580 mln zł na internet w czwartym konkursie o unijne dotacje. Czas na domy kultury i straż pożarną

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, że stanie się to w tym tygodniu, dziś Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Można je składać od 9 listopada do końca lutego przyszłego roku.

Tym razem do wzięcia jest w sumie 580 mln zł.

Jak podaje CPPC, głównym celem ogłoszonego konkursu na tzw. „dogęszczenie” jest dalsze eliminowanie białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu na obszarach wykluczonych. Jak na razie nie opublikowano list teleadresowych punktów, które rząd chciałby podłączyć do sieci. Mają być znane na 7 dni przed startem naboru.

Jak mówiła we wtorek w Jachrance podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Wanda Buk, CPPC rozwiązało umowę z jednym z beneficjentów poprzedniego konkursu i nie zagospodarowane miejsca powiększą listy w czwartym konkursie.

„Pomimo, że efekty podjętych dotychczas działań są zdumiewające to potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na obszarach wiejskich wciąż są bardzo duże. Dlatego celem IV konkursu jest „dogęszczenie” powstającej sieci NGA przez objęcie jej zasięgiem punktów adresowych nieuwzględnionych w aktualnie wdrażanych projektach” – czytamy.

W ramach tego konkursu, operatorzy, którzy wygrają dofinansowanie będą musieli podłączyć do sieci nie tylko gospodarstwa domowe i szkoły, ale także Gminne Ośrodki Kultury oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wskazane w dokumentacji konkursowej.

Na obszarach objętych konkursem jest ponad 1,4 mln domostw poza zasięgiem szerokopasmowego internetu (mogą mieć łącze, ale wolniejsze niż 30 Mb/s, czyli tzw. NGA). CPPC zakłada, że zwycięzcy konkursu przyłączą około 350 tys. gospodarstw do szybkiej sieci.

Operatorzy są w trakcie realizacji zobowiązań podjętych w poprzednich konkursach. W sumie, beneficjenci trzech konkursów z tzw. 1 osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyć mają około 2 mln gospodarstw domowych.

W trzecim konkursie nieoczekiwanie dla wszystkich udział wzięła energetyczna grupa Tauron.

Mogą Ci się również spodobać

Rekord zakupów w Czarny Piątek

W ostatni piątek specjalne rabaty i promocje przyciągnęły do serwisów zakupowych niemal 11 mln ...

Rodzime platformy wideo na życzenie w odwrocie

Podium internetowych serwisów z filmami należy do krajowych firm, ale ubywa im użytkowników. W ...

Powstał TikTok dla dzieci. Zaskakujący sukces

Zigazoo powstało z myślą o najmłodszych użytkownikach internetu. Aplikacja miała być bezpieczna dla dzieci ...

10 technologicznych trendów na 2019 rok

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain i 5G to tylko przykłady trendów, ...

Twitter zwalcza prawicową grupę od szalonych teorii spiskowych

Platforma społecznościowa poinformowała, że zablokowała wiele kont powiązanych z QAnon. Twitter będzie usuwał też ...

Podatkowe uderzenie zachwieje polską branżą IT. Zyska Ukraina

Przez podatkowe uderzenie w dobrze zarabiających profesjonalistów możemy stracić mocną pozycję na rynku usług ...