UPC zaczyna korzystać z łączy innych operatorów. Na początek Inea

Robert Redeleanu, prezes UPC Polska

Telewizja kablowa UPC będzie mogła sprzedać usługę dostępu do internetu osobie, która ma w domu sieć Inei zbudowaną ze środków unijnych – przewiduje umowa zawarta przez telewizje kablowe.

Wielkopolski operator Inea będzie świadczyć największej telewizji kablowej w kraju – UPC Polska – usługi hurtowe w modelu BSA (ang. Bit Stream Access). Operatorzy podpisali w środę umowę o dostępie do sieci światłowodowych Inei, wybudowanych przez nią w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

CZYTAJ TAKŻE: Większy zasięg usług światłowodu od T-Mobile od 2020 roku

Jak precyzują operatorzy, oferta UPC będzie dostępna dla mieszkańców gospodarstw domowych podłączonych przez Ineę do sieci światłowodowej w ramach pierwszego i drugiego konkursu POPC.

Otwarty światłowód

Michał Bartkowiak, wiceprezes Inei nie kryje, że dla firmy końcówka tego roku jest bardzo gorąca. Niedawno informowaliśmy, że analogiczną umowę do tej z UPC, operator z Poznania zawarł z T-Mobile Polska. T-Mobile może przy tym świadczyć usługi na sieci zbudowanej tylko w ramach drugiego konkursu (docelowo około 160 tys. gospodarstw domowych, obecnie około 110 tys.).

Nie jest wykluczone, że takich umów z udziałem Inei będzie ich więcej, bo do udostępniania sieci POPC jest zobowiązany, a ponadto operator mówi o sobie, że jest operatorem otwartej infrastruktury światłowodowej.

– Naszym zdaniem model otwartej infrastruktury światłowodowej zdefiniuje przyszłość telekomunikacji. Na tym rozwiązaniu zyskują przede wszystkim klienci, którzy mogą korzystać z ofert wielu dostawców usług telekomunikacyjnych. Co ważne, jest to też najlepszy sposób na wykorzystanie zasobów naszej planety – uważa Bartkowiak.

CZYTAJ TAKŻE: UPC zaoferuje gigabitowy internet w kolejnych miastach

Ważna zmiana w UPC

W wypadku UPC umowa z Ineą to otwarcie nowego rozdziału. Do tej pory operator nie korzystał z usług konkurencyjnych firm by oferować dostęp do internetu, a wygląda na to, że zamierza.
Robert Redelanu, prezes UPC Polska podkreśla przy tym, że dostęp do sieci Inei to tylko element rozbudowy zasięgu usług operatora. Przypomina, że jego własna sieć dociera już do ponad 3,5 mln gospodarstw domowych.

–  Naszą ambicją jest jednak dalszy rozwój zasięgu marki UPC i naszych cyfrowych usług. Współpraca z Ineą to jeden ze sposobów realizacji tego celu i dotarcia z superszybkim Internetem, najlepiej zintegrowaną telewizyjną rozrywką i usługami mobilnymi UPC do kolejnych polskich rodzin – mówi Redeleanu.

Z Ineą współpracuje też już od dłuższego czasu Orange Polska. Kiedy UPC zacznie aktywną sprzedaż usług na sieciach POPC zbudowanej przez wielkopolską firmę na razie nie wiadomo.

-wsp. ziu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Już ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie inwestuje w akcje spółek technologicznych. Żadna inna ...

WeWork nie poddaje się. Teraz zabiera się za… e-sport

Mimo skandalu z prezesem oraz kłopotów z debiutem giełdowym Potentat na rynku powierzchni biurowych ...

Mapy Google pomogą znaleźć rower na minuty. Także w Warszawie

Najpopularniejsza aplikacja bazująca na geolokalizacji – Google Maps – wprowadza w tym tygodniu nową ...

„100 innowacji stulecia”. Peryskop, który zmienił wojnę czołgową

Z wynalazku majora Rudolfa Gundlacha jako pierwsza skorzystała polska broń pancerna. Później zaczęto go ...

Jak rozwiązać problem braku fosforu na świecie

W dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów cywilizacyjnych są możliwości dostosowania produkcji żywności do ...

Wkrótce pojawi się telewizor, który znika

Japoński koncern Panasonic chce wprowadzić do sprzedaży, telewizor, który będzie całkowicie przezroczysty. Pierwszy prototyp ...