Orange testuje 5G. Wiemy już gdzie i z kim

Bloomberg

Szwedzki Ericsson w Warszawie, a fińska Nokia w Lublinie będą partnerami technologicznymi Orange Polska przy kolejnych testach sieci 5G planowanych przez telekom – dowiaduje się rzeczpospolita.

O tym, że telekom uruchomi maszty w tej technologii we wskazanych miastach już niedługo wspomniał w czwartek dziennikarzom Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska. Wcześniej telekom ten testował 5G w Gliwicach oraz Zakopanem. Wówczas korzystał z urządzeń Huawei (w Gliwicach) oraz Ericssona (w Zakopanem).

Fallacher zapowiedział, że od 2021 r. Orange będzie mniej inwestował w budowę zasięgu sieci światłowodowych, a większą część jego nakładów pochłonie właśnie infrastruktura 5G. Szef telekomu przyznał, że zarząd ma już wyliczenia, ile 5G może kosztować operatora, ale kwoty tej nie zdradził. Według niego, tempo wydatkowania pieniędzy na ten cel zależeć będzie od kosztów rezerwacji częstotliwości, o które telekomy będą walczyć najprawdopodobniej w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Analiza bezpieczeństwa sieci 5G: Polska (na razie) nikogo nie wyklucza

Ze słów Macieja Nowohońskiego, członka zarządu ds. finansowych Orange Polska wynikało, że operator nie ma pewności, czy pasmo zostanie rozdysponowane w przetargu, czy też jednak w aukcji.

Orange podał też swoje wyniki finansowe w II kw. tego roku. Wśród zagrożeń wskazał w raporcie kwartalnym po raz pierwszy relacje USA i Chin, czyli – choć tego nie mówi wprost – tzw. „sprawę Huawei”.

Według obowiązujących w tym roku standardów rachunkowości, przychody operatora wyniosły 2,76 mld zł, EBITDAal (zysk operacyjny powiększony o amortyzację i koszty leasingu) 710 mln zł, a zysk netto 55 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Orange też uwolnił telefony

Danych tych nie można odnosić bezpośrednio do wyników przed rokiem, gdy spółka stosowała inne standardy rachunkowości. Zarząd podał natomiast w raporcie giełdowym przeliczone ubiegłoroczne kwoty i wynika z nich, że zarówno przychody, jak i EBITDA telekomu wzrosły (odpowiednio o 2 proc. i 2,7 proc.).

Zarząd wiele obiecuje sobie po podwyżkach cen, które opisywaliśmy na łamach. Jak podano w raporcie, w II kwartale br. podniesiono ceny większości usług dla konsumentów i ma to strategiczne znaczenie dla grupy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup rusza z blockchainem w świat

W dwa lata firma Doxychain zbudowała system archiwizowania w technologii blockchain i wychodzi za ...

List gończy za Łukaszenką. Hakerzy włamali się na stronę MSW

Prezydent Białorusi nie może mówić o dobrej passie. Tym razem hakerzy umieścili list gończy ...

Startup stworzył rakietę, która weszła w przestrzeń kosmiczną

Japoński startup działający w branży kosmicznej w sobotę dokonał udanego wystrzelenia pierwszej, niewielkiej rakiety ...

Rządy mają dość. Coraz brutalniejsza kontrola internetu

Władze wielu krajów usiłują okiełznać sieć i blokować zagraniczne treści, próbują tworzyć nawet własny ...

W kultowej grze zaroi się od gwiazd kina akcji

John Rambo stanie u boku pułkownika Jamesa Braddocka z filmu „Zaginiony w akcji” i ...

Kiedy kupujemy w necie? Najnowsze dane mogą zaskakiwać

Dla sklepów internetowych statystycznie najintensywniejszy pod względem sprzedaży jest wtorek, a najsłabiej wypada weekend ...