Koniec ery neutralności sieci w USA

Po tym, jak FCC przegłosowała zmianę prawa i rezygnację z zasady net neutrality, zapewniającą równe prawa w korzystaniu z przepustowości internetowych wszystkim  podmiotom udostępniającym treści w internecie, swoje niezadowolenie sygnalizują kolejni internetowi dostawcy treści.

Zmiana prawa jest szczególnie nie na rękę dostawcom  internetowego wideo w rodzaju Netfliksa, Amazona czy Facebooka.  Ich zdaniem anulowanie podjętej dwa lata temu przez administrację Baracka Obamy decyzji spowoduje, że internauci nie będą mieć równego dostępu do wszystkich usług i treści tego typu. Niewykluczone, że dostęp do usług oferowanych przez te firmy będzie dla internautów po wejściu w życie nowych przepisów trudniejszy, możliwe, że obciążone dodatkowymi opłatami firmy będą obciążały dodatkowymi kosztami samych użytkowników.

Zmiana prawa jest natomiast popierana przez dostawców internetu. Od lat podkreślali, że oferowany przez nich dostęp do sieci w coraz większym stopniu jest zużywany m.in. przez usługi OTT, których właściciele z uwagi na nowy model biznesowy w żaden sposób nie partycypują w ogromnych inwestycjach ponoszonych m.in. przez telekomy na infrastrukturę umożliwiającą dostęp do szybkiego internetu.

Decyzja FCC wznowi w USA szeroką debatę nt. net neutrality, Netflix już zapowiedział na swoim profilu na Twitterze, że rozpocznie to nową walkę prawną. Niezadowolenie wyrazili też publicznie Werner Vogels odpowiedzialny za stronę technologiczną Amazona oraz Sheryl Sandberg, prawa ręka Marka Zuckerberga ds. operacyjnych w Facebooku, a także Brad Smith, szef działu prawnego w Microsofcie.

Mogą Ci się również spodobać

Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony

Gigant z Cupertino pracuje nad technologią, bazującą na satelitach na niskiej orbicie okołoziemskiej. Firma ...

Opóźnione premiery hitów. W kinach nie jest dobrze

Koncern Walta Disneya poinformował, że odkłada na 2021 rok premierę nowego filmu przygodowego o ...

„Cyberpunk” zdołował polskie studia. Wielka utrata wartości

Giełdowe wyceny największych twórców gier od stycznia średnio spadły o ponad jedną dziesiątą. Najgorzej ...

Wydatki internetowe Polaków szybko rosną. Ale jest problem

Jesteśmy w grupie najszybciej rosnących rynków e-zakupów w Europie. W tym roku wydatki internetowe Polaków ...

Na ryby czy safari ze sztuczną inteligencją

Systemy komputerowe uczą się już rozpoznawać nowe gatunki zwierząt, pomagając w ten sposób naukowcom. ...