Za tydzień pierwszy wyrok w sporze Netii z fiskusem [UPDATE]

Dzisiaj na godzinę 13.50 zaplanowana była rozprawa, na której Wojewódzki Sąd Administracyjny wyda pierwszy wyrok w sprawie między Netią a Izbą Skarbową. Chodzi o około 60 mln zł, które spółka już zapłaciła, a na których zwrot – wraz z odsetkami – ciągle liczy.

WSA odroczył jednak powtórnie wydanie wyroku w sprawie z wniosku Netii przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej. Nowa data to 15 marca. Sędzina wyjaśniła, że skład sędziowski potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji.

Dzisiejsza rozprawa, to efekt decyzji wydanej w 2010 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Po trwającym wcześniej postępowaniu dyrektor przekazał Netii decyzję, w której określił jej zobowiązania podatkowe za 2003 r. w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) na 34,2 mln zł, a zaległe odsetki na dodatkowe 25,3 mln zł. Spółka złożyła apelację od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu. Jak do tej pory kolejne rozprawy nie przynosiły merytorycznych rozstrzygnięć.

Czy dziś będzie inaczej – przedstawiciele Netii mają nadzieję, że tak. Tyle, że wyrok WSA raczej nie zakończy sprawy, bo stronom przysługuje odwołanie.

W komentarzu do sprawozdania rocznego telekomunikacyjnej firmy czytamy:

„W przypadku pozytywnego dla spółki wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (lub uwzględnienia ewentualnego późniejszego odwołania od wyroku) kwota nienależnie zapłaconego podatku i odsetek będzie uznana jako nadpłata i będzie podlegać zwrotowi przez organ podatkowy wraz z odsetkami (obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 12,5 proc. rocznie). Netia podejmie wszystkie możliwe kroki prawne mające na celu udowodnienie braku podstaw prawnych decyzji Dyrektora Izby. Netia wykonała w dniu 23 lutego 2010 r. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, która jako decyzja wydana przez organ drugiej instancji jest ostateczna, wykorzystując część środków, które posiadała na rachunkach gotówkowych. Z zapłaconej kwoty 59,6 mln zł kwota 1,3 mln zł została następnie uznana przez organ skarbowy za nadpłatę. Netia uznaje zapłacony podatek jako jej należność od organów skarbowych a nie koszt, a zarząd oczekuje, w oparciu o otrzymane opinie ekspertów, że uiszczona kwota zostanie ostatecznie zwrócona spółce”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe technologie wchodzą do firm, zmienia się prawo. Jak się dostosować?

Wirtualna konferencja „Wybrane aktualne zmiany w prawie gospodarczym oraz cyfryzacja spółek i innych organizacji ...

Opóźnione premiery. Dlaczego gracze muszą być tak cierpliwi?

„Cyberpunk” CD Projektu nie jest jedynym tytułem, którego premierę opóźniono. Na czas nie powstanie ...

Szef AliExpress w regionie: Chcemy promować chińskie marki

Polska to dla nas ważny rynek, co pokazał Dzień Singla. Dlatego chcemy pracować nad ...

Raport NASK: Hakerzy będą coraz groźniejsi

Im biznes czy administracja będą częściej korzystać z internetu, tym łatwiej mogą się zetknąć ...

Allegro rozpoczyna ostrą walkę z Chińczykami

Polski lider handlu internetowego odpowiada na partnerstwo AliExpress z InPostem. Chce wprowadzić darmowe dostawy ...