Rosną wpływy z rozwiązań biometrycznych dla smartfonów

Według prognoz Frost&Sullivan za trzy lata z komórek wykorzystujących mechanizmy rozpoznawania głosu, twarzy, tęczówki oka czy linii papilarnych będzie korzystać na świecie już prawie pół miliarda ludzi.

Jak prognozuje firma, na koniec ubiegłego roku z tzw. rozwiązań biometrycznych w telefonach komórkowych korzystało już 43,23 mln osób na świecie, ale to kropla w morzu tego, ilu będzie korzystać za zaledwie trzy lata. W 2017 roku ich liczba wzrośnie aż do 471,11 mln. – Do roku 2019 biometria będzie technologią dojrzałą i w sposób naturalny przeniesie się na rynek urządzeń mobilnych. Aby przyjęła się na szerszą skalę wśród użytkowników telefonów komórkowych wygoda musi przeważać nad obawami o prywatność. W wielu krajach, szczególnie europejskich, prywatność jest tematem wrażliwym. Jako że w biometrii wykorzystuje się dane osobowe, użytkownicy urządzeń mobilnych wciąż niechętnie podchodzą do perspektywy bycia śledzonym za pomocą tych danych- podaje w swoim raporcie Frost &Sullivan.

Zaufanie użytkowników mogą jednak pomóc zdobyć takim technologiom najwięksi na rynku producenci urządzeń mobilnych wykorzystujący rozwiązania biometryczne coraz chętniej, a korzystają z nich już zarówno Apple, jak i Samsung (sięgnęły już po czytniki linii papilarnych sprawdzające się przy uruchamianiu smartfona).

Przeszkodą w upowszechnianiu rozwiązań tego typu są też wysokie koszty w  ich wdrażaniu idące w parze z ich sporą omylnością i skomplikowanym sposobem używania oraz brakiem wspólnych międzynarodowych standardów dla takich technologii.

Według Frost&Sullivanglobalne przychody z rozwiązań biometrycznych dla smartfonówwzrosną z 53,6 mln dol. w 2013 r. do 396,2 mln dol. w 2019 r. – Większość wzrostu nastąpi w dziedzinie technologii uwierzytelniania na podstawie rysów twarzy i głosu. Choć technologie biometryczne zaczną przyjmować się na szerszą skalę wraz z rozpowszechnianiem nowych urządzeń ze zdolnościami uwierzytelniania na podstawie linii papilarnych, ich akceptacja będzie powolna, dopóki rynek nie opracuje bardziej zaawansowanego i dokładniejszego oprogramowania uwierzytelniającego -komentuje w raporcie F&S Jean-Noël Georges, globalny dyrektor programowy działu ICT w tej firmie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nintendo pozazdrościło Disneyowi. Zbuduje wielkie parki rozrywki

„Super Nintendo World” ma zostać otwarty jeszcze przed tegoroczną Olimpiadą w Tokio. Ta atrakcja ...

Wojna Apple z Facebookiem

Apple zdecydował się na zablokowanie aplikacji Research VPN należącej do Facebooka. Służyła do zbierania ...

Rośnie cmentarzysko Google’a. Kolejne usługi do zamknięcia

Internetowy gigant nie zamyka przeglądarki ani systemu Android, wyłączy natomiast aż siedem rozwiązań, z ...

Zdrowie psychiczne w subskrypcji. Polski startup idzie za granicę

Startup znanej psycholożki Małgorzaty Ohme pozyskał właśnie 8,5 mln zł – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. ...

Rusza sklep internetowy Lidla

Lidl, drugi co do wielkości sprzedawca detaliczny, rozpoczyna sprzedaż online. Tego się można było ...

Rupert Murdoch rezygnuje z premii. Wirus bije w jego imperium

Prezes News Corp. Rupert Murdoch rezygnuje z premii pieniężnej za 2020 rok po tym, ...