Telekomunikacja w programach wyborczych 2019: Dzieci, 5G i darmowy internet

Fotorzepa, Robert Gardziński

Cyfryzacja i telekomunikacja mają swoje miejsce w programie wyborczym każdego z czterech największych ugrupowań. Szczególnie nowatorskich pomysłów odpowiadających na potrzeby społeczne w nich raczej nie widać. Internet to ponownie sposób na to, aby w kampanii mówić o dzieciach oraz o cyberbezpieczeństwie.

Koalicja Obywatelska i PSL Koalicja Polska obiecują głosowanie w wyborach i referendach przez internet dla wygody i poprawy frekwencji. Pomysł nie jest nowy, ale czy internetowe wybory – jako sposób dodatkowy, a nie jedyny – spełniłyby stawiane przed nimi cele – opinie są różne.
W programie KO mamy też darmowy dostęp do Internetu (1 GB dziennie) dla około 5 mln osób w wieku od 11 do 24 roku życia. W programie nie wskazano, kto miałby tę usługę świadczyć ani jak miałaby być finansowana. Dla porównania 30 GB miesięcznie to dziś koszt około 30 zł. Na pytania zadane 10 dni temu w jaki sposób miałby być zrealizowany ten program, odpowiedzi nie dostaliśmy.
KO uważa, że cyfrowe narzędzia powinny być wykorzystane dla zwiększenia bezpieczeństwa i proponuje umożliwienie składania zawiadomień o przestępstwie drogą elektroniczną, rozbudowę w ramach Policji służb odpowiedzialnych za zwalczanie cyberprzestępczości, czy program ochrony dzieci w internecie.  Zapowiada szerszy program wsparcia telefonicznego dla młodzieży w sytuacjach trudnych i chce promować kontakt z psychologami i doradcami przez komunikatory i SMS-y.
PSL Koalicja Polska nawiązuje w programie do pomysłów już znanych i obiecuje – podobnie jak w wyborach samorządowych w 2018 r. – iTornister: tablet z internetem i zaszytymi w nim podręcznikami. Dla przypomnienia platformę edukacyjną eTornister (dziś Plus Tornister) ma od 2015 roku w komercyjnej, czyli płatnej ofercie dla samorządów i szkół sieć komórkowa Plus Zygmunta Solorza. Skorzystało z niej do tej pory kilkanaście placówek w różnych rejonach kraju.
Partie polityczne widzą też nadal internet jako narzędzie dla szybszej obsługi obywateli. PSL KP obiecuje rolnikom, że będą mogli przez internet składać wnioski o zwrot akcyzy, a Lewica firmom, że rozliczą się z państwem całkowicie zdalnie i taki charakter będzie miała też kontrola skarbowa, o ile nie zostaną wykryte nieprawidłowości. W programie Lewicy uwagę zwraca program Kopernik, zakładający wsparcie innowacji. Jak napisano państwo będzie przejmować połowę ryzyka w inwestycjach innowacyjnych na skalę 3,5 mld zł rocznie”.
PiS zakłada kontynuację inicjatyw takich jak: Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, czyli internet dla szkół przez kilka lat finansowany z budżetu  państwa, bony na hot spoty WiFi dla gmin, e-recepta, zapisy do lekarza przez internet i cyfryzacja ochrony zdrowia jako takiej. Do programu PiS – w odróżnieniu od pozostałych frakcji – włączona została sieć komórkowa nowej generacji – 5G, a ponieważ – jak napisano – ma ona „fundamentalne znaczenie sieci dla bezpieczeństwa informatycznego państwa”. Partia chce, aby kontrolę nad tą siecią sprawowała polska firma. „Na tym etapie nie przesądzamy, jaka to będzie firma” – napisano. PiS obiecuje też działania wspierające upowszechnienie systemów IT,  cyfryzacji łańcucha dostaw i transakcji elektronicznych wśród firm, a w administracji chce nadal rozwijać e-usługi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon pracuje nad internetem z kosmosu

Amazon potwierdził, że chce w ramach „Projektu Kuipera” wysłać ponad 3 tys. satelitów, które ...

Odkurzacz, który zbiera nasze dane

Trzeba pamiętać, że wraz z adopcją technologii przyjmujemy wartości jej twórców – mówi Wiesław ...

Autoodtwarzanie filmów i przewijanie stron bez końca może być zakazane

Wideo automatycznie odtwarzane po wejściu na stronę oraz niekończące się przewijanie witryn może zostać ...

Chiński gigant pozywa rząd USA

Koncern Huawei pozwał rząd USA za to, że zakazał on korzystania z jego urządzeń  ...

PlayStation 5 jeszcze w lutym?

Tegoroczne największe targi gier wideo odbędą się bez udziału jednego z liderów tej branży, ...

Kupujemy coraz więcej elektroniki premium. Kluczem online i łatwość obsługi

Globalna sprzedaż elektroniki użytkowej, w tym sprzętu RTV i artykułów gospodarstwa domowego, przekroczyła w ubiegłym ...