580 mln zł na internet w czwartym konkursie o unijne dotacje. Czas na domy kultury i straż pożarną

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, że stanie się to w tym tygodniu, dziś Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Można je składać od 9 listopada do końca lutego przyszłego roku.

Tym razem do wzięcia jest w sumie 580 mln zł.

Jak podaje CPPC, głównym celem ogłoszonego konkursu na tzw. „dogęszczenie” jest dalsze eliminowanie białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu na obszarach wykluczonych. Jak na razie nie opublikowano list teleadresowych punktów, które rząd chciałby podłączyć do sieci. Mają być znane na 7 dni przed startem naboru.

Jak mówiła we wtorek w Jachrance podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Wanda Buk, CPPC rozwiązało umowę z jednym z beneficjentów poprzedniego konkursu i nie zagospodarowane miejsca powiększą listy w czwartym konkursie.

„Pomimo, że efekty podjętych dotychczas działań są zdumiewające to potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na obszarach wiejskich wciąż są bardzo duże. Dlatego celem IV konkursu jest „dogęszczenie” powstającej sieci NGA przez objęcie jej zasięgiem punktów adresowych nieuwzględnionych w aktualnie wdrażanych projektach” – czytamy.

W ramach tego konkursu, operatorzy, którzy wygrają dofinansowanie będą musieli podłączyć do sieci nie tylko gospodarstwa domowe i szkoły, ale także Gminne Ośrodki Kultury oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wskazane w dokumentacji konkursowej.

Na obszarach objętych konkursem jest ponad 1,4 mln domostw poza zasięgiem szerokopasmowego internetu (mogą mieć łącze, ale wolniejsze niż 30 Mb/s, czyli tzw. NGA). CPPC zakłada, że zwycięzcy konkursu przyłączą około 350 tys. gospodarstw do szybkiej sieci.

Operatorzy są w trakcie realizacji zobowiązań podjętych w poprzednich konkursach. W sumie, beneficjenci trzech konkursów z tzw. 1 osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyć mają około 2 mln gospodarstw domowych.

W trzecim konkursie nieoczekiwanie dla wszystkich udział wzięła energetyczna grupa Tauron.

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się finał konkursu dla startupów w Luksemburgu

Przed zagranicznymi inwestorami zaprezentuje się 12 młodych polskich firm technologicznych. 13 grudnia odbędzie się ...

Allegro wycofuje się z podwyżek. Są też ulgi dla sprzedawców

Platforma najpierw wprowadziła darmową dostawę dla wszystkich w ramach programu Smart, teraz ogłasza też ...

Asseco rozpycha się w energetyce

Największa polska grupa informatyczna kupiła hiszpańską spółkę Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora ...

Netflixowy serial o wiedźminie może pomóc CD Projektowi

W grudniu ruszy cykl filmów będących adaptacją książek Andrzeja Sapkowskiego. Pośrednio beneficjentem tej produkcji ...

W polskich domenach widać wyraźne ożywienie

Powstaje coraz więcej stron z końcówką .pl, rośnie odsetek domen odnowionych. Na znaczeniu zyskują ...

Chińska spirala. Amerykanie biją w kolejne spółki

Amerykański Departament Handlu wpisał na swoją „czarną listę” cztery kolejne spółki technologiczne z Chin ...