UKE: Pasmo 5G trafi do operatorów najwcześniej w połowie 2020 roku

Zakładając, że nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie na początku maja, a potem wszystko pójdzie jak z płatka, UKE zamierza wydać decyzje rezerwacyjne kończące procedurę rozdysponowania pasma 3,6-3,8 GHz na przełomie czerwca i lipca 2020 roku – wynika z krótkiego planu działania przedstawionego dziś przez urząd.

Jak tylko przepisy dające prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowe kompetencje wejdą w życie, planuje on wszczęcie około 37 postępowań ws. stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji pasma na kolejny okres. Gdy skończą się owe postępowania kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu dokumentacji i ogłoszenie trwających miesiąc konsultacji procedury selekcyjnej.

Kolejny miesiąc UKE daje sobie na analizę stanowisk i zatwierdzenie zmian w dokumentacji, a następnego dnia po ich akceptacji ogłosi wyniki konsultacji. Do 21 dni po ogłoszeniu tych wyników zamierza ogłosić procedurę selekcyjną.

Uczestnicy przetargu (lub aukcji, ale zarówno minister cyfryzacji Marek Zagórski jak i prezes UKE Marcin Cichy wskazywali na przetarg) będą mieli minimum 45 dni na składanie ofert, a wyniki procedury będą ogłoszone około 3 miesiącu od upływu terminu na składanie ofert.

Dokonanie rezerwacji, po którym trzeba opłacić pasmo przewidywane jest na przełom czerwca i lipca przyszłego roku – podał UKE. Nie podał jak duży zasób pasma udostępni w procedurze.

Dla przykładu, w rozstrzygniętej w marcu br. procedurze selekcyjnej w Austrii, tamtejszy operator A1 zapłacił za 1 megaherc pasma w przeliczeniu na mieszkańca 0,063 euro. W sumie wyłożył 64,3 mln euro (około 277 mln zł). Austria liczy około 8,8 mln mieszkańców.

W kraju tym na aukcję wystawiono w sumie 390 megaherców pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz. Podzielono tę pulę na rezerwacje regionalne: 6 miejskich i 6 wiejskich.

Według zestawienia przygotowanego przez Dominika Niszcza, analityka Raiffeisen Centrobanku dla 8 państw (jeszcze bez Austrii i Szwajcarii) operatorzy płacili za megaherc średnio 0,1 euro na mieszkańca kraju. Rozpiętość była znacząca: od 0,004 euro na Węgrzech do aż 0,359 euro we Włoszech, gdzie aukcja pasma 5G była wyjątkowo droga.

Ogólnopolskie rezerwacje pasma w zakresie 3,6-3,8 GHz posiadają obecnie T-Mobile Polska, P4 (Play Communications) oraz Netia (Grupa Cyfrowy Polsat). Regionalne rezerwacje mają zaś państwowy NASK, Inea, miasto Żywiec, PPHU Net Center i Telbeskid.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sushi zrobi ci robot

Najcięższe i najnudniejsze prace za kucharza wykona teraz robot. Japoński koncern AUTEC oferuje maszyny, ...

Prezes Apple’a krytykuje Facebooka za sianie chaosu

Prezes Apple’a Tim Cook  podczas przemówienia na Uniwersytecie Stanforda ostro zaatakował konkurencję z Doliny ...

Wodzisław Kiciński: Ogniem i blockchainem

Zainteresowanie banków centralnych blockchainem wpisuje się w trend odchodzenia od płatności gotówkowych. Ich koszty ...

Polski blockchain szuka szans za granicą

Brak przepisów regulujących nowatorską technologię sprawia, że rodzime startupy w poszukiwaniu stabilności regulacyjnej jadą ...

Są auta i hulajnogi. Będzie elektryczny wózek dla dzieci

eStroller, czyli elektryczny układ napędowy Boscha, będzie montowany w wózkach dla dzieci i zmniejszy ...

Co piąty startup wsparty przez państwo jest już martwy

Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych biznesów zbudowanych na państwowych pieniądzach. Mimo to ...