Audytel opublikował raport o o perspektywach rynku TMT do 2020 r.

W 2014 r. rynek komunikacji elektronicznej wyniesie 45,2 mld zł, o 0,6 proc. mniej niż w 2013 r.  – prognozuje w najnowszym raporcie firma doradcza Audytel.

Według jej szacunków, rynek będzie się rozwijał średniorocznie do 2019 r. w tempie 1,3 proc. (CAGR), co oznacza jego stagnację. W 2015 r. ma osiągnąć wartość 45,72 mld zł, a rok później 46,2 mld zł. W 2019 r. 48,3 mld zł.

Audytel widzi kilka trendów na szeroko pojętym rynku TMT, obejmującym także usługi teleinformatyczne, czy wydatki konsumentów na gry komputerowe. 2016 r. ma przynieść kilka punktów przełomowych. – Za dwa lata rynek IT będzie większy niż telekomunikacyjny i będziemy mieć do czynienia z sytuacją podobną do tej na rynkach rozwiniętych Europy Zachodniej – mówił Grzegorz Bernatek, analityk Audytela.

–  Wszystkie prognozy dot. zmiany modelu świadczenia usług i chmury mówią, że będą one realizowane za pomocą sieci telekomunikacyjnych. To dobra wiadomość dla operatorów – uważa analityk.

Również w 2016 r. przychody z szerokopasmowego Internetu przekroczą przychody z telefonii stacjonarnej – prognozuje Audytel, spodziewając się szybkiego przyrostu abonentów łączy światłowodowych.

Na koniec 2013 r. w Polsce było ok. 77 tys. łączy FTTH (o 47 proc. więcej niż w 2012 r.), a w zasięgu tych sieci było 477 tys. HP. – Do 2020 r. trzeba wybudować ok. 5,1 mln światłowodowych łączy dostępowych, z czego 2 mln – naszym zdaniem – stanowić będą łącza modernizowane – mówił Bernatek odnosząc się do założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej.

–  Widzimy dużą szansę w tym, że wybudowane sieci FTTH będą wypierały np. sieci WLAN. Klient może zgodzić się na wyższą opłatę – przewiduje Bernatek. Zdaniem Audytela operatorzy ogólnopolscy  mogą odebrać operatorom starszych technologii 1 mln klientów sieci osiedlowych.

Obecny na prezentacji raportu przedstawiciel Netii, Tomasz Melaniuk specjalizujący się w analizie rynku, zwracał uwagę na bariery, które utrudniać będą realizację tej prognozy. – Abonent jest przyzwyczajony, że wieczorem może zadzwonić do „pana Zdzisia” i umówić się na naprawę. Nie chce czekać na infolinii. To przyzwyczajenie to poważna bariera – wskazywał.

Do czynników, które mają odpowiadać za wzrost przychodów operatorów należą nowe wpływy sieci hurtowych (RSS-ów, dostępowych sieci FTTH Hawe itp.), czy rozumiana na wiele sposobów „pakietyzacja”. Audytel mówi o pakietyzacji rynku, sieci i częstotliwości oraz tradycyjnej – usługowej.

– Użytkownicy konsumują coraz więcej treści, multimediów. Netflix pojawił się w Europie, jeśli inni dostawcy OTT pojawią się w Polsce operatorom będzie ciężej ugrać coś w tym torcie – mówił Bernatek.

Natomiast jego starszy kolega, Tomasz Kulisiewicz uważał raczej, że operatorzy będą musieli się z OTT porozumieć, ponieważ zmienia się model konsumpcji mediów.

Operatorów interesowała opinia analityków o potencjale sprzedaży energii elektrycznej. – Sprzedaż energii jest działaniem wyprzedzającym. Jak pokazuje przykład Magyar Telekom, pięć lat trwało doprowadzenie do sytuacji, w której przychody ze sprzedaży prądu stanowią 5 proc. – mówił Kulisiewicz.

Doradcza firma uważa, że ważnym elementem zmian na rynku komunikacji elektronicznej będzie jego konsolidacja. Analitycy są zdania, że UPC Polska będzie działać niezależnie. Do grona podmiotów, które mogą zmienić właściciela zaliczają P4, operatora sieci Play i Netię.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nasze startupy i fundusze VC od Zachodu dzieli przepaść

Rodzimy fundusz Inovo wpompuje w słowacki startup Eyerim 0,8 mln euro. Z kolei brytyjska ...

Taylor Swift nie ma praw do własnych utworów. Konflikt z wytwórnią Big Machine

Taylor Swift nie ma praw do swoich starych piosenek. Gwiazda poinformowała, że nie może ...

Boom na aplikacje mobilne. Efekt koronawirusa

Użytkownicy smartfonów w ogarniętych epidemią śmiertelnego wirusa Chinach ściągają rekordowo dużo gier i aplikacji ...

Huawei handlował z Iranem i Syrią? Znaleźli dowody

Mamy dokumenty potwierdzające iż zatrzymana w Kanadzie dyrektor Meng Wanzhou stoi za naruszaniem przez ...

Trump: Zuckerberg powiedział, że jestem „numerem jeden” na Facebooku

W wywiadzie radiowym udzielonym znanemu prawicowemu dziennikarzowi, Rushowi Limbaugh, prezydent Donald Trump pochwalił się, ...