ZTE i Huawei niechciane w USA?

ZTE i Huawei, najwięksi chińscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego, powinni być odsunięci od amerykańskiego rynku – napisała w raporcie komisja ds. wywiadu przy Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Raport ma charakter wstępny, ale przedstawia niezwykle poważne zarzuty.

Komisja po trwającym 11 miesięcy śledztwie doszła do wniosku, że Huawei Technologies i ZTE Corp zagrażają bezpieczeństwu USA z powodu szpiegostwa prowadzonego na rzecz chińskiej armii. Raport zaleca, aby rząd blokował na amerykańskim rynku wszelkie fuzje i przejęcia planowane przez te przedsiębiorstwa. Komisja wnioskuje o rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie. Obie chińskie firmy zaprzeczają tym oskarżeniom.

– Trudno stwierdzić, na ile najnowsze zarzuty są elementem kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, a ile w nich jest prawdy – komentuje Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz w firmie Audytel. – Faktem jest, iż na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym chińscy producenci nie prowadzą tak agresywnej polityki jak na rynkach wschodzących, a w Stanach Zjednoczonych mają zdecydowanie słabszą pozycję niż chociażby Alcatel-Lucent.

Huawei około 4 proc. swoich ubiegłorocznych przychodów wypracował na terenie USA, a w przypadku ZTE odsetek ten wynosi 2-3 proc. Na amerykańskim rynku obie firmy współpracują z największymi operatorami telekomunikacyjnymi, takimi jak Verizon, Sprint i T-Mobile USA.

W ciągu ostatnich lat ci dwaj chińscy dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej i telefonów komórkowych weszli do światowej pierwszej ligi obu tych branż. Przychody za pierwsze półrocze 2012 roku pokazują, że Huawei pokonało szwedzkiego Ericssona, zdobywając pierwsze miejsce w rankingu największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, zaś ZTE znalazło się na piątym. Z kolei na rynku producentów telefonów komórkowych ZTE w drugim kwartale tego roku uplasowało się na czwartej pozycji, a Huawei – na szóstej – podaje Gartner.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Youtube oznaczał filmy z Notre Dame jako teorie spiskowe

Wkrótce po tym, jak największe stacje telewizyjne uruchomiły na Youtube swoje transmisje z Paryża, ...

Sukces polskiej gry. Czy pszczoła podbije świat?

Nakłady na produkcję i marketing nowej gry autorstwa Varsav Game Studios już się zwróciły. ...

Tweet wart 14 mld dolarów. Elon Musk lubi szokować

Tweety właściciela Tesli wielokrotnie drogo kosztowały inwestorów. Musiał nawet przez jakiś czas je sobie ...

Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Założyciel Tesli Elon Musk na pierwszej konferencji NeuraLink ujawnił szczegóły budowy interfejsu mózg-komputer, nad ...

Smartfon powoduje zmiany w budowie czaszki? Są dowody

Badacze z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża w Australii przedstawili dowody na to, że częste korzystanie ...

„Narkotykowy diler” poczeka na św. Mikołaja

Jeszcze w tym roku na platformę Steam trafi kontrowersyjna produkcja autorstwa Movie Games. Premierę ...