Przegląd prasy – wtorek 16 sierpnia

Dziennik Gazeta Prawna

Google kupi Motorolę za 12,5 mld dol.

MSP, WSJ, FT

Motorola Mobility, jedna z dwóch firm powstałych w styczniu w wyniku podziału Motoroli, będzie własnością Google’a. Kosztem 12,5 mld dol. amerykański gigant internetowy zdobędzie liczne patenty i własnego producenta tabletów i smartfonów. Informację o zawarciu umowy podano wczoraj. Google zapłaci za akcję 40 dol., o 63 proc. więcej, niż wynosiła cena zamknięcia papierów Motoroli Mobility w piątek wieczorem. Na otwarciu w poniedziałek firma poszybowała o 58 proc. – Mobilność staje się kluczową cechą sprzętu. Połączenie z Motorolą Mobility jest niezwykle ważnym wydarzeniem w ewolucji Google’a – mówił wczoraj Larry Page, współzałożyciel kalifornijskiego koncernu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373240 (dostęp płatny)

TP SA likwiduje internetowe białe plamy

Michał Fura

Telekomunikacja Polska zbudowała już ponad 80 tys. szerokopasmowych linii dostępowych na terenie tzw. białych plam – wynika z informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To element realizacji przez TP porozumienia z UKE, w ramach którego w zamian za inwestycje w szybki internet regulator wstrzymał podział TP. Dla pokrycia białych plam operator musi wybudować na terenie kraju 150 tys. szerokopasmowych linii dostępowych. TP zobowiązała się, że w ciągu 3 lat wybuduje co najmniej 1,2 mln łączy szerokopasmowych (w tym milion o przepustowości co najmniej 6 Mbit/s). TP miała w I półroczu 1,18 mld zł zysku (609 mln zł rok wcześniej) i 7,52 mld zł przychodów (7,86 mld zł przed rokiem).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373204 (dostęp

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Google bierze Motorolę. Za 12,5 mld dol.

Tomasz Grynkiewicz

To największa transakcja w historii amerykańskiego giganta internetowego. Za 12,5 mld Google przejmie Motorolę i wejdzie w buty producenta urządzeń, nie tylko oprogramowania

– Uwielbiałem i uwielbiam telefony Motoroli, zarówno te z ery StarTac [swego czasu były to najmniejsze i najlżejsze telefony na rynku], jak i obecną serię Droid. (…) Obie spółki są dla siebie naturalnym partnerem – wyznał na blogu Larry Page, szef Google’a.

W poniedziałek zarządy obu spółek podały, że ostatecznie porozumiały się co do wyceny: Google za każdą akcję Motorola Mobility zapłaci 40 dol. w gotówce (w sumie 12,5 mld dol.), co oznacza ofertę o 63 proc. wyższą niż kurs Motoroli na piątkowym zamknięciu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10119294,Google_bierze_Motorole__Za_12_5_mld_dol_.html

Parkiet

Google kupuje za 12,5 mld USD

Wojciech Zieliński

Go­ogle Inc., pro­du­cent opro­gra­mo­wa­nia An­dro­id do te­le­fo­nów ko­mórkowych, zapłaci 12,5 mld do­la­rów za ak­cje Mo­to­ro­la Mo­bi­li­ty Hol­ding, gdy­ż jest za­in­te­re­so­wa­ny pa­ten­ta­mi tej fir­my. Za każ­dy wa­lor za­pła­ci 40 USD, 63 proc. po­wy­żej ce­ny na ko­niec se­sji w pią­tek. Ten za­kup ma wzmoc­nić po­zy­cję Go­ogle Inc. w kon­ku­ren­cji z Ap­ple. W lip­cu mi­liar­der Carl Icahn na­le­gał, by kie­row­nic­two Mo­toro­li „roz­pa­trzy­ło al­ter­na­tyw­ne roz­wią­za­nia” dla port­fe­la pa­ten­tów, po tym jak Nor­tel sprze­dał pra­wa do tech­no­lo­gii ko­mór­ko­wej za 4,5 mld USD. Zakup Mo­tor­ola Mo­bi­li­ty zatwierdziły rady zainteresowanych firm.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/712568_Google_kupuje__za_125_mld_USD.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Budowa ostatniej mili może ruszyć z kopyta

Sylwester Sacharczuk

Nadzór poprawia konkursy z pulą 200 mln EUR. Zacieranie białych plam na internetowej mapie Polski do tej pory szło jak po grudzie. Jest szansa na przełom. Dociągnięcie internetu do niektórych trudno dostępnych miejsc po prostu się nie opłaca. Aby jednak również takie lokalizacje miały dostęp do szerokopasmowej sieci, powstało działanie 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Dzięki niemu mają zniknąć białe i szare plamy na mapie polskiego internetu. Unia dała na ten cel 200 mln EUR, o które mogą się starać mali i średni operatorzy komunikacyjni. Na razie budowa dostępu do sieci na tzw. ostatniej mili idzie fatalnie.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9208a42b-9e39-4c8a-ac5c-17121f766f8c&date=2011-08-16 (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat łączy przez Polkomtela

Katarzyna Latek

Cyfrowy Polsat rozpoczyna świadczenie usług telefonii komórkowej, bazując na infrastrukturze radiowej Polkomtela. Współpraca jest prowadzona na podstawie umowy o roamingu krajowym, którą spółki podpisały w marcu 2011 r. — Umowa przyczyni się do optymalizacji naszych kosztów z tytułu roamingu krajowego oraz zapewni nam większy komfort przy projektowaniu produktów dla naszych abonentów — mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. CP oferuje usługi telefonii komórkowej od 2008 r. jako tzw. operator wirtualny. Dotychczas spółka świadczyła usługi z wykorzystaniem sieci radiowej PTC (operatora sieci T-Mobile) oraz PTK Centertel (operatora sieci Orange).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9fb463d0-6172-44ea-a830-de502f6bd91d&date=2011-08-16 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Google przejmie Motorolę za 12,5 mld dol.

Magdalena Lemańska, Karolina Baca

Amerykański gigant internetowy zapłaci po 40 dolarów za każdą akcję koncernu telekomunikacyjnego To największe przejęcie, jakie do tej pory przeprowadził Google. Za akcje Motorola Mobility, producenta telefonów i tabletów, zapłaci 12,5 mld zł. Cena za akcję jest o 63 proc. wyższa niż piątkowy kursu zamknięcia w Nowym Jorku

http://archiwum.rp.pl/artykul/1070194_Google_przejmie_Motorole_za_125_mld_dol.html (dostęp płatny)

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Smartfony i popyt z Azji pociągną polskich producentów gier. Branża wciąż kwitnie

Większość notowanych na warszawskiej giełdzie producentów gier w ubiegłym roku potaniała, to wciąż rządzą ...

Miażdżące uderzenie Google`a w Huawei. Co zrobią Chińczycy?

Nowe modele smartfonów Huawei stracą wsparcie amerykańskiej firmy. Tak przynajmniej wygląda rozważany przez Google ...

Michał Kanownik: Elektronika użytkowa oczyszczana z oszustów

Mechanizm podzielonej płatności uspokoił sytuację na rynku, firmy mogą teraz swobodnie dobierać kontrahentów – ...

Rusza sprzedaż samsungów ze składanym ekranem. Kiedy odpowie Huawei?

Samsung usiłuje nadgonić stracone miesiące, wprowadzając od piątku na rynek aparat ze składanym ekranem, ...

McDonald’s zatrudni roboty. Wyręczą pracowników przy smażeniu frytek

Najpopularniejsza sieć typu fastfood ma zamiar zatrudnić roboty do obsługi frytkownic. Wszystko po to, ...

Epidemia zapędziła na zakupy do smartfona. Komputer już passe?

Telefon to dla wielu konsumentów urządzenie, które stało się już ważniejsze od komputera. Wiele ...