Zgodnie z wtorkową zapowiedzią wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, że stanie się to w tym tygodniu, dziś Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Można je składać od 9 listopada do końca lutego przyszłego roku.
Tym razem do wzięcia jest w sumie 580 mln zł.
Jak podaje CPPC, głównym celem ogłoszonego konkursu na tzw. „dogęszczenie” jest dalsze eliminowanie białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu na obszarach wykluczonych. Jak na razie nie opublikowano list teleadresowych punktów, które rząd chciałby podłączyć do sieci. Mają być znane na 7 dni przed startem naboru.
Jak mówiła we wtorek w Jachrance podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Wanda Buk, CPPC rozwiązało umowę z jednym z beneficjentów poprzedniego konkursu i nie zagospodarowane miejsca powiększą listy w czwartym konkursie.
„Pomimo, że efekty podjętych dotychczas działań są zdumiewające to potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na obszarach wiejskich wciąż są bardzo duże. Dlatego celem IV konkursu jest „dogęszczenie” powstającej sieci NGA przez objęcie jej zasięgiem punktów adresowych nieuwzględnionych w aktualnie wdrażanych projektach” – czytamy.
W ramach tego konkursu, operatorzy, którzy wygrają dofinansowanie będą musieli podłączyć do sieci nie tylko gospodarstwa domowe i szkoły, ale także Gminne Ośrodki Kultury oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wskazane w dokumentacji konkursowej.
Na obszarach objętych konkursem jest ponad 1,4 mln domostw poza zasięgiem szerokopasmowego internetu (mogą mieć łącze, ale wolniejsze niż 30 Mb/s, czyli tzw. NGA). CPPC zakłada, że zwycięzcy konkursu przyłączą około 350 tys. gospodarstw do szybkiej sieci.
Operatorzy są w trakcie realizacji zobowiązań podjętych w poprzednich konkursach. W sumie, beneficjenci trzech konkursów z tzw. 1 osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyć mają około 2 mln gospodarstw domowych.
W trzecim konkursie nieoczekiwanie dla wszystkich udział wzięła energetyczna grupa Tauron.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.