ZTE i Huawei niechciane w USA?

ZTE i Huawei, najwięksi chińscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego, powinni być odsunięci od amerykańskiego rynku – napisała w raporcie komisja ds. wywiadu przy Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Raport ma charakter wstępny, ale przedstawia niezwykle poważne zarzuty.

Komisja po trwającym 11 miesięcy śledztwie doszła do wniosku, że Huawei Technologies i ZTE Corp zagrażają bezpieczeństwu USA z powodu szpiegostwa prowadzonego na rzecz chińskiej armii. Raport zaleca, aby rząd blokował na amerykańskim rynku wszelkie fuzje i przejęcia planowane przez te przedsiębiorstwa. Komisja wnioskuje o rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie. Obie chińskie firmy zaprzeczają tym oskarżeniom.

– Trudno stwierdzić, na ile najnowsze zarzuty są elementem kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, a ile w nich jest prawdy – komentuje Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz w firmie Audytel. – Faktem jest, iż na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym chińscy producenci nie prowadzą tak agresywnej polityki jak na rynkach wschodzących, a w Stanach Zjednoczonych mają zdecydowanie słabszą pozycję niż chociażby Alcatel-Lucent.

Huawei około 4 proc. swoich ubiegłorocznych przychodów wypracował na terenie USA, a w przypadku ZTE odsetek ten wynosi 2-3 proc. Na amerykańskim rynku obie firmy współpracują z największymi operatorami telekomunikacyjnymi, takimi jak Verizon, Sprint i T-Mobile USA.

W ciągu ostatnich lat ci dwaj chińscy dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej i telefonów komórkowych weszli do światowej pierwszej ligi obu tych branż. Przychody za pierwsze półrocze 2012 roku pokazują, że Huawei pokonało szwedzkiego Ericssona, zdobywając pierwsze miejsce w rankingu największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, zaś ZTE znalazło się na piątym. Z kolei na rynku producentów telefonów komórkowych ZTE w drugim kwartale tego roku uplasowało się na czwartej pozycji, a Huawei – na szóstej – podaje Gartner.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa Azoty chce rozkręcić polski rynek drukarek 3D. Kto się liczy?

Rodzime firmy walczą o pozycję w innowacyjnej branży wielkoformatowego druku. Dziś nie jest ona ...

Lotniczy koncern łowi w Polsce inżynierów

Airbus Helicopters, producent caracali odprawiony z kwitkiem przez ministra Macierewicza, nie wycofał się z ...

Świetny debiut giełdowy wielkiego konkurenta Ubera

Akcje firmy Lyft, która jest największym rywalem Ubera na rynku amerykańskim, wzrosły na otwarciu ...

Amazon pracuje nad internetem z kosmosu

Amazon potwierdził, że chce w ramach „Projektu Kuipera” wysłać ponad 3 tys. satelitów, które ...

„100 innowacji stulecia”. Przyszłość w telemedycynie i dronach

Ponad 90 proc. Polaków pozytywnie ocenia nowe technologie w medycynie. Trwająca pandemia uświadomiła nam, ...

Krajowa platforma Shoper ma dużego inwestora

Platforma dla sklepów internetowych pozyskała kapitał z funduszu zarządzanego przez Value4Capital. Właścicielem marki Shoper ...