Telewizja kablowa UPC będzie mogła sprzedać usługę dostępu do internetu osobie, która ma w domu sieć Inei zbudowaną ze środków unijnych – przewiduje umowa zawarta przez telewizje kablowe.
Wielkopolski operator Inea będzie świadczyć największej telewizji kablowej w kraju – UPC Polska – usługi hurtowe w modelu BSA (ang. Bit Stream Access). Operatorzy podpisali w środę umowę o dostępie do sieci światłowodowych Inei, wybudowanych przez nią w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
CZYTAJ TAKŻE: Większy zasięg usług światłowodu od T-Mobile od 2020 roku
Jak precyzują operatorzy, oferta UPC będzie dostępna dla mieszkańców gospodarstw domowych podłączonych przez Ineę do sieci światłowodowej w ramach pierwszego i drugiego konkursu POPC.
Otwarty światłowód
Michał Bartkowiak, wiceprezes Inei nie kryje, że dla firmy końcówka tego roku jest bardzo gorąca. Niedawno informowaliśmy, że analogiczną umowę do tej z UPC, operator z Poznania zawarł z T-Mobile Polska. T-Mobile może przy tym świadczyć usługi na sieci zbudowanej tylko w ramach drugiego konkursu (docelowo około 160 tys. gospodarstw domowych, obecnie około 110 tys.).
Nie jest wykluczone, że takich umów z udziałem Inei będzie ich więcej, bo do udostępniania sieci POPC jest zobowiązany, a ponadto operator mówi o sobie, że jest operatorem otwartej infrastruktury światłowodowej.
– Naszym zdaniem model otwartej infrastruktury światłowodowej zdefiniuje przyszłość telekomunikacji. Na tym rozwiązaniu zyskują przede wszystkim klienci, którzy mogą korzystać z ofert wielu dostawców usług telekomunikacyjnych. Co ważne, jest to też najlepszy sposób na wykorzystanie zasobów naszej planety – uważa Bartkowiak.
CZYTAJ TAKŻE: UPC zaoferuje gigabitowy internet w kolejnych miastach
Ważna zmiana w UPC
W wypadku UPC umowa z Ineą to otwarcie nowego rozdziału. Do tej pory operator nie korzystał z usług konkurencyjnych firm by oferować dostęp do internetu, a wygląda na to, że zamierza.
Robert Redelanu, prezes UPC Polska podkreśla przy tym, że dostęp do sieci Inei to tylko element rozbudowy zasięgu usług operatora. Przypomina, że jego własna sieć dociera już do ponad 3,5 mln gospodarstw domowych.
– Naszą ambicją jest jednak dalszy rozwój zasięgu marki UPC i naszych cyfrowych usług. Współpraca z Ineą to jeden ze sposobów realizacji tego celu i dotarcia z superszybkim Internetem, najlepiej zintegrowaną telewizyjną rozrywką i usługami mobilnymi UPC do kolejnych polskich rodzin – mówi Redeleanu.
Z Ineą współpracuje też już od dłuższego czasu Orange Polska. Kiedy UPC zacznie aktywną sprzedaż usług na sieciach POPC zbudowanej przez wielkopolską firmę na razie nie wiadomo.
-wsp. ziu
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.