Play zaczyna sprzedaż telefonów 5G

Adobe Stock

Po wprowadzeniu marki 5G Ready, ogłoszeniu startu testu sieci 5G w Toruniu i umowy z Ericssonem na wyposażenie stadionu piłkarskiego Legii w nową technologię, operator sieci Play poinformował, że zaczyna sprzedaż smartfonów działających w 5G.

W ofercie telekomu pojawi się Huawei Mate 20 X 5G. „Żaden operator w Polsce nie zdecydował się na podobny krok” – chwali się Play. Widać więc, że jest to dla niego kwestia budowy wizerunku technologicznego pioniera.

Jednakże jak na razie żaden z telekomów, w tym także Play, nie uruchomił sieci w tej technologii. Posiadacze aparatu będą mogli korzystać z niego łącząc się z siecią w technologii starszych generacji.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony w kryzysie. Rynek się kurczy

Orange Polska, T-Mobile Polska i właśnie Play prowadzą natomiast testy, co polega na uruchomieniu masztów dostarczonych przez partnerów technologicznych (Huawei, Nokię lub Ericssona w zależności od lokalizacji), instalacji routera WiFi, a czasem także na udostępnieniu testowych kart SIM blogerom korzystającym ze smartfonów 5G pozyskanych we własnym zakresie.

Play zapowiada, że Mate 20 X 5G będzie dostępny we wszystkich ofertach abonentowych oraz w sprzedaży bez umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Zginane ekrany i 5G mają uratować rynek smartfonów

– Telefon jest już u nas w ofercie. Natomiast tryb przedsprzedażowy wynika z powodów systemowych, technicznych, ponieważ to jest bardzo świeża dostawa. Oznacza to, ze możemy go wysyłać do klientów od początku przyszłego tygodnia. Zamówiliśmy na razie pierwszą partię i będziemy obserwować popyt t i dostosowywać kolejne zamówienia – mówi Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji Play Communications.

Dodaje, że operator zdecydował się wprowadzić aparat do oferty, ponieważ widzi zainteresowanie telefonami z 5G. Aparat kosztuje bez umowy 4299 zł. Z abonamentem cena na start zależy od wysokości miesięcznej opłaty.

Play informuje, że zamówienia można składać w jego sklepie internetowym oraz w salonach. Jak podaje, w tym drugim przypadku, po zawarciu umowy w salonie, telefon zostanie przesłany na wskazany adres klienta z magazynu centralnego.

CZYTAJ TAKŻE: Play testuje 5G z Huawei. Co na to Waszyngton?

W pierwszej połowie tego roku wielu producentów telefonów wypuściło na rynek smartfony 5G. Na razie są one relatywnie drogie. Za granicą zwykle kosztują one w przeliczeniu na złote 2-3 razy więcej niż statystyczny aparat kupowany w Polsce w I poł. br. Według danych GfK ta cena to 325 dol. (około 1,26 tys zł).

– W 2020 r. telefony 5G będą odpowiadać za 6 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń. Wraz ze wzrostem zasięgu sieci 5G wrażenia użytkowników będą coraz lepsze, a ceny będą spadać – komentował niedawno Ranjit Atwal, dyrektor ds. analiz w Gartnerze.

Nieoficjalne informacje mówią, że telefon z 5G w cenie zbliżonej do 1 tys. zł przygotowuje Xiaomi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologia, która zmieni zakupy online

Podczas e-zakupów często klient musi pokonać wiele zakładek, zanim trafi na poszukiwany produkt. Może ...

Raj dla hakerów. Oto najgorsze hasła internetowe w 2018 r.

Po raz kolejny na czele listy najgorszych, bo najłatwiejszych do odgadnięcia haseł znalazły się ...

Amazon bierze się za podróbki

Amazon udostępni organom ścigania więcej danych na temat osób próbujących sprzedać podrobione towary za ...

Netflix: będzie drugi sezon Wiedźmina

Netflix poinformował jeszcze przed premierą pierwszego sezonu, że powstanie kolejny sezon Wiedźmina, najnowszego serialu ...

Rosja wzięła się za koparki kryptowalut

Federalna Służba Celna Rosji wszczęła dochodzenie przeciwko firmie DTPK. Zarzucono jej unikanie opłat celnych ...

Dzieci były zmuszane do składania urządzeń Amazona po nocach

Dostawca giganta miał wykorzystywać pracę dzieci wbrew przepisom. Amazon „prowadzi pilne dochodzenie”. Podobnie jak ...