniających rygorystyczną kontrolę jakości i bezpieczeństwo leków w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Czym są multiferroiki

Od dziesięcioleci naukowcy fascynują się multiferroikami, dostrzegając ich potencjał w szerokim zakresie zastosowań. Koncepcja manipulowania właściwościami magnetycznymi za pomocą pól elektrycznych i odwrotnie, od dawna jest przedmiotem intensywnych badań.

Ten najnowszy przełom może doprowadzić do uwolnienia pełnego potencjału tych niezwykłych materiałów. Naukowcy są optymistami, że ich odkrycia nie tylko zainspirują do odkrycia innych materiałów o podobnych właściwościach, ale także pobudzą rozwój innowacyjnych technik inżynieryjnych w celu dalszego ulepszania sprzężenia magnetoelektrycznego w jodku niklu. Może to doprowadzić do nowej ery elektroniki skupionej na niespotykanej dotąd szybkości, wydajności i miniaturyzacji.

Odkrycie z USA toruje drogę niezwykle szybkiej i kompaktowej pamięci komputerowej. Stoją za nim naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin oraz Instytutu Struktury i Dynamiki Materii Maxa Plancka. Chodzi o sprzężenie magnetoelektryczne, czyli zjawisko, w którym właściwości elektryczne i magnetyczne materiału mogą na siebie wpływać.

Co przyniesie odkrycie naukowców

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Skóra staje się przezroczysta i widać wszystko. Przełomowy sposób wykrywania chorób
Technologie
Ukraińcy znaleźli zaskakujący sposób na rosyjskie drony. Bardzo skuteczny
Technologie
To ma być „internet zwierząt”. Tysiące zostaną zachipowane
Technologie
Połączyli AI z tradycyjną chińską medycyną. Niezwykła skuteczność badania
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Technologie
Powstało okno idealne. Samo się odmraża i pozyskuje prąd z deszczu
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki