Wyniki finansowe Nokii w cieniu Lumii

Drugi kwartał br. Nokia zamknęła z 7,5 mld euro przychodów (spadek o 19 proc. wobec II kw. 2011 r.), 826 mln euro straty operacyjnej (głębsza niż rok temu) i 1,4 mld euro straty netto.

Ponieważ w porównaniu z I kw. br. liczba sprzedanych telefonów producenta wzrosła o 1 proc. do 83,7 mln, a strata operacyjna zmniejszyła się prezes Nokii mówił dziś, że widzi szansę na uratowanie tej jednej z najpopularniejszych marek sprzętu telekomunikacyjnego.

Rok do roku fiński producent telefonów odnotował jednak 5-proc. spadek liczby sprzedanych aparatów (z 88,5 mln sztuk). Gorzej niż rok temu sprzedawały się smartfony: firma sprzedała ich 10,2 mln sztuk, o 39 proc. mniej w II kw. 2011 r. Za to tradycyjne aparaty sprzedawały się w minionym kwartale lepiej (wzrost o 2 proc.).

To o tyle niepokojąca informacja, że według wielu analityków sprzedaż smartfonów – droższych od telefonów 2G – jest głównym motorem wzrostu przychodów dla dostawców tego typu sprzętu. Średnia cena smartfonu Nokii wynosiła w II kw. 151 euro, podczas gdy telefonu tradycyjnego 31 euro.

Powodów do optymizmu Nokia szuka w przyszłości. W III kwartale na rynku pojawić się mają urządzenia z systemem operacyjnym Windows 8, a współpraca z Microsoftem ma być czynnikiem powodującym wzrost zainteresowania marką. Niepokojąca jest decyzja o pozbawieniu wsparcia ze strony producenta oprogramowania dla starszych modeli telefonów.

Najważniejsze jednak dla Nokii (i jej wyceny na giełdach) będą kolejne wyniki sprzedaży smartfonów z serii LUMIA. Średnia cena tych urządzeń rośnie ze 141 do 150 euro kwartał do kwartału. Zainteresowanie ze strony rynku nie spada. Przeciwnie, w drugim kwartale producent wprowadził na rynek 4 mln urządzeń w porównaniu z ponad 2 mln w pierwszych trzech miesiącach roku.

To właśnie informacje o sprzedaży LUMII sprawiły, że kurs Nokii po publikacji wyników rósł dziś o kilkanaście procent. I to mimo że strata netto firmy okazała się większa niż prognozowali analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się wojna Samsunga z Apple na flagowce

Mimo spadku sprzedaży smartfonów firmy szykują premiery nowych flagowców Apple ma w 2019 r. ...

Polskie domy nie są smart. Co warto zainstalować?

Tylko 3,9 proc. klientów spróbowało podłączyć do internetu sprzęt AGD, termostat czy system bezpieczeństwa. ...

Psy-roboty zaczną służyć w amerykańskiej armii

Wyłaniające się z samolotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych czworonożne psy-roboty wbiegły na wojskowe lotnisko, ...

Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. ...

Dziś „Dzień singla”, polski szał zakupów na chińskich serwisach

Dzień Singla został stworzony sztucznie tylko po to, aby konsumenci wydawali więcej. Z powodzeniem ...