Wyniki Netii w 2018 roku: 62 proc. usług na własnej sieci

1,37 mld zł przychodów, 362,6 mln zł powtarzalnego zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) oraz 64,8 mln zł zysku netto wykazała telekomunikacyjna Grupa Netii w sprawozdaniu za 2018 rok. Dane te – z wyjątkiem zysku netto – są niższe niż przed rokiem odpowiednio o 4,8 proc. oraz 7,7 proc.. Natomiast na czysto grupa zarobiła o prawie 100 proc. więcej niż w 2017 roku.

Zysk netto spółki-matki grupy Netii był zaś niemal trzy razy wyższy od wyniku grupy i zamknął się sumą 188,99 mln zł. To ten wynik jest podstawą do wypłaty ewentualnej dywidendy. W sprawozdaniu nie ma rekomendacji zarządu w tym względzie.

Giełdowi inwestorzy nie znali do tej pory danych za ostatni kwartał 2018 r. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 31 grudnia Grupa Netii wypracowała 342,5 mln zł przychodu (spadek o 4,7 proc. rok do roku), 85,1 mln zł skorygowanej EBITDA (spadek o 13,1 proc.) oraz 13,1 mln zł zysku netto.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wyższej EBITDA, ale niższego zysku netto. Średnia ich prognoz mówiła, że telekom zakończył IV kwartał 2018 r. 340,8 mln zł przychodu, 83,4 mln zł EBITDA oraz 7,1 mln zł zysku netto.

Celem telekomu, kontrolowanego przez Cyfrowy Polsat jest stabilizacja marży EBITDA w średniej perspektywie zarówno w segmencie B2C, jak i B2B – podaje zarząd w sprawozdaniu.

Cel ten Grupa Netia zamierza osiągnąć poprzez transformacje polegające na modernizacji sieci, wzrost liczby RGU na własnej sieci, cyfryzacji organizacji, rozwojowi B2B i korzyściom ze współpracy z grupą Cyfrowy Polsat.

– W wynikach finansowych i operacyjnych – zwłaszcza na rynku B2C – od drugiej połowy 2018 roku są wyraźnie widoczne pozytywne efekty projektu modernizacji sieci dostępowych do standardu światłowodowego i zmian marketingowych – ocenia Andrzej Abramczuk, prezes Netii w komentarzu do raportu.

– W perspektywie średnio i długoterminowej bycie częścią Grupy Cyfrowy Polsat oznacza dla nas nowe możliwości rozwoju, związane głównie z dostępem do większego i bardziej elastycznego finansowania, możliwością wykorzystania jednolitej mobilnej infrastruktury dostępowej, rozszerzeniem sieci sprzedaży, dostępem do bardzo atrakcyjnego kontentu telewizyjnego oraz dodatkowej grupy potencjalnych klientów. Patrząc na wyzwania rynkowe nie bez znaczenia pozostaje możliwość budowania wspólnego i jednolitego środowiska dla świadczenia usług telekomunikacyjnych 5G – dodał Andrzej Abramczuk.

2018 r. Grupa Netii zakończyła z 1,912 mln RGU, co oznacza spadek w porównaniu z końcem września o 11,5 tys., a w zestawieniu z danymi na koniec 2017 r. o prawie 75 tys..

1190 tys. RGU (62 proc.) Netia świadczyła na własnej sieci. Rok do roku oznacza to poprawę o około 10 tys. RGU.

Rosnącą linią była jak zwykle płatna z telewizja, z której korzystało na koniec grudnia prawie 215 tys. użytkowników, o 25 tys. więcej niż rok wcześniej. Stabilnie wypadają usługi mobilne (Netia przeszacowała dane z poprzednich okresów przesuwając RGU między mobilnym internetem a telefonią komórkową). Spadki widać w pozostałych rodzajach usług, przy czym głównie na sieci obcej (Orange Polska).

Łącznie nakłady inwestycyjne Grupy Netia w 2018 r. wyniosły 300 mln zł (o ok. 7 proc. więcej niż w 2017 r.). Na projekt modernizacji infrastruktury – Sieć XXI Wieku przeznaczyła 72 mln zł, a oprócz ego zaciągnęła zobowiązania inwestycyjne na 67 mln zł.

Zarząd Netii nie wykluczył udziału telekomu w konsolidacji rynku. W sprawozdaniu można znaleźć stwierdzenia dot. zarówno konsolidacji mniejszych graczy, jak i dużych.

Mogą Ci się również spodobać

W inteligentnych ekranach drzemie przyszłość handlu detalicznego

Tradycyjne sklepy w rywalizacji z e-commerce muszą coraz częściej sięgać po innowacyjne rozwiązania i ...

Koronawirus zatrzymał Bollywood. Spóźnione premiery hitów

Pandemia zatrzymała największy na świecie przemysł filmowy. Indyjska kinematografia czeka na lepsze czasy. Wiosna, ...

Facebook ma problem. Kara może sięgnąć… 529 mld dolarów

Po 2 latach od wybuchu afery, która wstrząsnęła opinią publiczną, australijskie Biuro Komisarza ds. ...

Jak odnaleźć się w trybie home office. Nowy portal chce wesprzeć firmy

Platforma #aktywnieswiadomi umożliwia stałą komunikację między pracodawcami i pracownikami, a także jest projektem dla ...

Pies-robot włączy pralkę, pokieruje domem

Sony proponuje nowe zastosowanie dla znanego już robota Aibo. Cybernetyczny towarzysz ma mieć możliwość ...

Rekordowy Dzień singla. Polacy ruszyli na internetowe zakupy do Chin

Tegoroczne wyniki internetowe święta zakupowego Dzień Singla na chińskich serwisach zakupowych znów dały rekord. ...