Rząd stawia na ultraszybki internet

W 2020 roku 83 proc. Polaków ma korzystać z internetu, a łącze o prędkości minimum 100 Mb/s docierać do 64 proc. domów – planują Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

I tak, zgodnie z założeniami, które przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w końcu 2020 roku 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce powinno być w zasięgu szerokopasmowego Internetu o minimalnej prędkości 100 Mb/s.

Szybki wzrost szybkich łączy

Jeśli ten plan się powiedzie, oznaczać będzie wzrost o około 10 pkt. proc. w porównaniu z wynikiem, jaki osiągnęliśmy w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Informacja o tym, ile gospodarstw domowych w Polsce ma możliwość skorzystania z takich łączy dostępu do sieci zostały podane ostatnio w raporcie Komisji Europejskiej szeregującym państwa członkowskie w tzw. indeksie DESI (Digital Economy and Society Index).

Ostatnie zestawienie – DESI 2019 – zostało opublikowane w czerwcu br. Zgodnie z nim w 2018 r. w zasięgu ultraszybkich łączy dostępu do Internetu (czyli takich o minimalnej prędkości 100 Mb/s) było 54 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Do wzrostu tego wskaźnika przyczyniają się inwestycje operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych w modernizację i budowę nowych sieci światłowodowych do domu (FTTH) oraz w technologiach zbliżonych, często również wykorzystujących światłowód, jako element.

Dogonić unijną średnią

MC zakłada także, że w końcu 2020 r. regularnie z Internetu korzystać będzie 83 proc. mieszkańców kraju. Dla porównania, wg. DESI 2019 z Internetu korzystało 75 proc. Polaków, podczas gdy średnia dla państw Unii Europejskiej wynosiła właśnie 83 proc., do których dążyć będzie w 2020 r. resort.

MC chce także aby z e-usług korzystało w 2020 r. 42 proc. użytkowników internetu.

Tutaj trudno o dobre porównanie z DESI, ponieważ w indeksie tym za użytkowników e-usług uznano dość szeroką grupę, czyli składających formularze urzędowe za pośrednictwem Internet. W  czerwcowej edycji  DESI 2019 wskazano, że z tej możliwości korzysta 49 proc. internautów.

Ważna 5G

W planach resortu i UKE nie zabrakło odniesień do technologii 5G. Resort cyfryzacji nawiązał do niej opisując, w jaki sposób chce osiągnąć 64-proc. odsetek gospodarstw korzystających z 100 Mb/s i więcej. Informuje, że będzie przygotowywać ramy prawne dla 5G (nie precyzuje co się pod tym kryje).

Z kolei UKE wpisał do planu swojego prezesa rozdysponowania 320 megaherców częstotliwości dla sieci 5G. Chodzi najpewniej o cztery bloki po 80 megaherców każdy w paśmie 3,4-3,8 GHz, które UKE wystawić ma na początku 2020 roku na aukcję.

Wśród celów MC na pierwszym miejscu wymieniono prace nad systemami, których na co dzień nie widać gołym okiem. Chodzi o takie rzeczy, jak zapewnienie ciągłości działania państwowych systemów, uruchamianie dodatkowych e-usług zarówno dla administracji, jak i obywateli.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aplikacja pomoże znaleźć darmową wodę do picia

Tap, to aplikacja dzięki, której znajdziemy najbliższy punkt z darmową woda pitną. Może być ...

Korea Północna wyda własnego eBooka. O całej rodzinie Kimów

Władze w Pjongjangu planują wydać eBooka dla członków i pracowników partii, który będzie opowiadał o ...

Ile kosztuje nerka, ile palców ma koń i co to jest niepodległość? Rok w wyszukiwarce Google’a

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa podsumował 2018 r. i sprawdziła, czego szukali internauci na świecie i ...

Cyfryzacja porusza miasto

Transformacja cyfrowa to nie tylko procesy zachodzące w firmach. Do nowych realiów dostosowują się ...

Izrael użyje służb i technologii szpiegowskich przeciwko epidemii

Premier Izraela Benjamin Netanyahu zapowiedział, że rząd sięgnie do zaawansowanych systemów cyfrowych służących do ...

Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody

„Małżeństwo” ze startupami pozwoli bankom skupić się na obsłudze klientów i dostarczaniu im lepszej ...