Korea Północna zaczyna masową produkcję komórek

Komunistyczna [b]Korea Północna[/b] ma nadzieję samodzielnie wyposażyć swoich obywateli w telefony komórkowe, które były dotychczas w tym kraju wielka rzadkością. Jak podała agencja informacyjna [b]Yonhapnews KRLD[/b] rozpoczyna właśnie masową produkcję takiego sprzętu.

Jak pisze Yonhapnews telefony komórkowe wytwarza przedsiębiorstwo [b]Checom Technology[/b] z Pjongjangu. Dzienna produkcja ma wynosić kilkaset sztuk aparatów. Co to za firma? Próżno szukać śladu takiego producenta w Internecie. Być może chodzi zatem o inne przedsiębiorstwo o podobnie brzmiącej nazwie [b]Cheo Technology[/b]. To spółka-córka egipskiego operatora [b]Orascom Telecom[/b] (należy do niego 75 proc. firmy, pozostałe 25 proc. jest własnością północnokoreańskiej firmy [b]Korea Posts and Telecommunication[/b]). W ubiegłym tygodniu Orascom Telecom poinformował, że telefonia komórkowa w Północnej Korei „bardzo szybko się rozwija”. Od września zeszłego roku liczna abonentów miała wzrosnąć czterokrotnie i osiągnąć 300 tys. osób.

Egipski koncern już od dłuższego czasu funkcjonuje w Korei Północnej. Wiosną 2008 r., grupa Orascom przystąpił do odnawiania najwyższych ze 105 pięter stojącego w północnokoreańskiej stolicy niedokończonego wieżowca Ryugyong Hotel (budowę drapacza chmur zarzucono z powodu braku funduszy 16 lat wcześniej). Egipski koncern zakomunikował, że hotelowy budynek w kształcie piramidy ma być wykorzystany na potrzeby rozbudowywanej infrastrukturze GSM. Według ówczesnych planów operatora sieć komórkowa miała obsługiwać początkowo 100 tys. abonentów.

Dotychczas przez długie lata telefonia komórkowa w KRLD była w powijakach. Na początku obecnej dekady uruchomiono siec komórkową w Pjongjangu. Przez kilka lub kilkanaście miesięcy z komórek mogli korzystać zagraniczni turyści, a nawet niektórzy „zwykli” obywatele Północnej Korei. Eksperyment zakończył się jednak bardzo szybko i od 2003 r. lub 2004 r. (według różnych źródeł) prawo posługiwania się przenośnymi telefonami mają tylko przedstawiciele władz (przybywający do kraju obcokrajowcy na granicy oddają swoje komórki do depozytu).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie gwiazdy znalazły zaskakujący sposób na zdobywanie pieniędzy

Już nie tylko amerykańskie czy światowe gwiazdy muzyki, sportu i filmu wspierają różnego rodzaju ...

Groźna Libra. Unia i Chiny przymierzają się do własnych kryptowalut

Fińska prezydencja UE proponuje, by Europejski Bank Centralny rozważył działania prowadzące do stworzenia własnej ...

30-letni prototyp Nintendo PlayStation sprzedany. Kupił nie byle kto

Prototyp w pełni działającej konsoli Nintendo PlayStation został sprzedany na aukcji za 360 tys. ...

Hyperloop bije rekord prędkości

Czwarta edycja zawodów Hyperloop Pod, organizowanych przez firmę SpaceX, nie tylko wyłoniła kolejne grono ...

Bitcoin pogrąża technologicznych gigantów z Nasdaq

Tegoroczna bessa na rynku kryptowalut skutkuje zmniejszeniem popytu na karty graficzne produkowane przez Nvidię ...

Paryż uderza w Airbnb

Burmistrz Paryża grozi platformie karą za nielegalny krótkoterminowy wynajem mieszkań. Chodzi o 12,5 mln ...