Play zaczyna sprzedaż telefonów 5G

Adobe Stock

Po wprowadzeniu marki 5G Ready, ogłoszeniu startu testu sieci 5G w Toruniu i umowy z Ericssonem na wyposażenie stadionu piłkarskiego Legii w nową technologię, operator sieci Play poinformował, że zaczyna sprzedaż smartfonów działających w 5G.

W ofercie telekomu pojawi się Huawei Mate 20 X 5G. „Żaden operator w Polsce nie zdecydował się na podobny krok” – chwali się Play. Widać więc, że jest to dla niego kwestia budowy wizerunku technologicznego pioniera.

Jednakże jak na razie żaden z telekomów, w tym także Play, nie uruchomił sieci w tej technologii. Posiadacze aparatu będą mogli korzystać z niego łącząc się z siecią w technologii starszych generacji.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony w kryzysie. Rynek się kurczy

Orange Polska, T-Mobile Polska i właśnie Play prowadzą natomiast testy, co polega na uruchomieniu masztów dostarczonych przez partnerów technologicznych (Huawei, Nokię lub Ericssona w zależności od lokalizacji), instalacji routera WiFi, a czasem także na udostępnieniu testowych kart SIM blogerom korzystającym ze smartfonów 5G pozyskanych we własnym zakresie.

Play zapowiada, że Mate 20 X 5G będzie dostępny we wszystkich ofertach abonentowych oraz w sprzedaży bez umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Zginane ekrany i 5G mają uratować rynek smartfonów

– Telefon jest już u nas w ofercie. Natomiast tryb przedsprzedażowy wynika z powodów systemowych, technicznych, ponieważ to jest bardzo świeża dostawa. Oznacza to, ze możemy go wysyłać do klientów od początku przyszłego tygodnia. Zamówiliśmy na razie pierwszą partię i będziemy obserwować popyt t i dostosowywać kolejne zamówienia – mówi Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji Play Communications.

Dodaje, że operator zdecydował się wprowadzić aparat do oferty, ponieważ widzi zainteresowanie telefonami z 5G. Aparat kosztuje bez umowy 4299 zł. Z abonamentem cena na start zależy od wysokości miesięcznej opłaty.

Play informuje, że zamówienia można składać w jego sklepie internetowym oraz w salonach. Jak podaje, w tym drugim przypadku, po zawarciu umowy w salonie, telefon zostanie przesłany na wskazany adres klienta z magazynu centralnego.

CZYTAJ TAKŻE: Play testuje 5G z Huawei. Co na to Waszyngton?

W pierwszej połowie tego roku wielu producentów telefonów wypuściło na rynek smartfony 5G. Na razie są one relatywnie drogie. Za granicą zwykle kosztują one w przeliczeniu na złote 2-3 razy więcej niż statystyczny aparat kupowany w Polsce w I poł. br. Według danych GfK ta cena to 325 dol. (około 1,26 tys zł).

– W 2020 r. telefony 5G będą odpowiadać za 6 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń. Wraz ze wzrostem zasięgu sieci 5G wrażenia użytkowników będą coraz lepsze, a ceny będą spadać – komentował niedawno Ranjit Atwal, dyrektor ds. analiz w Gartnerze.

Nieoficjalne informacje mówią, że telefon z 5G w cenie zbliżonej do 1 tys. zł przygotowuje Xiaomi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos

Dziesiątki tysięcy osób rocznie – tak wygląda rynek kosmicznej turystyki i zapotrzebowanie na rejsy ...

Microsoft oskarżony o korupcję. Zapłaci gigantyczną karę

Microsoft zapłaci 25 milionów dolarów kary za naruszenie amerykańskiego prawa antykorupcyjnego. Firma naruszyła Foreign ...

„Kler” zapewnił kinom kolejny rekordowy rok

W grudniowym repertuarze brakuje hitów, ale promocje i wysyp premier pomogą uciułać 2,6 mln ...

Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Saudyjscy politycy zachęcają obywateli do używania dostępnej w Apple Store i Google Play aplikacji, ...

Są pierwsze polskie ofiary wojny handlowej USA z Chinami

Rośnie niepokój inwestorów giełdowych. Na wartości tracą akcje producentów gier komputerowych. Kiepskie nastawienie inwestorów ...

Asseco zabiera głos. Pracuje nad nową usługą bankową

Rzeszowska spółka finiszuje z pracami nad produktem, który umożliwia obsługę głosową bankowości internetowej, a ...