Londyn godzi się na budowę 5G przez Huawei. Ale są ograniczenia

Londyn to europejska stolica fintechów
shutterstock

Wbrew naciskom Waszyngtonu rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o dalszym udziale chińskiej firmy Huawei w budowie tamtejszych sieci telekomunikacyjnych, w tym sieci 5G. Koncern może nadal współpracować z tamtejszymi operatorami, ale na ograniczonych zasadach.

W Unii Europejskiej dobiegają końca prace nad wspólną rekomendacją, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych, w tym przede wszystkim co zrobić z chińskimi firmami budującymi sieci 5G tak, aby nie naruszyć ani relacji ekonomicznych, ani sojuszniczych.

Krytyczna infrastruktura nie dla Huawei

We wtorek rząd Wielkiej Brytanii opublikował decyzję ws. wyboru dostawców infrastruktury 5G. Na portalu rządu zawisł list Nicky Morgan, minister ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu. Jak można było przeczytać, rząd zdecydował, że w przypadku 5G i sieci w pełni światłowodowych produkty dostawców infrastruktury określanych jako „wysoce ryzykowni” (ang. high risk vendor) nie będą wykorzystywane do budowy systemów infrastruktury krytycznej, zostaną wykluczone spośród systemów odpowiadających za bezpieczeństwo w takich sieciach, a ich obecność w wypadku innych funkcji sieciowych zostanie ograniczona do 35 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Sankcje uderzyły Huawei. Koncern przewiduje trudny 2020 rok

Wielka Brytania zamierza usunąć sprzęt HRV z miejsc „wrażliwych” (pobliża baz wojskowych i elektrowni atomowych) oraz wprowadzić nowe przepisy pozwalające kontrolować HRV.

NCC: to zawsze był dostawca wysoce ryzykowny

O tym kto jest „HRV” decyduje Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. NCC podało, że chińska firma Huawei zawsze była uznawana za HRV. Wskazało całą listę systemów, których operatorzy w Wielkiej Brytanii nie mogą kupować u HRV. Nie przytaczamy ich tutaj ze względu na specjalistyczny charakter, ale zasięgnęliśmy opinii, co oznaczają poszczególne elementy z listy NCC.

W opinii inżyniera związanego z jednym z polskich telekomów, lista ta obejmuje funkcje z tzw. „core’a”, w tym systemu pozwalające zarządzań i kontrolować sieć.  Nie wykluczono natomiast Huawei z dostaw nadajników radiowych.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie 5G nie czeka na rozejm USA-Chiny. Huawei pracuje dla telekomów

Zhang: jesteśmy podbudowani

Potwierdza to rozesłana do mediów informacja prasowa koncernu. Huawei uspokaja w niej, że brytyjski, że może kontynuować współpracę z operatorami na dotychczasowych zasadach.

– Huawei jest podbudowany zapewnieniem brytyjskiego rządu, że może kontynuować współpracę z klientami, aby utrzymać wdrażanie technologii 5G na właściwych torach. Ta decyzja, podparta realnymi dowodami, zaowocuje bardziej zaawansowaną, bezpieczniejszą i bardziej opłacalną infrastrukturą telekomunikacyjną, która będzie odpowiadała wyzwaniom przyszłości. Daje ona Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej technologii i zapewnia utrzymanie konkurencyjności rynku – brzmi wypowiedź wiceprezesa Huawei Victora Zhanga, cytowanego w informacji prasowej.
– Najnowocześniejsze technologie dla operatorów telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii dostarczamy od ponad 15 lat.  Będziemy opierać się na tych osiągnięciach i wspierać naszych klientów w inwestycjach w sieci 5G. Dzięki temu będziemy pobudzać wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii i pomagać jej konkurować na arenie międzynarodowej – dodał Zhang.
Według niego, „zróżnicowany rynek dostawców i uczciwa konkurencja są niezbędne dla
niezawodności i innowacyjności sieci. Dzięki temu będzie można zapewnić klientom dostęp do najlepszych możliwych technologii”.

W Wielkiej Brytanii decyzja rządu Borisa Johnsona uważana jest za kontrowersyjną, jako że nie tego oczekiwał prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Lechpolu: Polski konsument kupuje to, co najtańsze

Działając na rynku elektroniki, który jest wysoce konkurencyjny, bardzo kapitałochłonny, z ogromną odpowiedzialnością za ...

Zbliża się finał konkursu dla startupów w Luksemburgu

Przed zagranicznymi inwestorami zaprezentuje się 12 młodych polskich firm technologicznych. 13 grudnia odbędzie się ...

Multikino nie czekało na serwis drukarek. Kupiło nowe

Sieć kin szybko wymieniła urządzenia Novitusa, które z początkiem roku uległy awarii, na sprzęt ...

Polski startup zlikwiduje kolejki w sklepach

Spółka ITMAGINATION opracowała z wykorzystaniem sztucznej inteligencji system, który pozwala znacząco obniżyć czas spędzany ...

Bezpłatny internet dla szkół

„100 Mega na 100-lecie odzyskania niepodległości” – to hasło programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ponad ...

NEC za ponad 1 mld euro kupuje firmę IT z 300 polskimi inżynierami

Japoński koncern technologiczny przejmie duńską firmę KMD, która ma swój oddział w Warszawie. Sprzedaje ...