Posłowie Kukiz’15 pytają o zagrożenia i korzyści z 5G

Bloomberg

Posłowie Kukiz’15: Jarosław Sachajko, Józef Brynkus, Barbara Chrobak, Bartosz Józwiak, Maciej Masłowski, Stefan Romecki, Paweł Skutecki na początku stycznia przesłali interpelację ministrowi cyfryzacji Markowi Zagórskiemu.

„Liczni przeciwnicy technologii 5G twierdzą, iż istnieje bliska zależność między zwiększoną zachorowalnością na nowotwory czy bezpłodność a promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia ją obsługujące. Dodatkowo podnosi się temat zwiększonego zagrożenia cyberprzestępczością, która może być spowodowana powszechną dostępnością do tak zaawansowanej technologii. Testy oraz prace badawcze sprawdzające możliwości zasięgu 5G trwają nie tylko w Europie, ale również na świecie. Komisja Europejska pracuje nad regulacjami i obostrzeniami dotyczącymi 5G, które mają na celu ochronę konsumentów. Jednakże pojawia się więcej głosów przeciwnych tej technologii niż zachwalających jej użyteczność. Protesty obywateli w Gliwicach są tego przykładem. Jeszcze więcej wątpliwości nasuwa się po wysłuchaniu naukowców, którzy przedstawili swoje wyniki badań w trakcie III Międzynarodowego Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi: Bezpieczne Limity w dniu 24 września 2018 r., zorganizowanej przez prezydenta miasta Krakowa” – czytamy.

Posłowie nawiązują do obaw wobec promieniowania elektromagnetycznego nadajników sieci komórkowych spytali ministra:

1. Jakie zagrożenia być związane z technologią 5G, które wyniki badań były analizowane przez pracowników ministerstwa?

2. Jakie korzyści dla obywateli przyniesie wprowadzenie w Polsce technologii 5G, jakie będą koszty wprowadzenia tej technologii w kolejnych 5 latach?

3. Czy wprowadzenie technologii 5G w Polsce może wiązać się z zagrożeniem dla obywateli jako konsumentów? Jeśli tak, jakie działania zostaną podjęte podczas wprowadzenia technologii 5G w celu szeroko rozumianej ochrony konsumentów?

4. Jakie działania podejmuje ministerstwo w celu rozwiania obaw obywateli zaniepokojonych wprowadzeniem technologii 5G w Polsce?

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, interpelacja została przekazana adresatowi 8 stycznia.

To nie pierwszy raz, gdy posłowie pytają o 5G. Można się spodziewać, że część odpowiedzi Marka Zagórskiego będzie pokrywać się z reakcją na interpelację (ma ona obecnie status wycofanej, podobnie jak inne interpelacje posła skierowane do szefa MC) złożoną w ubiegłym roku przez Adama Andruszkiewicza, obecnie wiceministra cyfryzacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kopalnia kryptowalut w ukraińskiej elektrowni jądrowej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła kopalnię kryptowalut w Elektrowni Jądrowej na południowej Ukrainie. W „wydobywanie” ...

Portale społecznościowe znalazły sposób na antyszczepionkowców

Facebook, Instagram, YouTube, a nawet Pinterest wypowiedzieli otwartą wojnę ruchom antyszczepionkowców. Akcja nabrała tempa ...

Teraz łatwiej będzie śledzić wirusa. Pomogą… bliźnięta

Powstała aplikacja, która pozwoli naukowcom śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ma też pomóc lekarzom zrozumieć, ...

Waszyngton ma problem. Chińczycy gonią w innowacjach

Chiny są już drugą po USA innowacyjną potęgą na świecie. Szczególnie dobrze idzie im ...

Producenci gier ostro walczą o pracowników

Atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy i inne korzyści – tak studia tworzące gry próbują ...

Rewolucyjny rok na rynku gier

Steamowi rośnie konkurent, Chiny otwierają swój rynek, a świat czeka na wieści w sprawie ...