UPC zaczyna korzystać z łączy innych operatorów. Na początek Inea

Robert Redeleanu, prezes UPC Polska

Telewizja kablowa UPC będzie mogła sprzedać usługę dostępu do internetu osobie, która ma w domu sieć Inei zbudowaną ze środków unijnych – przewiduje umowa zawarta przez telewizje kablowe.

Wielkopolski operator Inea będzie świadczyć największej telewizji kablowej w kraju – UPC Polska – usługi hurtowe w modelu BSA (ang. Bit Stream Access). Operatorzy podpisali w środę umowę o dostępie do sieci światłowodowych Inei, wybudowanych przez nią w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

CZYTAJ TAKŻE: Większy zasięg usług światłowodu od T-Mobile od 2020 roku

Jak precyzują operatorzy, oferta UPC będzie dostępna dla mieszkańców gospodarstw domowych podłączonych przez Ineę do sieci światłowodowej w ramach pierwszego i drugiego konkursu POPC.

Otwarty światłowód

Michał Bartkowiak, wiceprezes Inei nie kryje, że dla firmy końcówka tego roku jest bardzo gorąca. Niedawno informowaliśmy, że analogiczną umowę do tej z UPC, operator z Poznania zawarł z T-Mobile Polska. T-Mobile może przy tym świadczyć usługi na sieci zbudowanej tylko w ramach drugiego konkursu (docelowo około 160 tys. gospodarstw domowych, obecnie około 110 tys.).

Nie jest wykluczone, że takich umów z udziałem Inei będzie ich więcej, bo do udostępniania sieci POPC jest zobowiązany, a ponadto operator mówi o sobie, że jest operatorem otwartej infrastruktury światłowodowej.

– Naszym zdaniem model otwartej infrastruktury światłowodowej zdefiniuje przyszłość telekomunikacji. Na tym rozwiązaniu zyskują przede wszystkim klienci, którzy mogą korzystać z ofert wielu dostawców usług telekomunikacyjnych. Co ważne, jest to też najlepszy sposób na wykorzystanie zasobów naszej planety – uważa Bartkowiak.

CZYTAJ TAKŻE: UPC zaoferuje gigabitowy internet w kolejnych miastach

Ważna zmiana w UPC

W wypadku UPC umowa z Ineą to otwarcie nowego rozdziału. Do tej pory operator nie korzystał z usług konkurencyjnych firm by oferować dostęp do internetu, a wygląda na to, że zamierza.
Robert Redelanu, prezes UPC Polska podkreśla przy tym, że dostęp do sieci Inei to tylko element rozbudowy zasięgu usług operatora. Przypomina, że jego własna sieć dociera już do ponad 3,5 mln gospodarstw domowych.

–  Naszą ambicją jest jednak dalszy rozwój zasięgu marki UPC i naszych cyfrowych usług. Współpraca z Ineą to jeden ze sposobów realizacji tego celu i dotarcia z superszybkim Internetem, najlepiej zintegrowaną telewizyjną rozrywką i usługami mobilnymi UPC do kolejnych polskich rodzin – mówi Redeleanu.

Z Ineą współpracuje też już od dłuższego czasu Orange Polska. Kiedy UPC zacznie aktywną sprzedaż usług na sieciach POPC zbudowanej przez wielkopolską firmę na razie nie wiadomo.

-wsp. ziu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jadwiga Emilewicz: Polski eksport cyfrowy jest zbyt mały

Polska może dużo zyskać na rozwijaniu cyfrowego eksportu. Mamy się czym chwalić  – mówi ...

Jak rozwiązać problem braku fosforu na świecie

W dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów cywilizacyjnych są możliwości dostosowania produkcji żywności do ...

Z nieba ścigają wirusa. Wykryją gorączkę, czy sprawdzą tętno

Samorządy i służby ratunkowe sięgają po drony. Te pomogą m.in. w kontroli zakażonych, szybkich ...

Zalando utrudnia zwroty. Koniec z noszeniem i niepłaceniem

Wiele sklepów internetowych ma bardzo korzystną politykę zwrotów wykraczającą daleko poza korzyści, jakie dają ...

Sztuczne mięso podbija Chiny. Alibaba pomaga Amerykanom

Amerykański producent roślinnego mięsa szykuje się do podboju Chin. Już wkrótce jego produkty trafią ...

Numery milionów osób mogły trafić do hakerów przez błąd Twittera

Wyjątkowo niepokojące wieści płyną z Twittera. Według informacji zaprezentowanych przez spółkę, hakerzy mogli mieć ...