Robert J. Shapiro broni raportu o sporze TP z DPTG

Robert J. Shapiro, członek prezydenckiej administracji Billa Clintona w latach 1997-2001 i autor firmowanego przez CEIS (Council for European Investment Security) raportu o inwetsycjach w Polsce i problemach jakie wynikają ze spoty Telekomunikacji Polskiej i duńskiego DPTG, odrzuca oskarżenia o stronniczość.

– Spór Telekomunikacji Polskiej i DPTG jest tylko przykładem szerszego zjawiska. Wybrałem go dla zilustrowania w swoim raporcie zastrzeżeń, jakie mogą mieć inwestorzy, zanim podejmą decyzję o zaangażowaniu w Polsce. Informacja o trwającym ponad dekadę sporze prawnym jest dla nich znaczącym czynnikiem analizy ryzyka przy podejmowaniu takiej decyzji – powiedział w rozmowie z rpkom.pl.

Wywiad odbył się z inicjatywy Roberta J. Shapiro i jego współpracowników

– Jeśli Telekomunikacja Polska uważa, że moja opinia jest stronnicza, niech dyskutuje ze mną. Nie widzę powodów, aby wszystkie poglądy na temat sporu nie zostały wyartykułowane. Oczywiście przykład sportu TP i DPTG nie świadczy sam w sobie, że Polska stała się ryzykownym miejscem do lokowania inwestycji. Decyzje inwestycyjne zależą od szeregu indywidualnych dla sytuacji czynników. Niemniej niektóre zmienne są znane wszystkim zainteresowanym. Jedną z takich informacji jest problem braku i jakości infrastruktury szerokopasmowej w Polsce – dodał Shapiro.

Amerykański lobbysta miał być jednym z gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w połowie maja. Organizatorzy zdecydowali się jednak na zmianę agendy spotkania , wykreślając z niej jego wystąpienie.

– Wyrażona publicznie zapowiedź znaczącego zawężenia tematyki i zmiany charakteru wystąpienia Pana Roberta J. Shapiro względem wcześniejszych ustaleń, opublikowana 26 kwietnia w komunikacie prywatnej organizacji CEIS, której jest on Przewodniczącym, stoi w sprzeczności z zasadami na których ufundowany jest Europejski Kongres Gospodarczy. W szczególności istotna jest w tym kontekście zasada przejrzystości reprezentacji i intencji prelegentów – napisali organizatorzy w oświadczeniu.

W rozmowie z rpkom.pl Robert J. Shapiro nie odniósł się do pytania o związki jego lub organizacji CEIS z DPTG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hakerzy uderzają w aplikacje do wynajmu aut czy hulajnóg

Cyberprzestępcy są w stanie przejąć kontrolę nad autem czy hulajnogą, którą jedziemy. Aplikacje do ...

Producenci gier ratują giełdę

Warszawska giełda od dawna w marazmie, ale jej nadzieją są producenci gier, którzy jeden ...

YouTube uderza w przeciwników szczepienia dzieci

Platforma zablokowała reklamy przy materiałach tzw. ruchu antyszczepionkowego – zarówno chodzi o pojedyncze filmy ...

Europejscy dziennikarze stają w obronie praw autorskich

27 marca ma odbyć się głosowanie w sprawie dyrektywy o prawach autorskich. Parlament Europejski ...

Spryt rekina kontra algorytmy

Naukowcom badającym dno wód Australii z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. System AI w ciągu ...

IBM potajemnie wykorzystał milion zdjęć twarzy internautów

Koncern IBM wykorzystał bez pytania zdjęcia użytkowników sieci społecznościowych do trenowania sztucznej inteligencji. Uczył ...