WebOS jako platforma do samochodów i lodówek?

Przedstawiciele komputerowego giganta HP zapewniają, że zamiar wyjścia z branży telefonów komórkowych i tabletów nie wyklucza prac nad dalszym rozwojem systemu operacyjnego webOS, przejętego od firmy Palm.

Ta wciąż dobrze oceniana platforma mogłaby zostać wykorzystana w aplikacjach dedykowanych korporacjom. Byłoby to zgodne z nową polityką zakładającą przestawienie się HP na usługi informatyczne dla firm i administracji publicznej.

Nie należy wykluczać również tego, że HP zechce szybko sprzedać system webOS, co sugeruje większość analityków. Jego największym kapitałem są patenty, a te są ostatnio w cenie na rynku nowych technologii.

– WebOS jeszcze nie umarł – zapewnia Stephen DeWitt, szef tej platformy w obrębie HP. – Mamy zamiar kontynuować rozwijanie go, aktualizowanie i wspieranie.

Firma może spożytkować webOS w aplikacjach wykorzystywanych w wielu branżach – od samochodów przez bezprzewodowe urządzenia wykorzystywane w służbie zdrowia po sprzęt gospodarstwa domowego. Maszyny takie wymagają systemu o minimalnych wymaganiach, czerpiącego dane z informatycznej chmury, a te kryteria webOS spełnia znacznie lepiej niż rozbudowane platformy wykorzystywane we współczesnych smartfonach. Podobny zwrot wykonał m.in. Intel, który przystosował system MeeGo do potrzeb przemysłu samochodowego.

DeWitt twierdzi, że webOS nie zostanie przekształcony w system obsługujący drukarki HP. Platforma wciąż ma licencje i partnerów biznesowych, dzięki którym mogłaby rozwinąć skrzydła w transporcie, finansach czy sieciach sprzedaży, a otwarty system taki jak webOS z łatwością można dostosować do tego typu rozwiązań.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BoomBit rozczarował wynikami, ale wierzy w „Archery Club”

Producent gier jest dziś na warszawskiej giełdzie niechlubnym liderem spadków, które sięgają 20 proc. ...

Jak smartfon, to tylko używany

Rynek wtórny smartfonów kwitnie. Globalna sprzedaż używanych telefonów komórkowych sięga już 140 mln urządzeń. ...

Jak zacząć przygodę z elektroniką?

Elektronika to fascynująca dziedzina, która może stanowić nie tylko hobby, ale i sposób na ...

Po zamachu w Christchurch portale społecznościowe w poważnych opałach

Australia chce wsadzać do więzienia szefów mediów społecznościowych za materiały ekstremistyczne na ich portalach. ...

Gra o Tron: darmowa reklama Starbucksa warta 2 mld dolarów

Niespodziewana wpadka twórców serialu „Gra o Tron” to prawdziwa gratka dla sieci Starbucks. Od ...

Raport NASK: Hakerzy będą coraz groźniejsi

Im biznes czy administracja będą częściej korzystać z internetu, tym łatwiej mogą się zetknąć ...