Zaczęły się targi Mobile World Congress 2017 – pierwsze komentarze i nowości

„Next Element” („Następny element”) to hasło przewodnie tegorocznej edycji targów branży komórkowej Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie. To znak, że bardziej niż kiedykolwiek operatorzy mobilni szukają odpowiedzi na pytanie o przyszłość.

Targi są dowodem na transformację, którą przez ćwierć wieku przeszedł sektor technologii mobilnych. Co roku prezentuje się na nich mniej operatorów telekomunikacyjnych, a coraz liczniej stawiają się deweloperzy aplikacji, przedstawiciele małych i wielkich firm informatycznych, szeroko rozumianych platform internetowych (Facebook, Google), producentów elektronicznych elementów wyposażenia domu i biura, a od kiedy mówi się o autonomicznych pojazdach – także producentów aut.

Jak dywan w Cannes

Od lat swoje stoisko ma na targach polska firma Systemics-PAB, zajmująca się badaniem jakości sieci mobilnych. Jak mówi Agnieszka Nowaczkiewicz, rzeczniczka firmy, z powodu niesłabnącego zainteresowania barcelońskie targi są uważane przez wystawców za ewenement.

Miejsce w targowych halach rezerwuje się z rocznym wyprzedzeniem, co oznacza, że chcąc uczestniczyć w nich w 2018 r., zamówienia składa się właśnie teraz.

– Targi w Barcelonie działają trochę jak czerwony dywan w Cannes. Jeśli dana firma jest nieobecna, to znaczy, że nie ma jej w biznesie lub operuje w niszy – mówi Wojciech Dunikowski, menedżer w Comarchu. Dla tej firmy IT telekomy to ważny klient, dlatego ma ona swoje stanowisko na MWC od dziesięciu lat. – Możemy podpatrzyć, w którą stronę zmierza rynek oraz jak na globalne trendy dyktowane przez wizjonerów i liderów rynku reaguje branża IT. Jest to dla nas od lat opłacalna inwestycja oraz dobre rozpoczęcie roku, w znacznym stopniu determinujące procesy sprzedażowe – dodaje.

Joergen Bang-Jensen, prezes sieci komórkowej P4 (Play) mówił nam w drodze na targi w niedzielę, że do najciekawszych tematów, o których będzie mówiło się w tym roku zalicza przyszłość karty SIM. Jego zdaniem, decyzja, jaką formę przyjmie – a są trzy – może dać branży nowy sposób konkurowania o użytkowników.

Z kolei zdaniem Martina Mellora, prezesa Ericsson Polska, świat operatorów zmieni się wraz z wdrożeniem sieci komórkowych 5G.

Teatr rozmaitości

W sumie w Barcelonie promuje się w br. około 20 specjalistycznych polskich firm. Są wśród nich zarówno start-upy (jak Cyberus Lab, promujący system identyfikacji w sieci bez hasła), dojrzali producenci sprzętu telekomunikacyjnego (Maxcom czy myPhone z grupy TelForceOne), VR Visio (producent aplikacji dla branży filmowej), jak i dostawcy systemów ostrzegania (m.in. czujników, zaliczanych do kategorii Internetu Rzeczy) Fibar Group i Ferguson z Kościanu.

Podobnie jak w ub.r. do głównych tematów rozmów w Barcelonie należą wspomniane już sieć mobilna kolejnej generacji – 5G i wspomniany już Internet Rzeczy. Globalne firmy, jak Ericsson, Huawei czy Nokia, już zaczęły i będą przez kolejne dni prezentować pomysły na zastosowanie tych rozwiązań.

I nowości

Wczoraj, w niedzielę poprzedzającą oficjalny start targów odbyła się seria wystąpień przedstawicieli świata telekomunikacyjnego zorganizowana przez Huawei, zatytułowana Huawei Digital Transformation Forum, podczas której omówiono ostatnie postępy w pracach nad standaryzacją sieci 5G oraz jej możliwe zastosowania przemysłowe. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele OfCom, ITU, 3GPP, Deutsche Telekom, Intelu czy Audi. Szerszą relację z tego wydarzenia opublikujemy w późniejszym terminie.

Warto tu jednak wspomnieć, że zaledwie w ubiegłym tygodniu w ramach ITU zapadły ustalenia określające dwa założenia dla sieci 5G.

Jak mówił w niedzielę Francois Rancy, dyrektor w Radiocommunication Bureau ITU, ustalono maksymalną gęstość wykorzystania sieci 5G oraz średnią przepustowość.

– Łączna liczba urządzeń podłączonych i pozostających w zasięgu sieci 5G urządzeń na kilometr kwadratowy powinna sięgnąć 1 mln. Natomiast średnia przepływność na jednostkę zasobów częstotliwościowych w komórce (bit/s/Hz) w przypadku downlinku powinna sięgać 30 bit/s/Hz, a dla uplinku 15 bit/s/Hz – podał Francois Rancy.

W prezentacji zastrzeżono, że są to parametry przyjęte dla konkretnych rozwiązań i będą podlegały zatwierdzeniu w listopadzie br.

Nokia, również w przeddzień startu targów, zaprezentowała rozwiązania z zakresu 5G, Internetu Rzeczy, oprogramowania oraz chmury.

Wśród nowych produktów znalazł się 5G FIRST. Według Nokii ma to być pierwsze w branży komercyjne, kompleksowe (end-to-end) rozwiązanie. Obejmuje ono platformę dostępu radiowego Nokia Airscale, pomagającą operatorom przygotować się do architektur 5G-ready.

Finowie zapowiedzieli też współpracę z Intelem przy komercyjnych wdrożeniach w trakcie 2017 roku.

Tradycyjnie już w przeddzień targów najwięksi globalni dostawcy urządzeń konsumenckich zaprezentowali nowe modele smartfonów.

Swoje premiery miały P10 i P10 Plus (Huawei), LG G6, Nokia 3, 5, 6 (HMD Global na licencji fińskiej grupy, z systemem operacyjnym Android) oraz ciekawostka  – unowocześniona i odświeżoną pod względem wzornictwa wersja klasycznego modelu Nokia 3310, a dziś rano odbyła się konferencja z pokazem Xperia X (Sony).

Zastrzyk dla Katalonii

W związku z imprezą stolica Katalonii może liczyć w tym roku na zastrzyk 465 mln euro, a jej mieszkańcy na 13,2 tys. tymczasowych miejsc pracy – szacuje jej organizator, stowarzyszenie operatorów komórkowych GSMA. Ma gościć ponad 100 tys. osób z 200 państw, a w targowym centrum wystawi się ponad 2,2 tys. firm. Z roku na rok liczba wystawiających się przedsiębiorstw rośnie, podobnie jak liczba zwiedzających, choć wstęp – inaczej niż np. na berlińskie targi IFA – jest drogi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znajomy zamieścił podejrzany post. Nie wjedziesz do USA

Kolejne deportacje w USA za posty w mediach społecznościowych. Wystarczy, że znajomy zamieści post, ...

Trzeba przyspieszyć cyfryzację Polski. Tylko jak?

Za cztery lata krajowa administracja rządowa może znaleźć się wśród europejskich liderów digitalizacji, a ...

Coraz więcej leków bierzemy z sieci

Już niewiele mniej Polaków deklaruje zakupy w internecie niż w stacjonarnych aptekach. Na razie ...

Internauci rezygnują z telewizji. Już jej nie potrzebują

Od 2014 r. odsetek internautów korzystających z telewizji spadł o 8 pkt. proc. Nadal ...

Zmarnowana cyberszansa

„Cyberpunk” miał wprowadzić nasz kraj na technologiczne salony i poprawić wizerunek. Na razie bezskutecznie. ...

Rusza sklep internetowy Lidla

Lidl, drugi co do wielkości sprzedawca detaliczny, rozpoczyna sprzedaż online. Tego się można było ...