Komisja Europejska stawia warunki Hutchisonowi w Irlandii. Regulator walczy o więcej

Ciągle odsuwa się w czasie termin wydania decyzji ws. fuzji operatorów komórkowych w Niemczech (Telefónica chce kupić e-Plusa, kontrolowanego przez holenderski KPN).

Według komisarza unijnego ds. konkurencji Joaquina Almunii cytowanego przez agencję Bloomberg, można się jej spodziewać obecnie na kilka dni przed zapowiedzianym 10 lipca.

Natomiast w minioną środę Komisja Europejska dała zielone światło na realizację transakcji w Irlandii. Charakter zgody wskazuje, że nadal trudno jest o łatwą konsolidację na lokalnym rynku. KE zgodziła się wprawdzie wstępnie, aby Hutchison Whampoa przejął irlandzkiego O2 (znowu z grupy hiszpańskiej Telefoniki), ale nie odbędzie się to bezkosztowo dla kupującego.

Mimo to, irlandzki regulator – Comreg wydał komunikat podsumowujący dochodzenie  i decyzję KE, a w nim oświadczenie, w którym przedstawia obawy, że konsolidacja rynku będzie miała negatywny wpływ na interesy konsumentów. Comreg ocenił, że środki przedsięwzięte przez KE są nieprzystające do wyzwań, jakie niesie ze sobą dbałość o konkurencyjność rynku i nie zapobiega wystarczająco szkodzie, jaką może ponieść konsument.

Po transakcji, liczba operatorów komórkowych w kraju spadnie przejściowo z czterech do trzech (Vodafone, O2/3, Eircom).

Według dotychczasowych ustaleń, transakcja, której wartość to 850 mln euro, będzie okupiona kilkoma ustępstwami ze strony „Hutcha”.

Aby uzyskać ostateczną zgodę koncern na razie zobowiązał się, że udostępni dwóm nowym graczom na tamtejszym rynku około 30 proc. przepustowości swojej sieci. Przynajmniej jednemu zapewni 5-letni dostęp do przepływności po ustalonej z góry cenie, a nie w modelu „pay as you go”. Także jednemu – najprawdopodobniej wchodzącemu w segment telefonii komórkowej UPC – przekazać ma w przyszłości częstotliwości, tak, aby nowy gracz mógł w oparciu o nie zbudować własną infrastrukturę.

Według agencji Reuters chodzi o 5 bloków z zakresów 900, 1800 i 2100 MHz. Ostatni warunek to przedłużenie umowy roamingu krajowego z Eircomem, który korzysta z infrastruktury O2.

Wsparcie dla MVNO to najwyraźniej nowy punkt w polityce Almunii. Według niego regulator austriacki popełnił błąd godząc się na przejęcie Orange przez Hutcha bez uzyskania podobnych zobowiązań, jakich domaga się Irlandia. Według nieoficjalnych informacji agencji Reuters, Hiszpanie prowadzą już rozmowy z MVNO w Niemczech.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google i Facebook stoczą bój o graczy

Stadia Games – nowe studio Google’a, które ma rozwijać produkcje na chmurową platformę gamingową ...

Te smartfony sprzedają się najlepiej. Jest duże zaskoczenie

Za ponad 17 proc. wszystkich smartfonów, które trafiły w III kwartale 2019 r. na ...

Zamów przez internet jajka, zjedz i zapłać za trzy tygodnie

Serwis zakupowy Szopi.pl pierwszy w Polsce oferuje klientom w internecie zakupy spożywcze z opóźnioną ...

To mają być najbardziej innowacyjne igrzyska olimpijskie w historii

Toyota razem z m.in. japońskim rządem oraz ekspertami w dziedzinie robotyki skonstruowała na potrzeby ...

Elon Musk zbuduje nowe państwo i naród. Na Marsie

Twórca firmy SpaceX, która ma oferować międzyplanetarne podróże, zdradził, jakie ma plany związane z ...