Gartner: w 2014 r. sprzedaż PC-tów, tabletów i telefonów urośnie o 7 proc.

Firma badawcza Gartner w opublikowanym raporcie prognozuje, że 2014 rok będzie stał pod znakiem rosnących zakupów urządzeń z segmentu IT i nowoczesnych technologii.

Przez dwanaście miesięcy trwającego roku na świecie sprzedanych ma być 2,5 mld pecetów, tabletów i telefonów komórkowych. To wynik o prawie 7 proc. lepszy niż w poprzednim roku.

Dominującą składowa całkowitej sprzedaży będą telefony. 1,9 miliarda sztuk nowych urządzeń typu smart i klasycznych telefonów trafi do użytkowników. Sumarycznie to 4,9 proc. więcej niż w 2013 roku. Badacze, w przedstawionym raporcie, zaznaczają, że wzrost sprzedaży telefonów mobilnych będzie wyhamowywał. Już w 2015 roku ma osiągnął jedynie 1,953 miliarda egzemplarzy.

Najszybciej rosła będzie liczba tabletów. Sprzedaż osiągnąć ma na koniec roku wynik 270,7 miliona sztuk, co oznacza wzrost całego segmentu o 38,6 proc. rok do roku. Kolejne lata również będą stały pod znakiem rosnącej popularności poręcznych tabletów. W 2015 roku na rynek ma trafić prawie 350 milionów egzemplarzy tego typu urządzeń.

Spadnie sprzedaż komputerów, zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Konsumenci zakupią 276,7 miliona takich urządzeń  czyli o 6,6 proc. mniej niż przez cały poprzedni rok.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez użytkowników systemy operacyjne wciąż zyskiwał będzie Android, który działa na bardzo wielu urządzeniach, zarówno najwyższej i najdroższej, jak i średniej oraz niskiej półki cenowej. W tym roku do rąk użytkowników trafi aż 1,17 miliarda urządzeń pracujących pod kontrolą tej platformy.

Drugim dostawcą będzie Microsoft, którego system Microsoft sprzedany zostanie w prawie 340 milionach urządzeń. Wciąż we wznoszącym trendzie będzie Apple, którego sprzęty pracujące pod kontrolą iOS nabędzie w 2014 roku ponad 286 milionów osób.

Kolejne lata przyniosą zdecydowaną dominację trzech największych systemów i stopniowe usuwanie się w cień innych dostawców, którzy w dwuletniej perspektywie stracą prawie 40 proc. w stosunku do zeszłorocznej sprzedaży i ulokują na rynku 565 milionów egzemplarzy swoich produktów, w stosunku do ponad 873 milionów w 2013 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„100 innowacji stulecia”. Polskie algorytmy podbijają świat

Często narzekamy, że innowacyjność naszego kraju szwankuje. Nie brak jednak rodzimych przedsiębiorstw, których nowatorskie ...

Kwalifikowany podpis elektroniczny niezgodny z RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wystąpił do Ministra Cyfryzacji o zmianę przepisów, które dostosują ...

Klapa robo-taxi? Gigant nie chce już autonomicznych pojazdów

Toyota przejmuje za 550 mln dol. najbardziej innowacyjną część biznesu firmy Lyft, największego rywala ...

Z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż dwie godziny

Virgin Galactic, spółka miliardera Richarda Bransona, która specjalizuje się m.in. w podboju kosmosu, przegrywa ...

Słoneczne auta rzucają wyzwanie zwykłym elektrykom

Holenderska firma Lightyear pokazała prototyp hybrydy napędzanej energią słoneczną i elektryczną z gniazdka, o ...

Marsjański łazik NASA odkrył ślady życia. Na… Ziemii

Pojazd należący do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej  pokazał już swoje nie lada możliwości. Łazik, który ...