Nokia będzie miała nowego szefa. Musi dogonić rywali w 5G

Bloomberg

Stery fińskiej grupy dostarczającej infrastrukturę telekomunikacyjną operatorom oddaje Rajeev Suri. Jego następca przychodzi z nowoczesnej firmy energetycznej.

Jeden z trzech najważniejszych dostawców infrastruktury dla operatorów komórkowych obok chińskiego Huawei i szwedzkiego Ericssona – fińska Nokia – potwierdziła dziś oficjalnie, że będzie miała nowego prezesa. 53-letniego urodzonego w Indiach obywatela  Singapuru, Rajeeva Suri zastąpi na stanowisku starszy od niego o 4 lata Fin – Pekka Lundmark. 

Lundmark zastąpi Suri 1 września

Akcjonariusze Nokii, w tym fiński rząd, zaczekają na tę zmianę jeszcze kilka miesięcy. Do końca sierpnia Lundmark będzie nadal szefował tamtejszemu potentatowi z sektora zielonej energetyki – Fortum. Stery w Nokii ma objąć 1 września.

CZYTAJ TAKŻE: Wyniki Ericssona, Nokii i Cisco, czyli czy konkurenci Huawei zyskają na kryzysie USA-Chiny?

Finowie określają tę zmianę mianem zaplanowanej sukcesji. Jak podała Nokia, Suri jakiś czas temu zapowiedział radzie nadzorczej, że po 25 latach pracy dla grupy zamierza odejść. Wówczas nie sprecyzował wówczas terminu.

Ważne zaufanie inwestorów

Według agencji Bloomberg  potrzeba zmiany wynikać ma z pozycji Nokii wśród dostawców infrastruktury dla operatorów mobilnych w technologii 5G. Pod względem posiadanych rozwiązań ustępować ma ona głównym rywalom. Koszty nadrobienia dystansu mają być na tyle istotne, że w październiku grupa zrewidowała prognozę zysków i zawiesiła wypłatę dywidendy, doprowadzając w ubiegłym roku do 23-proc. przeceny akcji na helsińskiej giełdzie.

Pekka Lundmark, nowy szef fińskiej Nokii (po lewej) i dotychczasowy prezes Rajeev Suri,
Bloomberg

Nie bez powodu zapewne Nokia wspomina dziś w komunikacie dla inwestorów, że Lundmark w sposób ciągły zapewniał zyski akcjonariuszom i miał sukcesy w budowie nowej strategii. Risto Siilasmaa, przewodniczący rady nadzorczej Nokii podkreśla też, że Fin ma dorobek w postaci budowy wartości w spółkach świadczących usługi dla dużych firm, dogłębne doświadczenie w sieciach telekomunikacyjnych, cyfryzacji przemysłu i kluczowych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny.

Według agencji Bloomberg, Nokia zaczęła rozważania tzw. strategicznych opcji, w tym sprzedaży części aktywów lub fuzji z innymi podmiotami.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie mogą kupić udziały Nokii i Ericssona

Fortum pod kierownictwem Lundmarka zawarło umowę przejęcia niemieckiej firmy Uniper za 6,9 mld dol. Do realizacji transakcji ma dojść w tym kwartale.

Nokia w Polsce

W Polsce Nokia jest dostawcą infrastruktury zarówno dla operatorów komórkowych jak i stacjonarnych. Jej klientami są Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat), Orange Polska i T-Mobile Polska. Jest także mniejszościowym udziałowcem w joint venture Nexera, budującym sieci szerokopasmowe ze środków unijnych oraz liderem konsorcjum budującym sieć łączności kolejowej GSM-R dla PKP PLK. Prowadzi również centrum badań i rozwoju we Wrocławiu oraz Krakowie.

W 2014 roku Nokia utworzyła joint venture z niemiecką grupę Siemens – Nokia Siemens Networks. Rajeev Suri stanął wówczas na jego czele. Rok później grupa ogłosiła przejęcie kolejnego dostawcy infrastruktury – francusko-amerykańskiego Alcatela-Lucenta.

Za kierownictwa Suriego na rynek wróciły też telefony komórkowe pod marką Nokia, choć produkuje je inna firma, której Finowie udzielili licencji – HMD Global.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie fundusze wolą szukać perełek za granicą

Aż 43 proc. transakcji, jakie przeprowadziły w 2018 r. krajowe fundusze wysokiego ryzyka, dotyczyło ...

Xiaomi traci gwałtownie na wartości

Słabnący rynek smartfonów, spowalniająca gospodarka i zaostrzająca się konkurencja z takimi firmami jak Huawei ...

Google upamiętnia 185. rocznicę pierwszej publikacji „Pana Tadeusza”

28 czerwca 1834 roku, w Paryżu po raz pierwszy zostało wydane jedno z najważniejszych ...

Superkomputery rzucają wyzwanie koronawirusowi

Szesnaście superkomputerów w USA pracuje nad wynalezieniem lekarstwa na Covid-19. Grupa naukowców pracujących nad ...

Powstał procesor odporny na działania hakerów

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania. Konstrukcja, która ma ...

Aplikacja Sygnalista pomoże w walce z przestępczością

Sytuacje rażące, wbrew prawu, których celem jest krzywdzenie drugiego człowieka, niszczenie mienia, w końcu ...