Wyniki Inei i WSS w 2018 roku

Wielkopolska telewizja kablowa Inea, która modernizuje sieć do standardu światłowodowego i rozbudowuje zasięg korzystając ze środków unijnych w 2018 r. wypracowała 312 mln zł przychodu, 117 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację, 46,6 mln zł zysku operacyjnego oraz 12,2 mln zł straty netto – wynika z raportu złożonego w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Oznacza to, że operator kontrolowany przez australijską grupę Macquarie, w 2018 r. odnotował 15,2-proc. wzrost przychodów, 41-proc. wzrost EBITDA, a jego zysk operacyjny skoczył o prawie 200 proc. (199,2 proc. według naszych obliczeń).

Według zapowiedzi zarządu, któremu szefuje Janusz Kosiński, w tym roku nadal Inea zamierza powiększyć przychody do 342 mln zł, a EBITDA do 162,2 mln zł.

Wszystkie podane liczby dotyczą sprawozdania jednostkowego spółki. Jest ona m.in. udziałowcem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. WSS w minionym roku odnotowała 13,9 mln zł przychodu ze sprzedaży. W całości były to wpływy z tytułu czynszu i opłat administracyjnych ponoszonych przez operatora regionalnej sieci szerokopasmowej – Fiberhost (d. Operator WSS), także należącego do grupy Inei.

„W zestawieniu z poprzednim rokiem przychody wzrosły o 1,7 proc., co było związane ze wzrostem sprzedaży z tytułu czynszu związanego z opłatami administracyjnymi, ubezpieczeniem oraz czynszem zmiennym” – podała WSS.

Wzrostowi przychodów towarzyszył wzrost kosztów działalności operacyjnej z 23,9 mln zł w 2017 roku do 24,2 mln zł w 2018 roku.

Gros tej sumy stanowiła amortyzacja (15,8 mln zł). Podatki i opłaty pochłonęły 7,2 mln zł. Według WSS, złożyły się na tę kwotę przede wszystkim podatek od nieruchomości oraz opłaty za zajęcie pasa drogowego.

2,1 proc. kosztów działalności operacyjnej stanowiły wynagrodzenia, które w porównaniu do roku 2017 wzrosły o 44,2 proc. do 0,5 mln zł – czytamy w sprawozdaniu. Wynika z niego przy tym, że są to koszty zatrudnienia dwóch osób.

Mimo straty na sprzedaży (10,3 mln zł), WSS zanotowała w ub.r. zysk netto. Pomogły w tym dotacje unijne (około 13 mln zł).

Zysk netto WSS wyniósł 2,7 mln zł, o około 34 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy wynik uwzględniał rozpoznanie aktywa na podatek odroczony.

Mogą Ci się również spodobać

Polskie Airbnb pomoże wynająć mieszkanie bez kaucji

Przemek Jurek i Marcin Niewitecki, którzy kiedyś zbudowali portal Lavito.pl, przejęty przez Booksy, uruchomili ...

Zysk Samsunga niższy o ponad połowę. Co się dzieje?

W drugim kwartale zysk operacyjny największego na świecie producenta smartfonów i dostawcy układów pamięci ...

Kreml powoli zamyka dostęp do internetu

Senat przyjął ustawę umożliwiającą odcięcie rosyjskiej sieci od światowej. – Wyłączenie prądu sparaliżowało prace ...

Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Hakerzy włamali się na stronę internetową prestiżowej kancelarii adwokackiej, zajmującej się obsługą międzynarodowych celebrytów. ...

10 technologicznych trendów na 2019 rok

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain i 5G to tylko przykłady trendów, ...

Polskie miasta czeka paraliż komunikacyjny

Kierowcy nie są w stanie uzyskać licencji taxi, a bez niej nie będą mogli ...