Audytel: 5 mln łączy FTTH/FTTC w latach 2014-2020

Według firmy doradczej Audytel, w 2014 r. wartość rynku telekomunikacyjnego spadnie drugi rok z rzędu i osiągnie rekordowo niską wartość – 45 mld zł. Tym razem spadek nie przekroczy 1 proc., jednakże jest dowodem na to, że pesymistyczne scenariusze dotyczące erozji przychodów hurtowych operatorów komórkowych oraz negatywnego wpływu naziemnej telewizji cyfrowej spełniły się.

Sygnały od operatorów wskazują, że w pierwszym kwartale b.r. rynek sięgnął dna i zacznie odrabiać straty. Żeby to się udało i przerodziło w trwały trend wzrostowy (przewidywany przez Audytel w latach 2014-2019 na poziomie 1,3 proc.), potrzebne są jednakże całkowicie nowe rozwiązania i usługi.

Operatorzy dobrze wiedzą, co jest „kamieniem filozoficznym” rynku telekomunikacyjnego, jednakże nikt go póki co nie znalazł – oceniają analitycy Audytela.

Właściwie wszystkie rynki – poza dostępem NGA do internetu – się nasyciły. Klucz we wzroście rynku tkwi więc w sprzedaży dodatkowych usług (np. multiroom, dodatkowe SIM-y dla mobilnej transmisji danych w każdym urządzeniu) albo wymyśleniu całkowicie nowych. W ostatniej kategorii szczególnie atrakcyjna wydaje się agregacja produktów spoza tradycyjnego obszaru komunikacji elektronicznej: usługi chmurowe dla biznesu a dla użytkowników indywidualnych rozrywka  i atrakcyjne treści multimedialne, zarówno w wersji mobilnej jak i stacjonarnej. Dla operatorów jest to ostatni dzwonek, bo jeśli sami czegoś nie wymyślą, dostawcy OTA – szczególni ci międzynarodowi – okopią się na rynku i nikogo nie wpuszczą.

Drugą istotną kwestią jest pakietyzacja. Mamy pozytywne przykłady z rynku, iż spadek liczby abonentów nie musi oznaczać spadku przychodów. Zwiększając liczbę RGU (usług) sprzedawanych na jednego klienta i odpowiednio je pakietyzując nawet można dużo ugrać.

Kolejnym ważnym czynnikiem, stymulującym rozwój rynku telekomunikacyjnego będzie konsolidacja. Szczególnie w kontekście powstania sieci dostępowych FttH w Polsce. Jeśli spełni się scenariusz budowy sieci światłowodowych przez dużych graczy, do przejęcia będzie ok. milion abonentów, obecnie korzystających z niskiej jakości usług WiFi lub starych generacji sieci LAN i sieci kablowych.

Ostatnie dwa lata przyniosły Polsce bardzo dynamiczny rozwój sieci dostępowych NGA. W styczniu 2014 r. w ich zasięgu było 45 proc. gospodarstw domowych, tj. 10 proc. więcej niż przed rokiem. Do średniej europejskiej tu też nam sporo brakuje – w krajach UE zasięg wynosił 61,8 proc. i w ostatnim roku wzrósł o 4 proc..

Według szacunków Audytela w Polsce w latach 2014-2020 zostanie wybudowanych ponad 5 mln łączy FttH/FttC (Fiber to the Home/Curb), w tym prawie 2 mln będą stanowiły modernizacje istniejących łączy. Aby ta prognoza spełniła się, niezbędne są jednakże olbrzymie inwestycje oraz likwidacja barier, jakie spotykają dziś operatorzy budujący sieci światłowodowe.

Powyższe tezy i fragmenty pochodzą z najnowszego „Raportu telekomunikacjnego” Audytela, którego publikacja planowana jest na koniec września 2014 r. Opracowanie pozawala na głęboką, wielowymiarową analizę bieżącej sytuacji na rynku. Daje również dostęp do najbardziej aktualnych prognoz krótko- i długoterminowych, uwzględniających wszystkie aktualne i istotne zdarzenia zachodzące na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy muszą zgłaszać incydenty online

Dużą grupą podmiotów zagrożonych cyberprzestępczością są władze lokalne. NASK z myślą o nich przygotował ...

Pekin: Urzędy w Chinach mają używać chińskich komputerów

Władze w Pekinie nakazały wszystkim instytucjom państwowym, by te w ciągu trzech lat pozbyły ...

Zygmunt Solorz może zostać królem centrów przetwarzania danych

Rosnący ruch internetowy i konieczność przechowywania danych firm działających online sprawia, że w Polsce ...

Sprzęt AGD to hit internetu. Co kupujemy? Najnowsze dane

Mimo dużych gabarytów pralki czy lodówki to jedne z kategorii kupowanych online najczęściej. Polacy ...

Jeff Bezos stanie przed Kongresem. Amazon dusi konkurencję?

Szykują się kolejne przesłuchania technologicznych gigantów, a Amazon znalazł się właśnie na celowniku kongresmenów. ...

Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Startup Lucid z Karoliny Północnej stworzył czyszczącego drona, który wyczyści elewację nawet 12-piętrowego budynku. ...