Koniec ery neutralności sieci w USA

Po tym, jak FCC przegłosowała zmianę prawa i rezygnację z zasady net neutrality, zapewniającą równe prawa w korzystaniu z przepustowości internetowych wszystkim  podmiotom udostępniającym treści w internecie, swoje niezadowolenie sygnalizują kolejni internetowi dostawcy treści.

Zmiana prawa jest szczególnie nie na rękę dostawcom  internetowego wideo w rodzaju Netfliksa, Amazona czy Facebooka.  Ich zdaniem anulowanie podjętej dwa lata temu przez administrację Baracka Obamy decyzji spowoduje, że internauci nie będą mieć równego dostępu do wszystkich usług i treści tego typu. Niewykluczone, że dostęp do usług oferowanych przez te firmy będzie dla internautów po wejściu w życie nowych przepisów trudniejszy, możliwe, że obciążone dodatkowymi opłatami firmy będą obciążały dodatkowymi kosztami samych użytkowników.

Zmiana prawa jest natomiast popierana przez dostawców internetu. Od lat podkreślali, że oferowany przez nich dostęp do sieci w coraz większym stopniu jest zużywany m.in. przez usługi OTT, których właściciele z uwagi na nowy model biznesowy w żaden sposób nie partycypują w ogromnych inwestycjach ponoszonych m.in. przez telekomy na infrastrukturę umożliwiającą dostęp do szybkiego internetu.

Decyzja FCC wznowi w USA szeroką debatę nt. net neutrality, Netflix już zapowiedział na swoim profilu na Twitterze, że rozpocznie to nową walkę prawną. Niezadowolenie wyrazili też publicznie Werner Vogels odpowiedzialny za stronę technologiczną Amazona oraz Sheryl Sandberg, prawa ręka Marka Zuckerberga ds. operacyjnych w Facebooku, a także Brad Smith, szef działu prawnego w Microsofcie.

Mogą Ci się również spodobać

Bitcoin poniżej 5 tys. dol. Co spowodowało krach?

W ciągu tygodnia kapitalizacja rynku cyfrowych walut stopniała z 210 mld dol. do 145 ...

Startupy na celowniku Asseco

Firma utworzyła nowy dział badawczo-rozwojowy, który zajmie się rozwojem innowacyjnych produktów i usług. Ma ...

Litwini wjeżdżają do Polski na hulajnogach

Litewska firma CityBee, znana w Polsce z wynajmu aut dostawczych na minuty (tzw. car-sharing), ...

Debata „Rzeczpospolitej”: Bezpieczny uczeń w świecie cyfrowym

Młodzi ludzie spędzają w internecie coraz więcej czasu. Żadne nakazy i zakazy nie pomogą, ...

Tego jeszcze nie było. 76-letni De Niro gra 20 latka

„The Irishman”, najnowszy film Netflixa, wyreżyserowany przez Martina Scorsese, przyciągnie uwagę widzów z pewnością ...

Wunderwaffe na katar i kaszel. Amazon rozprawi się z przeziębieniami

„Projekt Gesundheit” pod takim kryptonimem, w ścisłej tajemnicy, amerykański koncern z branży e-commerce prowadzi ...