Ericsson podnosi prognozy dla 5G

Tempo popularyzacji usług 5G w uruchomionych już sieciach, plany kolejnych wdrożeń i zaangażowanie producentów chipsetów i smartfonów to przyczyny weryfikacji założeń co do popularyzacji 5G szwedzkiej firmy Ericsson.

O ile w grudniu ub.r. Ericsson szacował, że w 2024 r. liczba aktywacji 5G wyniesie 1,5 mld, to w opublikowanej dziś aktualizacji przewiduje, iż będzie to już 1,9 mld. Skala korekty jest znacząca i wynosi 27 proc..

Nowe szacunki Ericssona mówią, że do końca roku 2024 zasięg 5G obejmie 45 procent populacji świata, a ruch w tych sieciach stanowić będzie 35 proc. globalnego ruchu w sieciach mobilnych ogółem.

„Po wprowadzeniu smartfonów 5G dostawcy usług komunikacyjnych uruchomili sieć 5G na kilku rynkach. Na niektórych rynkach dostawcy usług wyznaczają ambitniejsze cele, zmierzając do objęcia zasięgiem do 90 procent populacji w ciągu pierwszego roku. Silne zaangażowanie dostawców chipsetów i urządzeń jest również kluczem do przyspieszenia wdrożenia sieci 5G” – wyjaśnia Ericsson w „Ericsson Mobile Report”, swojej cyklicznej publikacji.

Szwedzka grupa uważa, że do końca tego roku sieci 5G będą miały 10 mln abonentów (dokładnie – subskrypcji).

Najszybciej ma ich przybywać w Ameryce Północnej: w 2024 r. abonenci 5G będą stanowić 63 proc. wszystkich. W Azji ten odsetek ma wynieść 47 proc., a w Europie 40 proc.

– Sieć 5G wywrze pozytywny wpływ na życie ludzi i firm, a jej korzyści wykraczają poza internet rzeczy (IoT) i przemysł 4.0. Wymierne korzyści płynące z sieci 5G można osiągnąć tylko dzięki utworzeniu solidnego ekosystemu, w którym wszyscy partnerzy zarówno technologiczni, regulacyjni, ds. bezpieczeństwa, jak i przemysłowi mają do odegrania swoja rolę” – komentuje w informacji prasowej poświęconej raportowi Fredrik Jejdling, wykonawczy wiceprezes Ericssona odpowiedzialny za sieci.

Łączny globalny ruch danych w telefonii komórkowej w I kwartale 2019 r. nadal rósł, zwiększając się o 82 procent rok do roku – podaje dostawca i przewiduje się, że do końca 2024 r. osiągnie poziom 131 eksabajtów (EB) miesięcznie.

Ericsson, który monitoruje rozwój sieci komórkowych szacuje, że obecnie na świecie w sieciach mobilnych działa 1 mld urządzeń (subskrypcji) zaliczanych do tzw. Internetu Rzeczy. Do końca 2024 r. liczba ta ma wzrosnąć do 4,1 miliarda.

W końcu marca, szacuje Ericsson w raporcie, użytkownicy sieci komórkowych na świecie korzystali na świecie z 7,9 mld aktywowanych usług (zwykle karty SIM), co oznacza, że w ciągu trzech miesięcy br. przybyło ich 44 mln.

Gros tego wzrostu przypada na Chiny. Kraje Europy Środkowowschodniej nie odnotowały wzrostu w ogóle, a Indie – spadek liczby aktywowanych usług.

Mogą Ci się również spodobać

CD Projekt znów przekłada Cyberpunka. Zarząd tłumaczy

Nie 19 listopada, ale 10 grudnia pojawi się najbardziej wyczekiwana gra na świecie. Polskie ...

Uber wciąż nie ma dość. Teraz schodzi pod wodę

Uber uruchamia w Australii całkiem nowa usługę. Za pomocą aplikacji będzie można zamówić taksówkę ...

Messenger na podsłuchu. Facebook spisywał nagrania

Afera nie dotyczy jednak tego, że Facebook słuchał. Problemem jest, że nie mówił, że ...

Wojna Apple z Facebookiem

Apple zdecydował się na zablokowanie aplikacji Research VPN należącej do Facebooka. Służyła do zbierania ...

Gry wideo kozłem ofiarnym strzelanin w USA

Prezydent Donald Trump wraz z republikanami obwinia gry wideo za kluczowy czynnik przyczyniający się ...

Bukmacherski STS idzie w e-sport

Już nie piłka nożna kusi bukmacherów. STS będzie wspierać dywizję „CS:GO”, a więc zespół ...