Prezes UKE nie zgodził się na uchylenie rezerwacji pasma 1800 Grupie Cyfrowy Polsat [nowe]

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował dziś, że 28 listopada (wtorek) prezes urzędu Marcin Cichy wydał decyzję odmawiającą uchylenia rezerwacji z pasma 1800 MHz wydanych spółkom CenterNet i Mobyland (obecnie Aero2, grupa Cyfrowego Polsatu).

Rezerwacje te zostały wydane po przeprowadzonym w 2007 r. przetargu, zaskarżonym przez T-Mobile Polska, którego oferta została formalnie odrzucona wtedy z powodu braku słynnej już parafki.

T-Mobile uzyskał w sądach nakaz unieważnienia przetargu. UKE wydał decyzję w tej sprawie w tym roku, ale same decyzje rezerwacyjne są nadal w mocy. Telekom wystąpił do UKE o ich uchylenie, ale – jak widać z opublikowanego dziś komunikatu – urząd do wniosku nie przychylił się.

Podaje dwa powody. Po pierwsze informuje, że jego decyzja z 4 sierpnia o unieważnieniu przetargu została zaskarżona, a co za tym idzie ostatecznego rozstrzygnięcia jeszcze nie ma.

Po drugie, jak podaje urząd, „zgodnie z przepisami prawa podstawą do wznowienia postępowania i uchylenia Rezerwacji może być jedynie zmiana wyników Przetargu”.

Zmiana ta może być rezultatem przeprowadzenia tzw. czynności naprawczych, albo przeprowadzenia nowego przetargu. „Natomiast samo unieważnienie przetargu nie stanowi zmiany jego wyników” – uważa UKE.

T-Mobile może odwołać się od ogłoszonej właśnie decyzji UKE.

Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystuje pasmo 1800 MHz do świadczenia usług mobilnego dostępu do internetu w technologii LTE. W sprawozdaniach finansowych publikowanych na warszawskiej giełdzie spokojnie relacjonuje wydarzenia dotyczące sporu o przetarg na to pasmo. Nie zmieniło się to nawet po tym, jak UKE unieważnił przetarg z 2007 r.

Być może dlatego, że decyzje o rezerwacji pasma 1800 MHz na rzecz CenterNetu i Mobylandu zostały wydane 30 listopada 2007 roku. Jutro mija 10 lat od tej daty. Tymczasem zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego, po upływie 10 lat od decyzji rezerwacyjnych nie uchyla się. (art. 118d pkt. 10 Pt)

A to może oznaczać, że w czwartek o północy cała sprawa może stać się nieaktualna.  Może, bo ze strony T-Mobile Polska słychać inną interpretację faktów. Zdaniem doradców prawnych telekomu, 10 lat minie w kwietniu 2019 r., ponieważ ostateczne decyzje rezerwacyjne zwycięzcy przetargu z 2007 r. otrzymali w 2009 r.

UKE twierdzi, że nie ma jeszcze wyrobionej opinii na ten temat, ale skłania się ku interpretacji, że jednak 30 listopada 2017 r. To właśnie to przekonanie skłoniło urząd do publikacji decyzji zanim nadejdzie ten dzień – usłyszeliśmy.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska zapowiada, że firma odwoła się od ogłoszonej rano decyzji UKE.

– Decyzja o odmowie uchylenia rezerwacji na częstotliwości 1800 MHz dla Aero2, który posiadł je w wyniku przejęcia majątku spółek CenterNet oraz Mobyland, jest zatem całkowicie niezasadna. Uniemożliwia ona wyciągnięcie wszystkich wymaganych przez prawo konsekwencji nieważności przeprowadzonego w 2007 r. przetargu – uważa prezes T-Mobile Polska.

– Skoro przetarg ten został przeprowadzony z rażącym naruszeniem prawa i interesów uczestników, jest oczywistym, że wydane w jego wyniku decyzje rezerwacyjne powinny zostać w całości uchylone. Dlatego zamierzamy zwrócić się do Prezesa UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ tylko unieważnienie przetargu połączone z uchyleniem decyzji rezerwacyjnych pozwoli na wykonanie wyroku NSA w całości oraz doprowadzenie sprawy rezerwacji częstotliwości 1800 MHz do stanu zgodnego z prawem – zapowiada Maierhofer.

Mogą Ci się również spodobać

Franky Zapata przeleciał nad kanałem La Manche na flyboardzie

40-letni Francuz podjął dziś drugą próbę, tym razem udaną, przelotu nad kanałem La Manche ...

Nowa bohaterka sieci. Po szlabanie na telefon tweetuje przez lodówkę

Wpisy nastolatki znanej na Twitterze jako Dorothy stały się viralowym hitem. Po tym jak ...

Startupy nakręcają popyt na biura coworkingowe

Sektor tzw. elastycznych powierzchni do pracy urósł w Europie w ciągu ostatnich czterech lat ...

5G przyspieszy rozwój gospodarki

W Polsce nowa technologia pomogłaby rozwiązać problem wysokich kosztów budowy szerokopasmowego internetu na obszarach ...

Facebook zmienia logo. Nowe barwy mają zakryć problemy

Tradycyjne, niebieskie logo popularnego serwisu społecznościowego przechodzi do historii. Nazwa Facebook jednak nie zniknie, ...

Facebook ukarany w Turcji. Bo przecieka

Gigant mediów społecznościowych naruszył przepisy prywatności kolejnego kraju. Tym razem wyciek danych dotknął blisko ...