Od kogo i do kogo w 2019 roku uciekali klienci sieci komórkowych

Adobe Stock

Niecałe 1,7 mln numerów przenieśli użytkownicy polskich sieci komórkowych w 2019 roku. Najlepszym wynikiem może pochwalić się Grupa Cyfrowy Polsat. Wieloletni lider – Play – stracił zaś prawie 200 tys. numerów.

410,58 tys. numerów telefonii komórkowej przeniesiono z sieci do sieci w Polsce w ostatnim kwartale 2019 roku – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na ten temat.  To sporo mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku, gdy liczba ta dochodziła do 500 tys. Tym samym w całym 2019 roku użytkownicy mobilnych operatorów przenieśli 1,69 mln numerów, o 12,1 proc. mniej niż w 2018 roku – wynika z naszych szacunków.

Plus na czele stawki

Wyniki największych operatorów komórkowych w kraju w ostatnim kwartale minionego roku wyglądały następująco. Dodatnim bilansem mógł pochwalić się tylko Polkomtel, operator sieci Plus, który na czysto pozyskał ponad 34 tys. numerów.  Najsłabszy wynik należał kolejny raz do P4, operatora sieci Play (Grupa Play Communications), którego bilans przenosin to 65 tys. numerów na minusie (to tyle, co w całym pierwszym półroczu ub.r.).

CZYTAJ TAKŻE: Do kogo przenosimy numery komórek? Jest wielki wygrany i wielki przegrany

Orange Polska stracił w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. 18 tys. numerów, a T-Mobile Polska nieco ponad 8 tys.

W kategorii bezwzględnej ranking operatorów o najwyższym dodatnim bilansie przenosin numerów komórkowych w IV kw. ub.r. wygląda tak:

  • Plus: 34 tys.
  • Premium Mobile: 16,34 tys.
  • Tide Software: 12,3 tys.
  • Vectra: 4,14 tys.
  • ITI Neovision (Platforma Canal +): 3,86 tys.
  • Telestrada: 3,56 tys.
  • Multimedia Polska: 3,4 tys.
  • Otvarta:  3,23 tys.
  • Inea: 1,97 tys.
  • Netia: 1,76 tys.

Virgin znowu nad kreską

W pierwszej dziesiątce nie zmieściły się przegrywając o włos Mobile Vikings (1,75 tys. numerów na plusie) oraz ubiegłoroczny debiutant na rynku komórkowym – UPC Polska (1,42 tys. numerów).

CZYTAJ TAKŻE: Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Na uwagę zwraca powrót Virgin Mobile Polska nad kreskę. W ostatnim kwartale ub.r. ten największy pod względem ogólnej liczby kart SIM w obsłudze wirtualny operator pozyskał na czysto jednak tylko 598 numerów. Dla operatora kierowanego przez Grażynę Piotrowską-Oliwę może to być ważny rezultat. Wyniki Virgin weźmie w tym roku pod lupę Play, zanim zdecyduje, czy zrealizuje opcję zakupu udziałów w MVNO.

Bilans 2019 roku

Według naszych szacunków, w całym 2019 roku Grupa Cyfrowy Polsat pozyskała ostatecznie około 116 tys. numerów, a Premium Mobile (Cyfrowy Polsat jest mniejszościowym udziałowcem) 61,7 tys. Trzecie miejsce należało do Tide Software (ponad 22 tys. numerów).

Relatywnie dobrze radziły sobie płatne telewizje, które sprzedając usługę mobilną walczą o to by klient nie rezygnował z ich usług. Multimedia i Vectra zdobyły w minionym roku po około 12 tys. numerów, a Platforma Canal+ – około 13 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy lider na rynku komórek, ale Play jest innego zdania

Orange Polska stracił ponad 59 tys. numerów, T-Mobile Polska około 22 tys., a P4 (Play) miał blisko 194 tys. na minusie.

Wyniki przenoszenia numerów komórkowych (tzw. MNP) uważane są za wskaźnik zainteresowania ofertą operatorów i wyznacznik, która jest najatrakcyjniejsza cenowo w danym momencie.

Ogólny spadek liczby przeniesionych numerów wiąże się z mniejszym zainteresowaniem kartami pre-paid, które przenieść było niegdyś najłatwiej. Nie bez znaczenia jest też polityka samych operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie mają już tak atrakcyjnych ofert dla przenoszących numer jak kiedyś. Ponadto rośnie grono osób, które kupiły u danego operatora więcej niż jedną usługę, skuszone rabatem. Aby go nie stracić – rzadziej decydują się na przenosiny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startupy na celowniku Asseco

Firma utworzyła nowy dział badawczo-rozwojowy, który zajmie się rozwojem innowacyjnych produktów i usług. Ma ...

Polski blockchain szuka szans za granicą

Brak przepisów regulujących nowatorską technologię sprawia, że rodzime startupy w poszukiwaniu stabilności regulacyjnej jadą ...

Dwucyfrowy wzrost sprzedaży muzyki. Napędza streaming i polscy twórcy

W pierwszym półroczu 2019 r. polski rynek muzyczny wzrósł o ponad 10 proc., osiągając ...

Amazon pracuje nad internetem z kosmosu

Amazon potwierdził, że chce w ramach „Projektu Kuipera” wysłać ponad 3 tys. satelitów, które ...

Kurier dostarczy żywność prosto do lodówki

Sieć Walmart wprowadza zaskakującą usługę. Klienci nie tylko mogą zamówić produkty spożywcze pod same ...

Najwyżej oceniane gry 2018 roku w serwisie Metacritic. Faworyt był jeden

Metacritic, serwis agregujący oceny z branżowych portali, opublikował podsumowanie 2018 r. Red Dead Redemption ...