580 mln zł na internet w czwartym konkursie o unijne dotacje. Czas na domy kultury i straż pożarną

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, że stanie się to w tym tygodniu, dziś Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Można je składać od 9 listopada do końca lutego przyszłego roku.

Tym razem do wzięcia jest w sumie 580 mln zł.

Jak podaje CPPC, głównym celem ogłoszonego konkursu na tzw. „dogęszczenie” jest dalsze eliminowanie białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu na obszarach wykluczonych. Jak na razie nie opublikowano list teleadresowych punktów, które rząd chciałby podłączyć do sieci. Mają być znane na 7 dni przed startem naboru.

Jak mówiła we wtorek w Jachrance podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Wanda Buk, CPPC rozwiązało umowę z jednym z beneficjentów poprzedniego konkursu i nie zagospodarowane miejsca powiększą listy w czwartym konkursie.

„Pomimo, że efekty podjętych dotychczas działań są zdumiewające to potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na obszarach wiejskich wciąż są bardzo duże. Dlatego celem IV konkursu jest „dogęszczenie” powstającej sieci NGA przez objęcie jej zasięgiem punktów adresowych nieuwzględnionych w aktualnie wdrażanych projektach” – czytamy.

W ramach tego konkursu, operatorzy, którzy wygrają dofinansowanie będą musieli podłączyć do sieci nie tylko gospodarstwa domowe i szkoły, ale także Gminne Ośrodki Kultury oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, wskazane w dokumentacji konkursowej.

Na obszarach objętych konkursem jest ponad 1,4 mln domostw poza zasięgiem szerokopasmowego internetu (mogą mieć łącze, ale wolniejsze niż 30 Mb/s, czyli tzw. NGA). CPPC zakłada, że zwycięzcy konkursu przyłączą około 350 tys. gospodarstw do szybkiej sieci.

Operatorzy są w trakcie realizacji zobowiązań podjętych w poprzednich konkursach. W sumie, beneficjenci trzech konkursów z tzw. 1 osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyć mają około 2 mln gospodarstw domowych.

W trzecim konkursie nieoczekiwanie dla wszystkich udział wzięła energetyczna grupa Tauron.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie próbują zdusić chińskie ambicje technologiczne

Huawei coraz mocniej zaczyna odczuwać sankcje wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa. Wygląda na to, ...

Sztuczna inteligencja to magnes na inwestorów. Firmy sciemniają?

AI to dziś motor rozwoju młodych, innowacyjnych firm. Często jest jednak tylko słowem wytrychem. ...

Apple znowu zaskakuje. Dwie ciche premiery

Koncern z Cupertino wprowadza właśnie na rynek nowe tablety. Bez szumnych zapowiedzi i prezentacji ...

Polskie firmy sypną grami jeszcze wiosną

Do blisko 2,2 mld zł urośnie w tym roku polski rynek gier. Ich twórcy ...

Stalker odnalazł dom ofiary po odbiciu w jej oczach

Pewien mężczyzna został aresztowany za prześladowanie i zaatakowanie japońskiej gwiazdy pop Eny Matsuoki. Znalazł ...