Posłowie Kukiz’15 pytają o zagrożenia i korzyści z 5G

Bloomberg

Posłowie Kukiz’15: Jarosław Sachajko, Józef Brynkus, Barbara Chrobak, Bartosz Józwiak, Maciej Masłowski, Stefan Romecki, Paweł Skutecki na początku stycznia przesłali interpelację ministrowi cyfryzacji Markowi Zagórskiemu.

„Liczni przeciwnicy technologii 5G twierdzą, iż istnieje bliska zależność między zwiększoną zachorowalnością na nowotwory czy bezpłodność a promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia ją obsługujące. Dodatkowo podnosi się temat zwiększonego zagrożenia cyberprzestępczością, która może być spowodowana powszechną dostępnością do tak zaawansowanej technologii. Testy oraz prace badawcze sprawdzające możliwości zasięgu 5G trwają nie tylko w Europie, ale również na świecie. Komisja Europejska pracuje nad regulacjami i obostrzeniami dotyczącymi 5G, które mają na celu ochronę konsumentów. Jednakże pojawia się więcej głosów przeciwnych tej technologii niż zachwalających jej użyteczność. Protesty obywateli w Gliwicach są tego przykładem. Jeszcze więcej wątpliwości nasuwa się po wysłuchaniu naukowców, którzy przedstawili swoje wyniki badań w trakcie III Międzynarodowego Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi: Bezpieczne Limity w dniu 24 września 2018 r., zorganizowanej przez prezydenta miasta Krakowa” – czytamy.

Posłowie nawiązują do obaw wobec promieniowania elektromagnetycznego nadajników sieci komórkowych spytali ministra:

1. Jakie zagrożenia być związane z technologią 5G, które wyniki badań były analizowane przez pracowników ministerstwa?

2. Jakie korzyści dla obywateli przyniesie wprowadzenie w Polsce technologii 5G, jakie będą koszty wprowadzenia tej technologii w kolejnych 5 latach?

3. Czy wprowadzenie technologii 5G w Polsce może wiązać się z zagrożeniem dla obywateli jako konsumentów? Jeśli tak, jakie działania zostaną podjęte podczas wprowadzenia technologii 5G w celu szeroko rozumianej ochrony konsumentów?

4. Jakie działania podejmuje ministerstwo w celu rozwiania obaw obywateli zaniepokojonych wprowadzeniem technologii 5G w Polsce?

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, interpelacja została przekazana adresatowi 8 stycznia.

To nie pierwszy raz, gdy posłowie pytają o 5G. Można się spodziewać, że część odpowiedzi Marka Zagórskiego będzie pokrywać się z reakcją na interpelację (ma ona obecnie status wycofanej, podobnie jak inne interpelacje posła skierowane do szefa MC) złożoną w ubiegłym roku przez Adama Andruszkiewicza, obecnie wiceministra cyfryzacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy weekend z multipleksami za nami. Widzowie nie dopisali

Za grupą Multikino pierwszy weekend wznowionej działalności kin wielosalowych w Polsce. Boomu nie było. ...

Firmy zbierają dane, ale… nie wiedzą po co

Prawie 100 proc. dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Aż ...

Inteligentne ekrany sercem cyfrowej rewolucji

Rynek digital signage, czyli nowoczesnych, zdalnie zarządzanych systemów prezentacji treści informacyjnych, bądź reklamowych, rośnie ...

Wojna z hakerami nigdy się nie skończy, ale poddać się nie można

Wynajdziemy lepszą pułapkę na myszy? Hakerzy stworzą sprytniejszą mysz – mówi nam Patrick Grillo, ...

Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Startup Lucid z Karoliny Północnej stworzył czyszczącego drona, który wyczyści elewację nawet 12-piętrowego budynku. ...

Microsoft zwalnia dziennikarzy. Powodem sztuczna inteligencja

To wyjątkowo ciekawe, ale i trudne czasy. Microsoft zdecydował się zwolnić grupę około 50 ...