Minister cyfryzacji zmienia władze Instytutu Łączności

Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wprowadził dwie nowe osoby do dyrekcji najważniejszego państwowego instytutu zajmującego się technologiami komunikacyjnymi.To raczej nie koniec zmian.

We wtorek Marek Zagórski, minister cyfryzacji poinformował władze Instytutu Łączności o zmianach, które wprowadza w ich składzie – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

IŁ-em nadal kieruje dr Jerzy Żurek. Zagórski odwołał jego prawą rękę, czyli wieloletniego zastępcę dyrektora ds. operacyjnych IŁ –  Marcina Osieckiego. Jego miejsce zajęła Monika Nowosielska, b. dyrektor generalna Ministerstwa Finansów, potem zdegradowana do funkcji zastępcy, a następnie dyrektor generalna Senatu RP. W 2006 roku, również za rządu PiS, była dyrektorem generalnym w Ministerstwie Skarbu, kierowanym przez Wojciecha Jasińskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Instytut Łączności i Exatel niezależnie wyceniają Hawe Telekom

Z kolei zastępcą dyrektora ds. rozwoju i promocji został Mariusz Zdrodowski, pracujący w Telewizji Polskiej w Szczecinie na stanowisku kierownika sekcji reklamy, marketingu i promocji. W jego oficjalnej notce biograficznej widnieją także stanowiska w tym samym obszarze w Orlenie, Zakładach Chemicznych Police, a ostatnio w Azotach Tarnów, gdzie był dyrektorem ds. rozwoju sieci sprzedaży. Ukończył wydział Ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z powołaniem Zdrodowskiego nie wiązało się zwolnienie innej osoby. Jak się dowiadujemy, z końcem 2019 roku ze stanowiska odeszła bowiem Magdalena Skarżyńska.

Spekuluje się, że pracę w instytucie znajdzie także Piotr Lichota, b. dyrektor TVP 3 Szczecin. Według magazynu „Press”, rezygnację złożył w lutym ub.r. i już wówczas wiadomo było, że będzie pracować w Warszawie. Na razie pracuje w NASK, a w IŁ pojawić miał się na wtorkowej nominacji.

Nowe twarze w kierownictwie IŁ, to zapewne nie jedyne zmiany w instytucie. Według naszych rozmówców, minister zamówił przegląd struktury instytutu. Ma on być gotowy w ciągu miesiąca. Oficjalnym wyjaśnieniem zmian są dodatkowe zadania, które miałby pełnić instytut.

CZYTAJ TAKŻE: NASK ma wrócić do resortu nauki. Co zostanie w Ministerstwie Cyfryzacji?

IŁ ma siedzibę w Warszawie, ale działa także we Wrocławiu i Gdańsku. W 2018 roku wykazał 63,5 mln zł przychodu, 5,2 mln zł zysku operacyjnego i 5,14 mln zł zysku netto. Ma status instytutu badawczego. Prowadzi prace badawcze nad technologiami dostępowymi, w tym światłowodowymi, opracowuje metody zarządzania sieciami radiowymi, w tym częstotliwościami, dba o odpowiednie skalibrowanie urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w przemyśle, w końcu też jego pracownicy przygotowują liczne raporty i ekspertyzy.

Jest w trakcie budowy laboratorium certyfikującego urządzenia elektroniczne. Powierzono mu również za zadanie budowę systemu weryfikacji natężenia pola elektromagnetycznego nadajników telefonii komórkowej.

W 2018 r. stał się częścią państwowego konsorcjum, odpowiadającego za przejęcie zarządzania system poboru opłat.

Oprócz IŁ, ministerstwo cyfryzacji sprawuje nadzór także nad NASK, który również ma status instytutu naukowego. Według podpisanej umowy koalicyjnej, NASK ma trafić pod skrzydła resortu nauki. Tajemnicą Poliszynela jest, że Marek Zagórski stara się do tego nie dopuścić. 10 stycznia rada ds. cyfryzacji działająca przy MC wydała opinię, w której zadeklarowała wsparcie dla działań Ministerstwa Cyfryzacji w obronie NASK.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kanada zgodziła się na ekstradycję wiceprezes Huawei

Rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Meng Wanzhou, wiceprezes, dyrektor finansowej ...

Polskie mobilne ktg dla kobiet w ciąży trafi za granicę

Rodzimy startup rusza z testami innowacyjnego rozwiązania dla kobiet w ciąży. Do wybranych placówek ...

Areszt za pirackie serwisy filmowe. Jeden był większy od Netfliksa

Amerykańskie władze złapały dwóch mężczyzn, którzy prowadzili jedne z największych nielegalnych serwisów streamingowych rywalizujących ...

Świetny debiut komunikatora Slack. Jest wart 20 mld dol.

Firma, której prezesem i współzałożycielem jest Stewart Butterfield, zakończyła pierwszy dzień notowań na nowojorskiej ...

Wkrótce roboty zaczną się rozmnażać. Potrzebna cybermama?

Wszystkie organizmy na Ziemi reprodukują się, dlaczego więc roboty miałyby tego nie robić? W ...

Inteligentne roboty i samochody zawojowały stolicę hazardu

Jeśli chcieć wskazać tematy przewodnie tegorocznych, największych na świecie targów elektroniki użytkowej w Las ...