Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 13 marca

Publikacja: 13.03.2018 07:30

GIODO: kupowanie gotowych baz z danymi to ryzyko
Zgody klientów w nich zawarte mogą być niezgodne z prawem. A korzystanie z nich od dnia obowiązywania unijnego rozporządzenia może być surowo karane.
S. C1-C2

RODO to nie tylko dokumenty ale i wyzwania organizacyjne

Przygotowania do spełnienia wymagań RODO, czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskie i Rady (UE) (…) zajmują obecnie większość przedsiębiorców, którzy przetwarzają dane osobowe. Wielu z nich w trakcie takich przygotowań zwraca uwagę, że przepisy rozporządzenia nie zawierają wielu wskazówek co do tego, jak od strony dokumentacyjnej, organizacyjnej oraz technicznej przygotować się do spełnienia nowych wymagań.
S. C4

Przedsiębiorcy powinni uważać, co publikują na Facebooku
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że publikując własne treści na Facebooku udzielają portalowi szerokiej licencji. Kiedy zaś publikują cudze utwory mogą naruszać prawa autorskie.
S. C6

Praca w drodze może być łatwiejsza
Ani się obejrzeliśmy jak wyrosła nam nowa kategoria zatrudnionych: pracownicy mobilni. (…) Podstawowy sprzęt w dzisiejszym biurze? Komputer. Dla mobilnego pracownika musi on być w przenośnej wersji. Do niedawna jeszcze użytkownicy tego typu urządzeń dzielili się na zwolenników tabletów lub laptopów. Wszystko wskazuje na to, że rozwój technologii pogodził jednych i drugich. Urządzenia hybrydowe łączą dotykowy monitor z klawiaturą.
S. E4

Gazeta Wyborcza

ZUS walczy z lekarzami o e-zwolnienia
ZUS ogranicza wydawanie druków zwolnień bo chce żeby lekarze wystawiali je w formie elektronicznej. – To tresura oburzają się lekarze.
S. 5

Outsourcing? Nie, centra innowacji
Boom na Kraków nie mija. Do miasta sprowadzają się kolejne korporacje poszukujące młodych programistów i inżynierów. Nawet bez doświadczenia. I zapewniają, że otwierają prawdziwe ośrodki innowacji, a nie centra outsourcingowe. (…) Na początku roku wielkie otwarcie odnotowała np. amerykańska firma Relativity, przekonująca, że Kraków będzie drugą po Chicago siedzibą firmy.
S. 6 (Dodatek Mój Biznes).

Parkiet

Asseco mimo turbulencji hojnie sypnie groszem

Ubiegły rok dla branży IT był bardzo trudny, ale rzeszowska spółka i tak hojnie podzieli się zyskiem. Za kilka dni opuści indeks blue chips. Jak to wpłynie na jej wycenę?
S. 1, 5

Puls Biznesu

Polscy czytelnicy kupują w Niemczech
Legimi, które chce być polskim odpowiednikiem aplikacji Spotify dla czytelników książek, przejmuje niemiecką spółkę Readfy. „Zróbmy Spotify dla e-książek” — takim hasłem Legimi, oferujące dostęp do literatury w wersji elektronicznej i w modelu subskrypcyjnym, zachęca inwestorów do kupowania akcji. Spotify na koniec ubiegłego roku miało 71 mln płacących użytkowników na świecie, z oferty Legimi korzysta około 40 tys. osób, głównie w Polsce.
https://www.pb.pl/polscy-czytelnicy-kupuja-w-niemczech-907773 (dostęp płatny)

Fujitsu wybrał Katowice
Japoński dostawca technologii ICT otworzy w Polsce drugie centrum usług. W stolicy Śląska zatrudni 200 osób. Aglomeracja katowicka przyciągnęła kolejną znaną markę, której logo pojawi się na jednym ze śląskich biurowców. Po takich firmach, jak m.in. ArcelorMittal, Capgemini, General Motors, IBM, ING, Rockwell Automation, OEX Group, Asseco, Unilever, Sii czy Wipro IT, centrum usług otwiera Fujitsu.
https://www.pb.pl/fujitsu-wybral-katowice-907771 (dostęp płatny)

Cyfrowy duch w bankowości
Bank ING współpracuje ze start-upami w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Czy w ciągu najbliższych kilkunastu lat przejdziemy w Polsce na system bezgotówkowy? Nastawienie zarówno banków, jak i klientów do cyfrowych form płatniczych nie jest jednakowe. Niemcy np. wolą gotówkę, twierdzą, że płacąc tradycyjnie, chronią swoją prywatność, Francuzi wciąż posługują się czekami. Najbardziej postępowi są pod tym względem mieszkańcy Skandynawii, w tym Szwecja, w której wiele banków już dziś nie prowadzi działalności gotówkowej.
https://www.pb.pl/cyfrowy-duch-w-bankowosci-907736 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

UPC i Multimedia: co zmieni decyzja UOKiK
Konieczność współpracy operatorów stacjonarnych i mobilnych przy budowie sieci 5G napędza rynek fuzji i przejęć. Kto przeprowadzi transakcje?
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368534-UPC-i-Multimedia:–co-zmieni-decyzja-UOKiK.html (dostęp płatny)

Handel internetowy wymusza zmiany w logistyce
Rynek KEP w Polsce nie tylko szybko rośnie, ale też dynamicznie się przeobraża. Rodzimy rynek pocztowo-kurierski (KEP) – co pokazują zarówno dane historyczne, jak i prognozy – rozwija się stabilnie, generując dwucyfrowe tempo wzrostu. Analizy wskazują, że w 2018 r. zostanie nadanych ponad dwa razy więcej przesyłek, niż miało to miejsce w 2012 r.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368398-Handel-internetowy-wymusza-zmiany-w-logistyce.html (dostęp płatny)

ProPoint uruchamia wirtualne fabryki
Gliwicka spółka opracowuje usługę wirtualnego rozruchu układów sterowania procesami przemysłowymi. To innowacja na skalę światową. – Przedmiotem badań jest opracowanie usługi polegającej na tworzeniu wirtualnego środowiska (symulatora) linii produkcyjnej w celu przetestowania jej oprogramowania. Mówimy o podstawowej funkcjonalności związanej m.in. z układami sterowania, regulacji i bezpieczeństwa – wyjaśnia Szymon Bysko, kierownik działu symulacji firmy ProPoint sp. z o. o. sp. k.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368401-ProPoint-uruchamia-wirtualne-fabryki.html (dostęp płatny)

Robot pokona kuriera – nadchodzi era sztucznej inteligencji
Rynek pocztowo-kurierski rośnie. Nowe technologie dodatkowo go napędzą.  Innowacje rewolucjonizują działalność firm logistycznych. Usługi w przyszłości mają być tańsze, szybsze i lepszej jakości.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368397-Robot-pokona-kuriera-–-nadchodzi-era-sztucznej-inteligencji.html (dostęp płatny)

Szybsza diagnostyka chłoniaków
Projekt o nazwie „Wykorzystanie innowacyjnej technologii szczypiec optycznych w celu opracowania mało inwazyjnej terapii celowanej chłoniaków” realizowany jest w Katedrze Patomorfologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach V edycji programu Lider organizowanego przez NCBR.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368402-Szybsza-diagnostyka-chloniakow.html (dostęp płatny)

Wyjątkowa nagroda, wyjątkowi laureaci
Trwa III edycja prestiżowego wyróżnienia doceniającego te podmioty, które w pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość. O Polskiej Nagrodzie Inteligentnego Rozwoju najwięcej mówią jej laureaci – Mateusz Morawiecki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy PGNiG Obrót Detaliczny. Prestiż nagrody co roku przyciąga na Forum Inteligentnego Rozwoju liderów biznesu, nauki i samorządu. Nagroda w tym roku została też objęta honorowym patronatem dr Alicji Adamczak – prezes Urzędu Patentowego RP.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368404-Wyjatkowa-nagroda-wyjatkowi-laureaci.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu