ZTE i Huawei, najwięksi chińscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego, powinni być odsunięci od amerykańskiego rynku – napisała w raporcie komisja ds. wywiadu przy Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Raport ma charakter wstępny, ale przedstawia niezwykle poważne zarzuty.

Komisja po trwającym 11 miesięcy śledztwie doszła do wniosku, że Huawei Technologies i ZTE Corp zagrażają bezpieczeństwu USA z powodu szpiegostwa prowadzonego na rzecz chińskiej armii. Raport zaleca, aby rząd blokował na amerykańskim rynku wszelkie fuzje i przejęcia planowane przez te przedsiębiorstwa. Komisja wnioskuje o rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie. Obie chińskie firmy zaprzeczają tym oskarżeniom.

– Trudno stwierdzić, na ile najnowsze zarzuty są elementem kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, a ile w nich jest prawdy – komentuje Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz w firmie Audytel. – Faktem jest, iż na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym chińscy producenci nie prowadzą tak agresywnej polityki jak na rynkach wschodzących, a w Stanach Zjednoczonych mają zdecydowanie słabszą pozycję niż chociażby Alcatel-Lucent.

Huawei około 4 proc. swoich ubiegłorocznych przychodów wypracował na terenie USA, a w przypadku ZTE odsetek ten wynosi 2-3 proc. Na amerykańskim rynku obie firmy współpracują z największymi operatorami telekomunikacyjnymi, takimi jak Verizon, Sprint i T-Mobile USA.

W ciągu ostatnich lat ci dwaj chińscy dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej i telefonów komórkowych weszli do światowej pierwszej ligi obu tych branż. Przychody za pierwsze półrocze 2012 roku pokazują, że Huawei pokonało szwedzkiego Ericssona, zdobywając pierwsze miejsce w rankingu największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, zaś ZTE znalazło się na piątym. Z kolei na rynku producentów telefonów komórkowych ZTE w drugim kwartale tego roku uplasowało się na czwartej pozycji, a Huawei – na szóstej – podaje Gartner.