Exatel i fundusz inwestycyjny zainteresowane Hawe Telekom

Nieoczekiwane pojawienie się Lotosu w rozgrywkach wierzycieli Hawe Telekom sprawia, że trzeba brać pod uwagę bliski finał przygód tej ciekawej firmy. Wśród inwestorów dla niej wymienia się Exatela i jeden fundusz. Miałby on być wspierany przez chiński kapitał.

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy, że sąd pozytywnie rozpatrzył dwa wnioski: Grupy Lotos oraz zarządu Hawe Telekom i uchylił decyzję o umorzeniu postępowania sanacyjnego tej światłowodowej firmy. Jest kontrolowana przez Mediatel, a pośrednio przez Hawe (w restrukturyzacji), którego głównym akcjonariuszem był kontrowersyjny biznesmen Marek Falenta.
Spytaliśmy Grupę Lotos o powody nagłego zainteresowania Hawe Telekom, ale paliwowa firma ograniczyła się do zapewnienia, że działa we własnym interesie i na tym etapie nie będzie udzielać szczegółowych informacji.
Pewne jest jedno. Decyzja sądu otwiera drogę nie tylko do tego, aby postępowanie naprawcze Hawe Telekom trwało, ale również do powrotu scenariusza, w którym znajduje się inwestor dla tej spółki.

Według informacji siostrzanego wobec rpkom.pl tytułu prasowego – dziennika „Parkiet” – przejęciem Hawe Telekom ponownie interesuje się państwowy operator telekomunikacyjny Exatel, podlegający Ministerstwu Obrony Narodowej. Widzi jednak ryzyko wynikające z braku informacji o zasobach sieciowych i umowach dotyczących Hawe Telekom. Piotr Mierzwiński, rzecznik Exatela, odmówił komentarza w tej sprawie.
W dwóch źródłach usłyszeliśmy ponadto, że właścicielowi światłowodowego ringu przygląda się również inwestycyjny fundusz. Jeden z naszych rozmówców wskazuje, że stoi za nim chiński kapitał.
Paweł Paluchowski, prezes Hawe Telekom, nie chciał rozmawiać o tożsamości inwestorów dla spółki, ale nie przeczy, że takowi są.
– W mojej ocenie w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do znaczącego zbliżenia stanowisk zarządu oraz największych wierzycieli co do sposobu restrukturyzacji poprzez wprowadzenie do spółki inwestora, który spłaciłby znaczącą część długu i zapewniłby Hawe Telekom środki na dalsze inwestycje – mówi Paweł Paluchowski. Najwięksi wierzyciele Hawe Telekom to Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Orange (spółka TP Teltech).
Aby ocenić skalę transakcji, brakuje zarówno informacji o stanie sieci, jej wykorzystaniu (prezes Hawe Telekom nie chce się nimi dzielić), jak i danych finansowych Hawe Telekom.
W 2017 r. firma ta miała około 26 mln zł przychodów, około 5,6 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) i kilkanaście milionów straty netto – wynika ze skonsolidowanego sprawozdania Mediatela.
Opublikowane w listopadzie ub.r. sprawozdanie za I kw. ub.r. Mediatela wskazuje na spadek kwartalnych przychodów Hawe Telekom do 5 mln zł.
Wartość infrastruktury teletechnicznej firmy wyceniono na 230 mln zł. Kapitał własny (aktywa pomniejszone o zobowiązania) na 77 mln zł.
– Mogę zapewnić, że spółka jest w lepszej sytuacji w zakresie płynności finansowej niż przed rozpoczęciem restrukturyzacji – mówi Paweł Paluchowski.
Powiązane kapitałowo Hawe i Hawe Telekom przestały spłacać zobowiązania finansowe w 2015 roku.
W grudniu 2015 r. do sądu trafił wniosek zarządu Hawe Telekom o ogłoszenie upadłości.
W kolejnym roku weszły w życie nowe przepisy pozwalające firmom z problemami finansowymi na sanację.

Mogą Ci się również spodobać

Allegro 10-tą platformą e-handlu na świecie

W zestawieniu najpopularniejszych platform handlu internetowego na świecie polski serwis zajął dziesiątą pozycję. To ...

Brak składanego iPhone’a może zaszkodzić Apple

Steve Wozniak chciałby mieć składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka i martwi się faktem, ...

CD Projekt stawia teraz na Cyberpunka

Optymizmem szefów spółki napawa sukces wydanej niedawno przez zagraniczną konkurencję porównywalnej gry „Red Dead ...

Naukowcy opracowali czułą skórę dla robotów. Będą mogły przytulić człowieka

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) opracował niezwykłą, czułą skórę dla robotów. ...

Strajk kierowców Ubera przed wielkim giełdowym debiutem

W piątek dojdzie do jednego z największych giełdowych debiutów w historii, czyli IPO Ubera. ...

Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

Zaburzenia seksualne stają się coraz większym problem naszej cywilizacji, eksperci i lekarze proponują eksperymentalne ...