iPhone traci udziały w rynku chińskim

apple.com

Jak podała firma analityczna IDC, Chiny staną się w 2012 roku największym rynkiem smartfonowym na świecie, detronizując Stany Zjednoczone. Analitycy z konkurencyjnej firmy, Strategy Analytics, ogłosili to już co prawda w trzecim kwartale ubiegłego roku, jednak najnowsze doniesienia są koronnym dowodem na to, że Chiny to komórkowa potęga.

W tym roku smartfony stanowić będą ponad połowę wszystkich sprzedanych na rynku telefonów komórkowych. Najwięcej tych urządzeń – 26,5 proc. – ma zostać sprzedanych w Państwie Środka, a tylko 17,8 proc. w USA – podaje IDC.

Wydawać by się mogło, że Chiny to raj dla producentów tańszych urządzeń z niższej i średniej półki, jednak do końca ubiegłego roku liderem tamtejszego rynku był Apple – iPhone zagarniał 19 proc. sprzedaży. Pierwsza połowa 2012 roku przyniosła diametralną zmianę: udziały Apple spadły o połowę, a 19 proc. rynku dzierży obecnie nowy lider: Samsung. Producent ten oferuje aparaty z wyższej półki, podobnie jak Apple. Pozostali konkurenci na chińskiej scenie to miejscowi producenci: Lenovo, ZTE i Huawei, mający odpowiednio 11, 10 i 9 proc. udziału w rynku.

– Rynek smartfonów w Chinach będzie stopniowo podbijany przez urządzenia z systemem Android kosztujące mniej niż 700 zł – twierdzi Wong Teck-Zhung, analityk IDC. – Cena ta jeszcze się obniży do niespełna 350 zł, kiedy wzmoże się rywalizacja pomiędzy producentami.

Specjaliści dodają, że oprócz Chin na globalnych liderów rynku smartfonów wyrastają obecnie Brazylia i Rosja.

Z kolei na chińskim rynku tabletów Apple wciąż trzyma się mocno. Jak pokazały dane zebrane przez firmę Analysys International, króluje tam iPad, którego udziały w drugim kwartale 2012 roku sięgały 72,6 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Lenovo (8,4 proc.) i Samsung (3,6 proc.). Podobną przewagę nad konkurencją Apple ma na rynku globalnym. Raport IDC podaje, że udziały tabletu z logo jabłka sięgają na świecie 61,5 proc., podczas gdy Samsung ma 7,3 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jesteś dobry w gry wideo? Możesz zarabiać krocie

Młodzieży nie chce się już nawet grać. Wolą oglądać, jak kto inny to robi. ...

Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński: 5G – czas decyzji

Telefonia mobilna piątej generacji wkracza do kolejnych krajów, zostawiając Polskę w tyle. Komercyjnie 5G ...

Google nie chce płacić. Grozi Australii

Koncern Google stwierdził, że plany rządu australijskiego dotyczące zmuszenia cyfrowych gigantów do płacenia wydawcom ...

Ruszyły testy sieci 5G T-Mobile Polska w Warszawie. Co w nich wyjątkowego?

Start testów sieci komórkowej nowej generacji 5 w stolicy Polski ogłosili w piątek wieczorem ...

Trump otworzył konto na prawicowym serwisie. Google już go blokuje

Giganci technologiczni rozprawiają się z alternatywnymi mediami społecznościowymi. Google i Apple zawiesiły u siebie ...

Robili tostery, biorą się właśnie za smartfony 5G

Japońska firma Balmuda we współpracy z Kyocerą i SoftBankiem rozpocznie w listopadzie sprzedaż smartfonów. ...