UKE: Pasmo 5G trafi do operatorów najwcześniej w połowie 2020 roku

Zakładając, że nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie na początku maja, a potem wszystko pójdzie jak z płatka, UKE zamierza wydać decyzje rezerwacyjne kończące procedurę rozdysponowania pasma 3,6-3,8 GHz na przełomie czerwca i lipca 2020 roku – wynika z krótkiego planu działania przedstawionego dziś przez urząd.

Jak tylko przepisy dające prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowe kompetencje wejdą w życie, planuje on wszczęcie około 37 postępowań ws. stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji pasma na kolejny okres. Gdy skończą się owe postępowania kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu dokumentacji i ogłoszenie trwających miesiąc konsultacji procedury selekcyjnej.

Kolejny miesiąc UKE daje sobie na analizę stanowisk i zatwierdzenie zmian w dokumentacji, a następnego dnia po ich akceptacji ogłosi wyniki konsultacji. Do 21 dni po ogłoszeniu tych wyników zamierza ogłosić procedurę selekcyjną.

Uczestnicy przetargu (lub aukcji, ale zarówno minister cyfryzacji Marek Zagórski jak i prezes UKE Marcin Cichy wskazywali na przetarg) będą mieli minimum 45 dni na składanie ofert, a wyniki procedury będą ogłoszone około 3 miesiącu od upływu terminu na składanie ofert.

Dokonanie rezerwacji, po którym trzeba opłacić pasmo przewidywane jest na przełom czerwca i lipca przyszłego roku – podał UKE. Nie podał jak duży zasób pasma udostępni w procedurze.

Dla przykładu, w rozstrzygniętej w marcu br. procedurze selekcyjnej w Austrii, tamtejszy operator A1 zapłacił za 1 megaherc pasma w przeliczeniu na mieszkańca 0,063 euro. W sumie wyłożył 64,3 mln euro (około 277 mln zł). Austria liczy około 8,8 mln mieszkańców.

W kraju tym na aukcję wystawiono w sumie 390 megaherców pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz. Podzielono tę pulę na rezerwacje regionalne: 6 miejskich i 6 wiejskich.

Według zestawienia przygotowanego przez Dominika Niszcza, analityka Raiffeisen Centrobanku dla 8 państw (jeszcze bez Austrii i Szwajcarii) operatorzy płacili za megaherc średnio 0,1 euro na mieszkańca kraju. Rozpiętość była znacząca: od 0,004 euro na Węgrzech do aż 0,359 euro we Włoszech, gdzie aukcja pasma 5G była wyjątkowo droga.

Ogólnopolskie rezerwacje pasma w zakresie 3,6-3,8 GHz posiadają obecnie T-Mobile Polska, P4 (Play Communications) oraz Netia (Grupa Cyfrowy Polsat). Regionalne rezerwacje mają zaś państwowy NASK, Inea, miasto Żywiec, PPHU Net Center i Telbeskid.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook chce przepowiadać przyszłość

Największa platforma społecznościowa dziś wie, gdzie przebywasz w danej chwili, ale chce wiedzieć też, ...

E-doręczenia: dobry moment na wykorzystanie blockchaina

Koszty wysyłki jednego dokumentu w systemie e-doręczeń są nawet 85 proc. niższe niż wysyłki ...

E-sportowy mundial niebawem w Berlinie

E-sportowa Liga Mistrzów, mundial – takie określenia często padają w kontekście profesjonalnych imprez gamingowych ...

Miasto na Florydzie zapłaci hakerom okup w bitcoinach

Hakerzy sparaliżowali systemy komputerowe miasta Riviera Beach na Florydzie. Zażądali 600 tys. dolarów okupu ...

Amazon miesza w wyborach. Politycy: sprytne przekupstwo

Amazon obiecał przekazać 1,5 mln dolarów na rzecz organizacji wspierających lokalnych działaczy politycznych w ...