T-Mobile Polska planuje zwolnienia i zmianę sposobu działania

Tuż po publikacji półrocznych wyników finansowych czwarty w Polsce pod względem liczby użytkowników operator komórkowy T-Mobile Polska zapowiedział zmiany modelu dziania i zwolnienia.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska w czwartek wysłał do pracowników list, w którym powiadomił, że w ciągu miesiąca firma ogłosi redukcję zatrudnienia. Telekom nie podaje, ile osób może stracić pracę w wyniku planowanych cięć. Szef telekomu zapowiedział też zmiany w modelu działania operatora.

„Patrząc w przyszłość, widzimy, że jednym z fundamentalnych wyzwań nadchodzących kwartałów są koszty: koszty związane z nadchodzącymi inwestycjami, obciążenia finansowe, rosnące ceny energii czy otoczenie rynkowe, które funduje nam coraz to nowe wyzwania – długodystansowy rozwój nie jest możliwy bez redukcji wydatków w innych obszarach. Bardzo szanuję Was i Waszą pracę i uważam, że należy Wam się pełna przejrzystość, dlatego chcę powiedzieć to wyraźnie: w ciągu miesiąca ogłosimy program redukcji zatrudnienia. To trudna decyzja, decyzja której nie chcieliśmy podejmować, ale niestety, niezbędna. W tej chwili analizujemy rozmiar programu i jego przebieg, a ogłoszenie jego szczegółów nastąpi we wrześniu” – napisał Andreas Maierhofer do pracowników w liście, który cytuje serwis Spidersweb.pl.

Z kolei zmiany w modelu działania T-Mobile mają uelastycznić firmę. „Jak doskonale wiecie, nasza strategia zakłada bowiem, że po naprawieniu podstaw zaczniemy teraz rosnąć i skutecznie walczyć o rynek. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiedzieliśmy sobie już kilka miesięcy temu: w telekomunikacji nie ma innej drogi, niż stanie się nowoczesną firmą technologiczną. Dziś widzimy wyraźnie, że nie będzie to możliwe bez wykonania dwóch niezbędnych kroków: skrócenia czasu dostarczenia produktu na rynek, dzięki wprowadzaniu podejścia agile oraz przeprowadzenia działań – nie będę tego ukrywał, trudnych – których efektem będzie zapewnienie spółce długofalowej stabilności finansowej” – napisał Andresa Maierhofer.

„Dzięki likwidacji silosów i wprowadzeniu zupełnie nowych, samowystarczalnych struktur minimalizujemy biurokrację i koncentrujemy się na tym co ważne: sprawnym tworzeniu produktów i ich ulepszaniu. I to, co ważne nie tylko z punktu widzenia sprzedaży, ale przede wszystkim działania organizacji: agile doskonale pasuje do naszego podejścia nastawionego na wzrost. Dzięki niemu każdy z nas może poczuć się właścicielem projektu, wziąć za niego pełną odpowiedzialność i być dumnym z jego sukcesu” – opisuje prezes T-Mobile Polska zmiany, które nie są zrozumiałe bez dalszych wyjaśnień.

Poprosiliśmy o nie w firmie, ale komentarz biura prasowego w praktyce powtarza treści przekazane przez Maierhofera w liście.

T-Mobile Polska w 2017 roku przejął firmę teleinformatyczną T-Systems, a od niedawna oferuje usługi światłowodowego dostępu do Internetu korzystając z infrastruktury innych operatorów: obecnie głównie Orange Polska, ale także Nexery. Przy instalacji światłowodu operator korzysta z usług Orange Polska.

Dla niemal czysto mobilnej sieci, wejście na rynek usług stacjonarnych, a docelowo także telewizyjnych oznacza nowy rodzaj biznesu i nowe kategorie kosztów projektów, które kosztują.

Niewykluczone, że celem firmy będzie bezpośrednia kontrola nad tym obszarem techniki.

T-Mobile zatrudnia w Polsce około 4,1 tys. osób. Ostatnie większe cięcia zatrudnienia firma przeprowadzała w latach 2015-2016. Jedną z większych zmian było wówczas przekazanie w zarządzanie systemów informatycznych na rzecz indyjskiej firmy Wipro. Kontrakt ten oznaczał również odejście części pracowników ze struktur T-Mobile Polska. W tamtym okresie firma mocno ograniczyła sieć sprzedaży. W ostatnich dwóch latach widać przeciwny kierunek zmian.

W końcu II kwartału br. telekom zajmował czwarte miejsce na polskim rynku komórkowym jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Obsługiwał nieco ponad 10,87 mln kart SIM. Wypracował 1,57 mld zł przychodu i 428 mln zł EBITDAal. Wyniki były podobne do tych przed rokiem.

Mogą Ci się również spodobać

CD Projekt goni Orlen. Gdzie są granice dla producentów gier

Kapitalizacja wielu studiów jest rekordowo wysoka i przewyższa wyceny biur maklerskich. Czy ceny akcji ...

Startup zbankrutował. Loty na Marsa odwołane

Brytyjska firma, która miała ambicję wysłać – w jedną stronę – setki osób zainteresowanych ...

Policja nie będzie już rozpoznawać twarzy

Największy dostawca kamer dla policji w Stanach Zjednoczonych rezygnuje z technologii rozpoznawania twarzy opartej ...

Pogromca wirusa WannaCry stworzył groźnego trojana

Marcus Hutchins został okrzyknięty bohaterem, kiedy to w maju 2017 roku udało mu się ...

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Na co zwrócić uwagę? Moda na jedzenie ...

Apple zamiesza w polityce? Organizuje debatę prezydencką

Apple News będzie współgospodarzem demokratycznej debaty prezydenckiej, która odbędzie się 7 lutego w St ...