Rząd stawia na ultraszybki internet

W 2020 roku 83 proc. Polaków ma korzystać z internetu, a łącze o prędkości minimum 100 Mb/s docierać do 64 proc. domów – planują Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 05.12.2019 11:11

Rząd stawia na ultraszybki internet

Foto: cyfrowa.rp.pl

I tak, zgodnie z założeniami, które przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w końcu 2020 roku 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce powinno być w zasięgu szerokopasmowego Internetu o minimalnej prędkości 100 Mb/s.

Szybki wzrost szybkich łączy

Jeśli ten plan się powiedzie, oznaczać będzie wzrost o około 10 pkt. proc. w porównaniu z wynikiem, jaki osiągnęliśmy w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Informacja o tym, ile gospodarstw domowych w Polsce ma możliwość skorzystania z takich łączy dostępu do sieci zostały podane ostatnio w raporcie Komisji Europejskiej szeregującym państwa członkowskie w tzw. indeksie DESI (Digital Economy and Society Index).

Ostatnie zestawienie – DESI 2019 – zostało opublikowane w czerwcu br. Zgodnie z nim w 2018 r. w zasięgu ultraszybkich łączy dostępu do Internetu (czyli takich o minimalnej prędkości 100 Mb/s) było 54 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Do wzrostu tego wskaźnika przyczyniają się inwestycje operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych w modernizację i budowę nowych sieci światłowodowych do domu (FTTH) oraz w technologiach zbliżonych, często również wykorzystujących światłowód, jako element.

Dogonić unijną średnią

MC zakłada także, że w końcu 2020 r. regularnie z Internetu korzystać będzie 83 proc. mieszkańców kraju. Dla porównania, wg. DESI 2019 z Internetu korzystało 75 proc. Polaków, podczas gdy średnia dla państw Unii Europejskiej wynosiła właśnie 83 proc., do których dążyć będzie w 2020 r. resort.

MC chce także aby z e-usług korzystało w 2020 r. 42 proc. użytkowników internetu.

Tutaj trudno o dobre porównanie z DESI, ponieważ w indeksie tym za użytkowników e-usług uznano dość szeroką grupę, czyli składających formularze urzędowe za pośrednictwem Internet. W  czerwcowej edycji  DESI 2019 wskazano, że z tej możliwości korzysta 49 proc. internautów.

Ważna 5G

W planach resortu i UKE nie zabrakło odniesień do technologii 5G. Resort cyfryzacji nawiązał do niej opisując, w jaki sposób chce osiągnąć 64-proc. odsetek gospodarstw korzystających z 100 Mb/s i więcej. Informuje, że będzie przygotowywać ramy prawne dla 5G (nie precyzuje co się pod tym kryje).

Z kolei UKE wpisał do planu swojego prezesa rozdysponowania 320 megaherców częstotliwości dla sieci 5G. Chodzi najpewniej o cztery bloki po 80 megaherców każdy w paśmie 3,4-3,8 GHz, które UKE wystawić ma na początku 2020 roku na aukcję.

Wśród celów MC na pierwszym miejscu wymieniono prace nad systemami, których na co dzień nie widać gołym okiem. Chodzi o takie rzeczy, jak zapewnienie ciągłości działania państwowych systemów, uruchamianie dodatkowych e-usług zarówno dla administracji, jak i obywateli.

I tak, zgodnie z założeniami, które przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w końcu 2020 roku 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce powinno być w zasięgu szerokopasmowego Internetu o minimalnej prędkości 100 Mb/s.

Szybki wzrost szybkich łączy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu